Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

ANIMATOR - dzień 1. Miś Uszatek, Pinokio i dźwięki mbry

Kto otworzy dziś 6. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator? Bohater dobranocek z dzieciństwa pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków - Miś Uszatek!

. - grafika artykułu
"Uważaj na Pana Bakera", reż. Jay Bulger, fot. Animator 2013

"Nowe przygody Misia Uszatka" to pierwsza projekcja startującego właśnie w Poznaniu festiwalu. Dedykowany jest najmłodszym widzom Animatora: 2-4 latkom. W ten sposób do udziału w największym święcie animacji w Polsce zaprasza najmłodszych Centrum Sztuki Dziecka, twórca programu sekcji "Animator dla dzieci". Projekcje "Misia Uszatka" odbędą się dziś czterokrotnie: od godz. 10 do 13 co godzinę w Sali Pod Zegarem CK Zamek.

W tym bloku nieco starsi, ale wciąż mali widzowie (od 6 lat) obejrzą dziś także "Pinokia". - Ale nie będzie to "Pinokio", którego już znacie - zaznacza Jerzy Moszkowicz, szef Centrum Sztuki Dziecka. - To całkiem nowy film z 2012 r., którego w Polsce jeszcze nie widzieliście - dodaje. Seansowi (o godz. 16.30) towarzyszyć będą warsztaty dla najmłodszych (od godz. 15). By wejść na projekcję, na warsztatach poprzedzających seans, dzieci wykonają nosy i pajacyki. I z tymi rekwizytami zasiądą na widowni Sali Wielkiej zamku. Oprócz filmu obejrzą na scenie także fragment spektaklu, który opowie o wydarzeniach poprzedzających fabułę filmu.

Taki jest poranek i przedpołudnie dziś na Animatorze. Popołudnie i wieczór oraz noc wypełnią propozycje dla dorosłych.

Oficjalne otwarcie festiwalu czeka nas o godz. 21.30 w Klubie Festiwalowym, który w tym roku stanął w namiocie za Pawilonem Nowa Gazownia. Gościem wieczoru będzie zespół SzZaZe, który klasykę polskiej animacji ubierze w dźwięki. SzaZaZe, czyli Szamburski, Zakrocki, Zemler to muzycy związani z warszawską sceną niezależną Lado ABC. Ich propozycja to szczególne połączenie muzyki i obrazu - dźwięki klarnetów, perkusji, skrzypiec, metalofonu oraz mbiry dopowiadają, komentują, uzupełniają animacje największych polskich twórców: m.in. Jana Lenicy, Daniela Szczechury, Mirosława Kojowicza. 

Zanim jednak festiwal zostanie oficjalnie otwarty, rozpoczną się pokazy konkursowe, a także pierwsza duża retrospektywa: Olgi Parn i Pritta Parna (o godz. 18 w kinie Muza), a także jeszcze jedno z wydarzeń cyklu "Animacja i muzyka" - "Kijek/Adamski" (godz. 16, kino Muza). Cały cykl "Animacja i muzyka" - w tym roku wyjątkowo bogaty i róznorodny - to ten blok na Animatorze, który wyróżnia poznański festiwal na tle podobnych w Europie.

Na zakończenie pierwszego dnia - "Kino o północy", a w nim projekcja "Uważaj na Pana Bakera". Historia Gingera Bakera, angielskiego perkusisty, który sławę zdobył występując z trio Cream i w zespole Blind Faith. W 1970 r. wyjechał do Nigerii, gdzie odkrył afrobeat Fela Kuti. Dopiero wówczas poczuł się spełniony. W filmie pojawiają się m.in. Eryk Clapton (z którym Baker występował w Cream), Steve Winwood i Carlos Santana.

- Animacja integruje wiele sztuk. Jest syntezą: muzyki,  filmu, teatru, sztuk plastycznych. Jest królową sztuk - i nie waham się użyć tego określenia - w przededniu otwarcia Animatora mówił Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny. Warto sprawdzić prawdziwość jego słów...

Sylwia Klimek

  • Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator 2013
  • 13-19.07
  • miejsca festiwalowe: Kino Muza, Pawilon Nowa Gazownia, CK Zamek, Scena na Piętrze i Galeria OKO/UCHO, Arkadia