Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Fort VII będzie jak nowy!

Trwa renowacja Fortu VII w Poznaniu, w którym mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Obiekt przechodzi kompleksowy remont i adaptację. Dzisiaj podpisano umowę na wykonanie kolejnego etapu prac o wartości 9,9 mln zł. Po ich zakończeniu zostanie otwarta dla publiczności dotąd niedostępna część fortu - m.in. odcinki fos i wnętrza kaponier barkowych.

. - grafika artykułu
Wejście do Fortu VII - Podwalnia, fot. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Obiekt fortyfikacyjny położony przy ul. Polskiej przechodzi kompleksowy remont w ramach projektu Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego. Wartość całego projektu to 28,8 mln, dofinansowanie unijne wynosi 11 mln zł.

W I etapie prac przeprowadzono prace rozbiórkowe i renowacyjne w części wjazdowej. W koszarach szyjowych i blokhauzie wymieniono stolarkę okienną, uzupełniono wyrwy w murach i odnowiono elewację. Odtworzono też "Schody Śmierci" - pamiątkę po okresie okupacji niemieckiej, kiedy w Forcie VII mieścił się obóz koncentracyjny i obóz karno-śledczy SS i Gestapo.  Obecnie trwają prace nad projektem ścieżki fortyfikacyjnej. Dotąd fort był przede wszystkim muzeum martyrologii, a po renowacji będzie w nim także nowoczesna ekspozycja poświęcona fortom Twierdzy Poznań.

Miasto zwiększyło budżet projektu kwotą 5 mln, co pozwoliło na realizację kolejnego etapu prac - remontu fos i renowacji murów. Będzie to kosztowało prawie 10 mln zł. Niedawno fort uzyskał także kolejne dofinansowanie w ramach WRPO w wysokości ponad 3 mln i deklarację miasta o gwarancji wkładu własnego - 800 tys. zł. Ten etap projektu będzie realizowany w latach 2021-2022.

- Jesteśmy pewni, że Fort VII może stać się jedną z największych atrakcji turystycznych Poznania, którą może odwiedzać nawet 50 tysięcy osób rocznie. Poza, niezwykle ważnym, Muzeum Martyrologii Wielkopolan, będzie tu ekspozycja poświęcona fortyfikacjom poznańskim, a nasz obiekt odzyska blask i pierwotny wygląd z końca XIX wieku - powiedział Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.  

Zapowiedział też, że w Forcie VII pojawią się m.in. repliki armat służących do obrony fortu. Będą to m.in. dwa działa typu Ringkanone 150 cm (ciężka armata polowa dalekiego zasięgu) oraz dwa działa forteczne 120 cm. Z Ringkanone będzie można oddawać strzały wiwatowe. Z kolei w kaponierach barkowych zostaną zamontowane repliki działek rewolwerowych kaliber 37 mm, z których każde będzie miało pięć luf. Nie zachowały się one w żadnym z poznańskich fortów. Zwiedzający będą mogli obsługiwać działka (nie będzie możliwości strzelania - przyp. red). Docelowo ścieżka zwiedzania w fosie będzie miała ponad 800 metrów długości.

Dyrektor Terlecki przyznał, że ma na uwadze także mniejsze sprawy, które utrudniają dostęp i przeszkadzają w zwiedzaniu fortu i muzeum. Wśród najpilniejszych zadań jest utwardzenie placu parkingowego przed wjazdem, bo obecnie samochody gości i ich buty toną w błocie. Zapowiedział też staranie o uruchomienie bezpośredniego połączenia autobusowego fortu z centrum miasta. Przed fortem jest nawet zbudowany przystanek, ale autobusy miejskie się na nim nie zatrzymują.

Fort VII "Colomb" zbudowano w latach 1976-1880. Jest jednym z najlepiej zachowanych fortów zewnętrznego pierścienia fortyfikacji. W 1939 r., miesiąc po wkroczeniu do miasta, Niemcy utworzyli w nim pierwszy na okupowanych ziemiach polskich obóz koncentracyjny przeznaczony przed wszystkim dla elit intelektualnych Poznania i Wielkopolski.

Szymon Mazur

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020