Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Biblioteka Raczyńskich Mistrzem Promocji Czytelnictwa!

Jury konkursu Mistrz Promocji Czytelnictwa przyznało nagrody i wyróżnienia za dokonania na rzecz upowszechnienia czytelnictwa w roku 2020 bibliotekom z całej Polski. Na pierwszym miejscu znalazła się poznańska Biblioteka Raczyńskich, która dla swoich czytelników organizuje m.in. spotkania literackie, warsztaty, debaty czy Festiwal Słowa w Piosence "Frazy".

. - grafika artykułu
Zajęcia dla dzieci w Bibliotece Raczyńskich, fot. materiały prasowe

Konkurs Mistrz Promocji Czytelnictwa organizuje Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegorocznego podium przedstawia się następująco: Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu (I nagroda ), Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (II nagroda) i Biblioteka szkolna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie (III nagroda).

Jury konkursu przyznało również wyróżnienia. Otrzymały je m.in. Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie, Krośnieńska Biblioteka Publiczna, Książnica Beskidzka czy Miejska Biblioteka Publiczna  im. Adama Asnyka w Kaliszu.

"Chcemy podkreślić ogromne zaangażowanie bibliotek i bibliotekarzy w upowszechnianie czytelnictwa, szczególnie w tym tak szczególnym, i trudnym, roku 2020" - czytamy w komunikacie StowarzyszeniaBibliotekarzy Polskich ogłaszającymi wyniki konkursu.

I dalej: "Biblioteki i Bibliotekarze stanęli przed nowymi wyzwaniami, dostosowując się do okoliczności i podejmując różnorodne działania, tak, aby zaspokoić oczekiwania i potrzeby czytelników / użytkowników w każdym wieku. Sprostali tym oczekiwaniom. Działania podejmowane przez biblioteki w tym trudnym okresie cechowała różnorodność, innowacyjność rozwiązań, kreatywność, ogromny zasięg  oraz szerokie spektrum form zaoferowanych użytkownikom. Przyznanie w tym roku większej niż zazwyczaj liczbie bibliotek wyróżnień jest wyrazem uznania członków jury dla roli tych bibliotek w upowszechnianiu czytelnictwa w tym szczególnym czasie".

oprac. red