Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Przypominamy sylwetki wybitnych poznaniaków, związanych z kulturą, którzy odeszli w minionym roku. Swoim życiem na zawsze wpisali się w dzieje naszego miasta. Będziemy o nich pamiętać!

Czytaj artykuł

Spodziewajcie się niespodziewanego. Spodziewajcie się, że skończycie porwani i postrzępieni jak ragtime. Spodziewajcie się, że (być może kolejny raz) poczujecie rozkoszny, obezwładniający ciężar bezradności wobec talentu, wrażliwości i muzyki, która dzięki talentowi i wrażliwości właśnie zostaje powołana do życia. Po wczorajszym koncercie duetu Masecki-Rogiewicz nie mam żadnych wątpliwości: tak powinno zapowiadać się ich kolejne występy.

Czytaj artykuł

Pierwsze dni listopada to dla wielu z nas czas melancholii i wspominania. Kultura również chwilowo spowalnia - nastrojowe spektakle i koncerty zachęcają do spędzania czasu razem. Trzy ćwierci do śmierci, Manon Lescaut, Ostatnie wesele we wsi Kamyk czy Jazzowe Zaduszki - te i inne wydarzenia już w ten weekend oraz w przyszłym tygodniu.

Czytaj artykuł

Jest niewątpliwą legendą muzyki wywodzącej się z afrykańskich źródeł, a zarazem w nowoczesny sposób nawiązującej do zachodnich rozwiązań brzmieniowych czy aranżacyjnych. Koncerty Mulatu Astatke gromadzą na świecie tłumy wielbicieli. W najbliższą niedzielę artysta wystąpi w poznańskim CK Zamek.

Czytaj artykuł

"Panie Obywatelu, to ważne, gdzie się patrzy, jak się patrzy, zwłaszcza dla takich osób jak Pan, które właśnie mają zdawać ludziom relacje z tego, co widzą... Niech Pan patrzy tam daleko, w przód, przed siebie. W przyszłość! W Pana piękną, świetlaną przyszłość, którą rozświetli właśnie ten powstający teraz w bólach tekst".

Czytaj artykuł

Don Kichot Cervantesa to jeden z tych klasyków, o których się dużo mówi, ale niewielu go tak naprawdę czyta. Konrad Dworakowski ekshumuje kultowego bohatera i przeprowadza na nim eksperyment. A teatr daje mu do tego mnóstwo narzędzi. Czy publiczność wychodzi ze spektaklu z konkretną myślą? Sądzę, że ilu widzów, tyle wniosków.

Czytaj artykuł

Niezręcznie wypowiadać się o czymś, w czym bierze się udział, a czego jeszcze nie udało się zaprezentować przed publicznością. Szczególne nieodpowiednie wydają się pochwały dzieła i tych, którzy w taki bądź inny sposób uczestniczą w urzeczywistnianiu wizji artystycznej. Jeszcze by z tego wyszło jakieś nieszczęście, pomyśli ktoś przesądny! W sytuacji takiej niezręczności, znalazł się kompozytor Ludomir Różycki, poproszony rozmowę dla "Kuriera Poznańskiego" tuż przed premierą Beatrix Cenci, w której występowała wspominana ostatnio dr Stanisława Zawadzka.

Czytaj artykuł

Z Romanem Warszewskim, dziennikarzem, autorem kilkudziesięciu książek o tematyce historycznej i podróżniczej, w tym nagrodzonej w tym roku Bursztynowym Motylem Konkursu im. Arkadego Fiedlera powieści Pierwsza wojna polsko-indiańska - rozmawia Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Francis Ford Coppola zaczął myśleć o Imperium Rzymskim pod koniec 1982 roku, kiedy tonął w długach po finansowej klęsce jednego ze swoich najambitniejszych projektów - Tego od serca. Od tamtego czasu myślał o Imperium Rzymskim codziennie przez ponad 40 lat, marząc, tworząc filmy i pracując nad scenariuszem Megalopolis - monumentalną opowieścią o utopii, o Nowym Rzymie, mieście, które będzie zapewniało każdemu obywatelowi możliwie najlepsze warunki do rozwoju.

Czytaj artykuł

Słubfurt został założony w 1999 roku. W 2000 roku wpisano go do rejestru miast europejskich. Jest stolicą regionu Lubuser Ziemia. W jego obrębie znajdują się dwie dzielnice: Słub i Furt. A może byliście kiedyś w Nowej Americe, czyli republice, która narodziła się nieco później? Nie słyszeliście o tych miejscach? Nie szkodzi. Możecie w nie uwierzyć.

Czytaj artykuł

Dlaczego filmy Las w reżyserii Lidii Dudy i Przynoszę Ci dzikość Dyby Lach wyświetlone zostały w bloku Eco Doc? I co mają wspólnego z prawdziwą ekologią?

Czytaj artykuł

7. edycja Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki eksploruje temat relacji łączących lokalne społeczności z wodą i ekosystemami wodnymi. Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny, i - tradycyjnie już - zakłada współpracę środowisk nauk humanistycznych i przyrodniczych. Wystawy, panele dyskusyjne i warsztaty odbywają się w ramach dwóch nurtów: głównego i regionalnego, ten drugi współtworzy m.in. Galeria Szczur.

Czytaj artykuł

Jagoda Szymkiewicz, Milena Klimczak, Pola Pańczyk, Wiktoria Kobiałka i Stefania Sural spotkały się z Małgorzatą Wdowik po raz pierwszy w 2017 roku w warszawskim Teatrze Studio, przy okazji prac nad spektaklem Dziewczynki. Zaproszone do projektu osoby miały wówczas od 11 do 14 lat: poznawały się, opowiadały o swoich marzeniach, zastanawiały się, jak będzie wyglądać przyszłość. Milena zażartowała wtedy, że spektakl mógłby rozpocząć serię kolejnych przedstawień, które - naśladując naturalny upływ czasu - traktowałyby o dziewczynach, kobietach i trumnach.

Czytaj artykuł

Marcin Masecki i Jerzy Rogiewicz zapraszają nas do Auli Artis, by zabrać nas w podróż przez swój projekt Ragtime. Nie od dziś wiadomo, że to ulubiony styl jazzmanów, jednak w ich wykonaniu raczej nie przypomina rytmów sprzed wieku. Jest on raczej tylko fundamentem do kreacji czegoś na wskroś nowoczesnego, co wciąż może być określane "fundamentem współczesnej muzyki rozrywkowej". Przefiltrowany przez indywidualną wrażliwość tego wyjątkowego duetu, staje się czymś absolutnie nietuzinkowym, czego choć raz naprawdę warto doświadczyć.

Czytaj artykuł

Po bardzo dobrze przyjętych Taśmach rodzinnych Piotr Pacześniak wrócił do Teatru Polskiego ze spektaklem Querelle, który otworzył pierwszą edycję QueerFestu, czyli nowej odsłony Bliskich Nieznajomych. Tak jak w przypadku Taśm rodzinnych, bazą Querelle była literatura - powieść Querelle z Brestu Jeana Geneta, uznana za klasykę prozy LGBTQ. W inscenizacji Piotra Pacześniaka stała się barwną, erotyczną i mroczną historią ludzi, którzy darzą siebie jednocześnie uwielbieniem i nienawiścią.

Czytaj artykuł

Międzynarodowy potencjał? Jest. Siła garażowego indie rocka? Też. Zapadające w pamięć riffy i ekspresyjne wokale, które nie wychodzą z głowy? Również. Poznajcie Izzy And The Black Trees, poznański zespół, który po wydaniu swojej płyty Revolution Comes In Waves (2022) stał się jednym z największych rockowych zaskoczeń w Polsce. Jak sami o sobie mówią: "Jesteśmy bękartami Patti Smith i Kim Gordon". I naprawdę coś w tym jest.

Czytaj artykuł

Podczas gdy my nie dajemy umrzeć bandyckim legendom o Jeżycach czy Dębcu, Warszawa nuci swoje pieśni o Pradze. Nawet nasza Staszica nie może jednak równać się z praską Brzeską graniczącą z Bazarem Różyckiego. Przez lata okolica ta była wzbudzającym niezdrową fascynację zagłębiem biedy, patologii i traum przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Niebezpiecznym lądem, który podbili dopiero deweloperzy. Tak to przynajmniej wygląda u Macieja Pisuka. Autor książki Staniemy się tacy jak oni oddaje głos mieszkańcom przeklętej Brzeskiej.

Czytaj artykuł

James Carter Quintet to zespół, który od lat zachwyca saksofonową maestrią i nowatorskim podejściem do współczesnego jazzu. Pod wodzą tego niezwykłego multiinstrumentalisty kwintet nieustannie bada granice gatunku, łącząc doskonałe opanowanie tradycyjnych stylów z bezkompromisową innowacyjnością brzmienia. Najlepszy sposób, by w pełni docenić magię tej muzyki, to usłyszeć ją na żywo, a właśnie taką okazję oferuje nam klub Blue Note.

Czytaj artykuł

W październiku poznański Teatr Usta Usta Republika zaprasza na premierę spektaklu Obywatel B., który powstaje w ramach programu OFF Polska, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4