Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Chłopaki nie płaczą?

Gapiszon jest przedszkolakiem i ulubioną postacią swojego twórcy - Bohdana Butenki. Ciekawy świata chłopiec z czapką na głowie (wcześniej nosił beret z antenką) urodził się w listopadzie 1958 roku, ale w ogóle się nie zestarzał. Na spektakl na podstawie twórczości słynnego rysownika zaprasza Teatr Animacji. Reżyseruje Anita Piotrowska.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Pierwszy odcinek Przygód Gapiszona pokazano w ramach wieczorynki w 1964 roku. Rok później - na całe 40 lat - bohater trafił na łamy czasopisma "Miś". Pierwsze książeczki z Gapiszonem na okładce ukazały się w latach 70. nakładem Wydawnictwa Ruch. Ilu z nas zamiłowanie do ubrań w paski ma właśnie dzięki niemu? I nic nie szkodzi, że poszerzają! - W mojej historii Gapiszon próbuje rozkochać w sobie Zuzię. Widzowie będą obserwować, jak radzi sobie z uczuciami, również takimi jak zazdrość i odrzucenie - mówi Anita Piotrowska. - Gapiszon będzie rysował jak sam Bohdan Butenko i tak właśnie będzie wyrażał emocje, opowiadał o swojej miłości. Butenko też rysował po zeszytach szkolnych, z czego nie byli zadowoleni nauczyciele.

Postaci na scenie będą wyglądały tak jak u znanego rysownika. - Ale będzie też dużo innych elementów. Bo kiedy oglądamy rysunki Butenki, to zauważamy, że niektóre z nich wracają, jak np. grzyby, liście, kwiatki i słoneczka. Jest też pies Korniszon, który zagra dużą rolę w naszym spektaklu - wylicza reżyserka i scenografka. - Tworząc scenografię, zrobiłam sobie z nich makietę i próbowałam połączyć, dopisać historię. Wykorzystałam wszystkie elementy, bo historia dzieje się w ciągu czterech pór roku.

Piotrowska chciała być "jak najbliżej Butenki", dlatego zdecydowała się na płaskie formy. - Czułam, że to będzie najbardziej w jego stylu, wiedząc też, jakie scenografie sam robił. Gapiszon i Zuzia to będą płaskie lalki, ale z większą możliwością ruchu - wyjaśnia. Czy w związku z tym forma zdominuje treść spektaklu? - W jakiś sposób na pewno tak. Ale staramy się przekazać też ważną myśl. Gapiszon jest wrażliwy i zdarza mu się płakać. Jego tata natomiast uważa, że chłopaki nie płaczą, że muszą być silni. A przecież chłopcy mogą płakać, mogą czuć. A pierwsza miłość jest ważna.

Autorem muzyki do spektaklu jest Maciej Cempura. - Nie zapominajmy o tym, że Butenko był również twórcą filmów animowanych, więc postanowiliśmy udźwiękowić obraz w spektaklu jak w animacji. Chcemy trochę uwspółcześnić tę muzykę z filmu. Inspirujemy się nią - tłumaczy reżyserka.

Dorośli znają bohaterów, dla nich z resztą jest nim również sam Butenko. Ale czy dzisiejsze dzieci rozpoznają Gapiszona i Zuzię? - Wydaje mi się, że te postaci zostały trochę zapomniane, więc mam nadzieję, że teraz je trochę przypomnimy. Do rodziców wrócą miłe wspomnienia, a dzieci historie te dopiero poznają. Będziemy łączyć pokolenia - dodaje.

Na scenie pojawią się: Anna Domalewska, Zuzanna Łuczak-Wiśniewska, Marcin Ryl-Krystianowski oraz Marcin Chomicki. Spektaklowi towarzyszyć będzie także wystawa prac Bohdana Butenki.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Gapiszon i Zuzia na podstawie Bohdana Butenki
  • reżyseria i scenografia: Anita Piotrowska
  • premiera: 4.12, g. 17
  • Teatr Animacji
  • kolejne spektakle: 5.12, g. 11 i 13
  • wiek: 5+

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021