Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Startuje Poznań Design Festiwal

Już dziś startuje pierwsza edycja 11. Poznań Design Festiwal, który w tym roku odbywa się w dwóch częściach - letniej i jesiennej. Wstęp na wszystkie wystawy i warsztaty, których łącznikiem będzie szukanie spokoju i wytchnienia, jest całkowicie bezpłatny.

Kilka kobiet siedzi w słonecznym plenerze przy instrumentach, jedna z nich gra na cymbałkach, inna na dzwonkach, jeszcze inna trzyma tubę. - grafika artykułu
"Ile dźwięków mieści miasto?", fot. Jakub Rebelski

"Wytchnienie" to hasło patronujące obu częściom PDF. Uczestnicy i uczestniczki wspólnie poszukają możliwości odpoczynku w samym centrum miasta, obejrzą również innowacyjne pomysły projektantów i architektów na stworzenie takich przestrzeni w miastach, które będą sprzyjać regeneracji.

- Sprawdzimy, w jaki sposób parki, ogrody miejskie czy rośliny na ulicach mogą działać kojąco na zmysły. Będziemy dyskutować o tym, jak odpowiednio zaprojektowane place, alejki i chodniki mogą wpływać na samopoczucie mieszkańców. A w konsekwencji, jak miejsca do odpoczynku, np. ławki oraz przemyślane układy urbanistyczne pozwalają na stworzenie przestrzeni, gdzie można zatrzymać się na chwilę spokoju - tłumaczy Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal.

Lipiec i sierpień z designem upłyną pod znakiem warsztatów, w których udział może wziąć każdy. Uczestnicy i uczestniczki przetestują wybrane miejsca wytchnienia wytypowane wcześniej przez Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. Dwie grupy studentów i studentek eksplorowały miejsca wytchnieniowe w mieście. Pierwsza - tak oczywiste jak parki w centrum miasta, a druga - skupiła się na nieoczywistych terenach wokół kampusu, takich jak okolice Wartostrady czy Malty. W sumie w programie są cztery lipcowe warsztaty, które odbędą się między 9 a 11 lipca (wtorek - czwartek) oraz 17 lipca (środa).

Program warsztatów:

  • Wytchnienie z Rusałką, prowadzenie: Julia Kończak/Projekt Przyroda, ul. Botaniczna przed wejściem do tunelu pod ul. św. Wawrzyńca, 9.07, g. 20

Gdzie szukać wytchnienia w mieście? Czy przebywanie pod koronami drzew, patrzenie na wodę i słuchanie śpiewu ptaków wystarczy, żeby odetchnąć i nabrać sił? A może podpatrywanie natury i jej "projektów" w otaczającej nas przestrzeni to niewyczerpane źródło inspiracji dla designu i architektury? Uczestnicy poszukają odpowiedzi na te pytania podczas wieczornego spaceru z ul. Botanicznej na Ogrodach nad Rusałkę. Warsztaty poprowadzi Julia Kończak - absolwentka leśnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, wykładowczyni Instytutu Drzewa i Certyfikowany Inspektor Drzew.

  • Ile dźwięków mieści miasto?, prowadzenie: Dominika Dopierała (muzykoterapeutka), Stary Rynek, 10.07, g. 17

Czy można odnaleźć ciszę w przestrzeni miejskiej? Muzykoterapeutka Dominika Dopierała zaprosi warsztatowiczów do ćwiczeń z aktywnego słuchania i rozwinie czujność na dźwięki obecne w przestrzeni sesji. Ich lokalizowanie będzie wstępem do tworzenia kompozycji dźwiękowych rozmieszczonych w miejscu spotkania. Doświadczając brzmienia miasta, grupa weźmie udział w dyskusji na temat relacji dźwięku z przestrzenią, w której powstaje. Podczas sesji do dyspozycji jej uczestników będą instrumenty akustyczne, etniczne oraz elektroniczne. Doświadczenia muzyczne oraz relacje uczestników z warsztatów będą rejestrowane w postaci plików audio, które posłużą do tworzenia mapy festiwalowej. Jej premiera odbędzie się jesienią.

  • Spacer po wytchnienie, prowadzenie: Natalia Adamczyk (animatorka, edukatorka), Park Chopina, 11.07, g. 17

Idąc tropem założeń kąpieli leśnych, podczas warsztatów uczestnicy zastanowią się nad miejskim wariantem praktykowania uważności w zieleni miejskiej. Shinrin-yoku czyli kąpiele leśne to forma uważnych spacerów o specjalnej strukturze, która redukuje stres poprzez uważny kontakt z lasem. W warunkach miejskich jest on także możliwy, choć nieco odmienny od spacerów typowo leśnych. Badania potwierdzają jednak, że nawet taka forma praktyki skutecznie niweluje stres i działa korzystnie na nasz dobrostan. Warsztaty poprowadzi działająca pod szyldem Leśna Ścieżka Natalia Adamczyk, certyfikowana przez Forest Therapy Hub przewodniczka kąpieli leśnych i członkini Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych.

  • Ciało - przestrzeń, prowadzenie: Magdalena Szewciów, centrum Poznania (dokładna lokalizacja będzie podana mailowo po potwierdzeniu zapisu), 17.07, g. 17.30

Jak odnaleźć wytchnienie w zamkniętej miejskiej przestrzeni? Czy trzeba szukać drzew czy wystarczy zrobić wydech? Jak poruszamy się pomiędzy otaczającymi nas obiektami? Czy nasze ciało jest jednym z nich? Czy sam ruch może ożywić lub rozluźnić odczuwane napięcie? W trakcie warsztatów, które poprowadzi psychoterapeutka Magdalena Szewciów, poprzez ruch i bezruch, kontakt z oddechem i przestrzenią uczestnicy poszukają sposobów na miejskie wytchnienie. 

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy mailowe na adres hello@poznandesignfestival.pl (z tytułem warsztatów w treści maila). Liczba miejsc dla uczestników jest ograniczona.

oprac. red.