Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Co słychać z ósmego piętra

Już w czwartek w Dragonie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - premierowy koncert zespołu Zimnv. Po pierwszym przesłuchaniu brzmienie ich piosenek wydaje się pogodne i przyjemne, podobnie jak teksty piosenek. Wsłuchując się jednak w utwory zespołu szybko okazuje się, że za lekkością skrywa się niepewność zarówno w warstwie muzycznej, jak i treści.

.
fot. materiały prasowe

Zimnv to muzyczny projekt tworzony przez trio Marcina, Mata oraz Kuby. Ten ostatni, będący też wokalistą i liderem zespołu, jest też pomysłodawcą nazwy grupy. Zimnv odnosi się do nazwiska piosenkarza. Zespół powstał niedawno, bo w zeszłym roku, lecz mimo to zdążył zyskać przychylność słuchaczy. Za pomocą swoich utworów, muzycy łączą brzmienia gitar z syntezatorami oraz perkusją. Po pierwszym przesłuchaniu brzmienie ich piosenek wydaje się pogodne i przyjemne, podobnie jak teksty piosenek. Wsłuchując się jednak w utwory zespołu, szybko okazuje się, że za lekkością skrywa się niepewność zarówno w warstwie muzycznej, jak i treści.

Czwartkowy koncert jest wyjątkowym wydarzeniem, bo będzie to jedyny przedpremierowy koncert, podczas którego muzycy po raz pierwszy zaprezentują w całości materiał ze swojej debiutanckiej płyty "Ślady czereśni". Album ujrzał światło dzienne w lutym tego roku, więc wielbiciele nowości muzycznych mogą biec na koncert z poczuciem obcowania ze świeżynką na rynku fonograficznym.

Przed premierą płyty można było posłuchać ich mixtape "Kto?", który doczekał się zgrabnie nakręconego klipu do piosenki "Chciałbym być znany na starość". Widocznie taka formuła promowania zespołu spodobała się jego twórcom, bo w internecie można dziś znaleźć więcej utworów opatrzonych teledyskami. Nową płytę muzycy promują profesjonalnymi obrazami, które są przyjemne dla oka i dobrze oddają charakter poszczególnych utworów. "Kto?" okazało się internetowym sukcesem zespołu, dlatego muzycy ośmieleni życzliwym odbiorem swojej twórczości ze strony słuchaczy, z zapałem oczekują na przyjęcie ich debiutanckiej płyty.

Piosenki Zimnv bazują na tekstach silnie zakorzenionych we współczesności. Bezpośrednie frazy ilustrujące życie dzisiejszego, zwyczajnego człowieka, pełne są kolokwialnych zwrotów jak "weź sobie daruj" czy "żeby tak żyć na pełnej". Ich słowa podszyte są ironią oraz czytelnymi dla odbiorcy nawiązaniami do popkultury. Za pomocą lekkiej, dowcipnej formy opisują lęki i tęsknoty wobec oczekiwań własnych i cudzych. Tworząc teksty czerpali inspiracje z piosenek współczesnych zespołów jak Kumka Olik czy Kombajn do zbierania kur po wioskach, ale też dawniejszych, np. Grzegorza Ciechowskiego oraz Marka Grechuty. Bezpośrednie nawiązanie do twórczości muzycznej tego drugiego można usłyszeć w piosence "Narkozje", kiedy wokalista wyśpiewuje frazę "będziesz moją panią". W piosence tej można zresztą usłyszeć motyw muzyczny ze wspomnianego przed chwilą utworu Grechuty.

W tekstach z kolei często pojawia się motyw tęsknoty za Warszawą, która jawi się jako miejsce pełne perspektyw, pozornie gwarantujące szczęście i lepsze życie. Fantazmat warszawskiej utopii zostaje jednak szybko rozbrajany rozczarowaniem, pustką lub bezsensem. Życie warszawskie przewija się najwyraźniej w piosence "Kombajn do zbierania ciał po skoczkach" (wykorzystującej motyw z piosenki "Warszawa" zespołu Kombajn do zbierania kur po wioskach i nawiązująca do twórczości tego zespołu), w którym podmiot porusza się po mieście obserwując detale życia i na przemian dystansując się do przestrzeni swojego pokoju na ósmym piętrze. Rozczarowanie jest jednym z częściej pojawiających się nastrojów w twórczości zespołu. Koncertu w Dragonie nie mogą przegapić osoby, które lubią taneczne, popowe utwory okraszone niebanalnymi tekstami. Wydarzenie zapowiada się na przyjemny wieczór dla spragnionych świeżej energii na scenie muzycznej.

Julia Niedziejko

  • Zimnv - koncert premierowy
  • 16.05, g. 19
  • Klub Dragon
  • bilety: 10-15 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019