Nim rozpoczął pracę w teatrze, był organistą w kościele pw. Wszystkich Świętych na Grobli. Stanowisko objął po profesorze Stuligroszu i to właśnie profesor zachęcił młodego muzyka do gry na fagocie. W 1965 roku Antoni Gref rozpoczął pracę w poznańskiej operze jako fagocista. Predyspozycje do pracy dyrygenta dostrzegli w Nim kolejni dyrektorzy teatru - Jan Kulaszewicz i Mieczysław Dondajewski. Pierwszy raz stanął przed orkiestrą zastępując nagle niedysponowanego Kulaszewicza. Poprowadził wtedy Człowieka z La Manchy. W 1976 dyr. M. Dondajewski powierzył Antoniemu Grefowi stanowisko asystenta dyrygenta. Z czasem Gref objął stanowisko dyrygenta i kierownika orkiestry.
Z Operą przygotował szereg premier, w tym takie jak: Baron Cygański, Otello, Zemsta Nietoperza, Czarna maska. Objął kierownictwo muzyczne nad takimi widowiskami jak: Rigoletto, Hrabia Monte Christo, czy nad cieszącym się szczególną popularnością wśród młodszej widowi spektaklem Krasnoludki, krasnoludki.
W 2010 poprowadził z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej Straszny dwór S. Moniuszki. Muzyczne talenty odziedziczył po Nim syn, Aleksander, również dyrygent oraz wnuki.
oprac. red.