Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Dla każdego coś... do czytania!

To już poznańska tradycja. U schyłku zimy do Poznania zjeżdżają z całej Polski wydawcy, by prezentować, sprzedawać i promować swoje książki.

.
fot. materiały organizatorów

W dniach 1-3 marca Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na Poznańskie Targi Książki. Organizatorzy zapowiadają, że impreza połączy dotychczasowe Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci i Młodzieży oraz Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej, a dodatkowo rozszerzy ofertę wydawnictw dla czytelników dorosłych. Gwarantują, że każdy znajdzie na niej książkę dla siebie.

Wydawcy dla małych i dużych

Pomimo pewnej zmiany formuły nie zabraknie w tym roku najważniejszych oficyn specjalizujących się w książce dla młodych czytelników. Obecne na targach będą między innymi wydawnictwa: Nasza Księgarnia, Media Rodzina, Dwie Siostry, Zakamarki, Literatura czy Muchomor. Obok nich znajdzie się jednak wielu innych wydawców, którzy specjalizują się w publikacjach dla zdecydowanie starszych odbiorców. Przyciągną ich z pewnością takie renomowane marki, jak Foksal, Rebis, Wydawnictwo Poznańskie, Filia, Helion czy Agora.

Spotkania z autorami

Ale targi książki to nie tylko wypełnione nimi stoiska. To także wystawy, spotkania autorskie, konferencje, warsztaty i panele dyskusyjne. Specjalnym gościem targów będzie ilustrator i grafik Piotr Socha, którego prace oglądać będzie można na wystawie z cyklu Mistrz Ilustracji. Spotkanie z artystą odbędzie się w piątek 1 marca o g. 14.30. Jak co roku będzie można również obejrzeć wystawę z cyklu Salon Ilustratorów, prezentującą dokonania młodych twórców ilustracji, a także wystawy pokonkursowe polskiej i czeskiej sekcji IBBY, wystawę prac dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Barwy gospodarzy - poznaniaków reprezentować będzie na swojej wystawie ilustratorka Elżbieta "Eluta" Kidacka, z którą będzie się można spotkać w niedzielę 3 marca o g. 11.30.

W ten jakże barwny weekend pojawią się także popularni pisarze. W piątek będzie okazja do rozmowy i zdobycia autografu Filipa Springera, a w sobotę Jakuba Małeckiego, Marcina Szczygielskiego i Ilony Wiśniewskiej. Autorów będzie jednak dużo więcej, podobnie jak ilustratorów. Od wielu lat na poznańskie targi przyjeżdża nestor polskiej ilustracji, znakomity Bohdan Butenko. Artysta zaszczyci swoją obecnością także tegoroczną edycję. Młode pokolenie ilustratorów reprezentować będzie Emilia Dziubak.

Wykłady i rozmowy

Ciekawe wydarzenia merytoryczne przygotowały Wydawnictwo Naukowe UAM i Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu. W piątek zapraszają na panel pod tytułem O odrębności języka polskiego w literaturze i życiu prywatnym, a w sobotę na dyskusję pod intrygującym hasłem Czy teatr można zmieścić w pudełku?. Również w sobotę odbędą się dwa wydarzenia poświęcone książce obrazowej: panel dyskusyjny Książka Obrazowa - skarb czy problem? oraz wykład dr Magdaleny Sikorskiej Anglojęzyczna literatura wizualna. Dla rodziców i nauczycieli zmagających się z problemem nudnych lektur obowiązkowych atrakcyjny będzie z pewnością panel Lektura, tylko która? To, co zachwyca uczniów - przegląd nowości wydanych w roku szkolnym 2018/19. Będzie również wykład dotyczący budzącego ciągłe emocje i kontrowersje prawa autorskiego - w piątek prelekcję pod intrygującym tytułem Klątwa za kradzież książki wygłosi Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny Stowarzyszenia ZAiKS, jeden z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie w Polsce. Niespodzianką tegorocznej edycji będzie prezentacja tajemniczego manuskryptu Voynicha przygotowana przez Dom Emisyjny Manuscriptum.

Spektakle i muzyka

Bywalcy poprzednich edycji targów przyzwyczaili się również do towarzyszącego im programu artystycznego. W Alei Lipowej pomiędzy pawilonami 8 i 7 stanie scena, na której będzie się sporo działo. W sobotę i niedzielę dzieci będą mogły wziąć udział w spektaklach Rozśpiewana wiosna - wielkopolskie zwyczaje wiosenne, 100 lat od odzyskania niepodległości - jak brzmiała muzyka niepodległej Polski? oraz Legenda o rogalach świętomarcińskich, przygotowane przez Grupę Artystyczną Mozaika. Także w sobotę scena rozbrzmi muzyką w wykonaniu orkiestry reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, której koncert będzie elementem obchodów 100-lecia policji w Poznaniu.

Nagrody

Uwaga branży wydawniczej, twórców i popularyzatorów książki skupia się również na prestiżowych, corocznych nagrodach i konkursach rozstrzyganych w czasie targów. Podczas uroczystego otwarcia poznamy laureatów nagrody Pegazik, a także Nagrody Prezydenta Miasta w kategorii twórca oraz przyjaciel książki dla dzieci i młodzieży. Rozstrzygnięte zostaną trzy konkursy: Konkurs na Najlepszą Książkę Akademicką (o puchar JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i statuetkę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego), Konkurs na Najlepszą Książkę Popularnonaukową (o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania) i Konkurs o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych.

Warto pamiętać, że to wyjątkowe święto książki zaczyna się już w przeddzień targów tradycyjnym Czwartkiem Literackim w Pałacu Działyńskich, siedzibie Biblioteki Kórnickiej. W tym roku odbędzie się on 28 lutego o g. 18, a jego tematem będzie życie i twórczość znakomitej poetki Joanny Kulmowej, która odeszła od nas w minionym roku. Wspominać ją będą prof. Grzegorz Leszczyński, prof. Urszula Chęcińska, znakomity aktor Wojciech Wysocki oraz Olcha Sikorska, pomysłodawczyni poznańskich targów i znana popularyzatorka literatury.

Katarzyna Kamińska

  • Poznańskie Targi Książki
  • MTP, pawilon 7, 7A, 8 i 8A (wejście od ul. Śniadeckich)
  • 1-3.03 (pt. i sob., g. 10-18, niedz. g. 10-16)
  • wstęp wolny
  • więcej: www.targiksiazki.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019