Podczas uroczystej gali, zorganizowanej jak co roku przez Mazowiecki Teatr Muzyczny, gospodarze Opery Poznań zatriumfowali - odebrali aż pięć Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Najbardziej wyróżniony został spektakl Paria, który otrzymał cztery statuetki. Nagrodzeni zostali: Graham Vick, reżyser spektaklu, Ron Howell, twórca choreografii i Andrzej Pągowski, autor plakatu. Parię uznano też za najlepszy spektakl 2019 roku.
Tak wiele wyróżnień dla Parii wcale nie dziwi - już wcześniej realizacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem i została uznana za jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Moniuszki. Spektakl prezentowany w poznańskiej hali Arena, można nadal obejrzeć w internecie. Paria i reżyser przedstawienia, Graham Vick, zostali nominowani także do prestiżowych International Opera Awards, zwanych operowymi Oscarami.
Piąta statuetka im. Jana Kiepury w kategorii "najlepsza tancerka (klasyka)" trafiła w ręce solistki poznańskiego baletu, Saeki Shirai - tancerki, która jest związana z poznańską sceną od 2019 roku. Jury nagrody doceniło jej kreację Odetty/Odylii w Jeziorze łabędzim Piotra Czajkowskiego.
Tegoroczne statuetki "Kiepur" wzbogaciły niemałą już kolekcję nagród zdobytych przez poznańską operę. W 2018 roku nagrodzono Legendę Bałtyku Nowowiejskiego oraz jej reżysera Roberta Bondarę, a także tancerkę Julię Korbańską. W 2014 roku kapituła wyróżniła Portret Mieczysława Weinberga w reżyserii Davida Pountneya i pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego, a także Justina C. Arienti, autora scenografii do Cyberiady Krzysztofa Meyera.
Każdego zainteresowanego wspólnym świętowaniem okrągłej rocznicy oraz pięciu wyróżnień dla Teatru Wielkiego, organizatorzy zapraszają na spacery pod hasłem W 100 lat dookoła Opery, które odbywają się dziś, do godziny 18.30.
oprac. red
- spacer W 110 lat dookoła Opery
- 30.09, g. 11.30, 15.30, 18.30
- Teatr Wielki
- bilety