Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Dokument w dobrych rękach. Odsłona 4

- Jestem wielkim fanem humoru, zwłaszcza tego zabarwionego na czarno - mówił w jednym z wywiadów dokumentalista młodego pokolenia Tomasz Wolski.

Tomasz Wolski, fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Tomasz Wolski, fot. materiały organizatorów

Filmom Wolskiego będzie poświęcone kolejne spotkanie z twórczością wybitnych polskich dokumentalistów w CK Zamek - w najbliższą środę, 25 lipca.

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskimi i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. - Kiedy zaczynam jakiś film, zastanawiam się odruchowo, o czym on będzie. Ale zaraz się powstrzymuję i mówię sobie: spróbuj po prostu opowiedzieć o jakiejś rzeczywistości bez żadnych założeń, tak jak ją widzisz. Może są ludzie, którzy patrzą podobnie i oczekują od kina takiego spotkania? - mówił w jednym z wywiadów.

W maju, podczas 9. edycji Planete+ Doc Film Festival, pokazał swój najnowszy film "Pałac", obrazujący jeden dzień z życia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Prezentowany był w ramach Konkursu Głównego i zdobył nagrodę Canon Cinematography Award za najlepsze zdjęcia.

"Pana filmy - <<Szczęściarze>> o urzędzie stanu cywilnego, <> o klinice kardiologicznej, a teraz <<Pałac>> - idą pod prąd. W Pałacu Kultury nic nie straszy. Zjeżdża pan z kamerą do piwnic jak do tajnego labiryntu, ale tam nie ma żadnych upiorów, tylko kot poluje na myszy" - mówił o jego filmach krytyk Gazety Wyborczej, Tadeusz Sobolewski.

W "Lekarzach" z sympatią portretuje pracowników niezbyt popularnej instytucji państwowej. Ze "Szczęściarzy" wyłania się ciepły obraz urzędników stanu cywilnego, a w "Złotej Rybce" pozytywnie opowiada o ludziach zatrudnionych w domu pomocy społecznej. - Doskonale wiem, co zazwyczaj ludzie myślą na przykład o szpitalach czy domach pomocy społecznej. Jako twórca bardzo lubię jednak ryzyko, więc z pełną premedytacją gram z takimi stereotypami. To, że moi bohaterowie w swoich środowiskach należą do mniejszości, nie znaczy, że nie warto poświęcać im uwagi - bronił swoich filmów w wywiadach.

W innym miejscu dodawał: - Jestem wielkim fanem humoru, zwłaszcza tego zabarwionego na czarno. Dowcip wydaje mi niezbędny do systematycznego rozładowywania gromadzonego napięcia. Staram się, żeby moje kino przypominało sinusoidę, w której to, co ciężkie przeplata się z lekkością. W ten sposób udaje mi się utrzymywać uwagę widza.

"Dokument w dobrych rękach" - taki tytuł nosi cykl filmowy, który od początku lipca proponuje widzom CK Zamek. Bohaterami dotychczasowych spotkań w zamku byli: Mikołaj Łoziński, jego syn, Paweł oraz Jacek Bławut. Spotkanie z twórczością Tomasza Wolskiego czeka nas w środę, 25 lipca. Początek o godz. 19. Prowadzenie - Piotr Pławuszewski z UAM.

Sylwia Klimek

  • "Dokument w dobrych rękach" - spotkanie z twórczością Tomasza Wolskiego
  • 25.07 g. 19, Sala Audiowizualna CK Zamek
  • wstęp wolny