Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Czarne napisy na białym tle, wyrazy nawiązują do tematu wystawy (np. antysztuka, hegemonia kulturowa).

"Łagodny bieg w dół" - wystawa Liliany Piskorskiej

04.09 – 04.10.2020

Łagodny bieg w dół to przestrzeń odbioru prawicowych mitów i opowieści spiskowych, z których utkany jest nasz polski krajobraz polityczny. Artystka zaprasza nas wszystkich do powolnego zanurzenia się w totalnej opowieści o tęczowej zarazie, o marksizmie kulturowym, o zatrutych kwiatach konwencji stambulskiej i o korzeniach Unii Europejskiej. I szepcze nam do ucha myśli, które i tak czasem przychodzą nam do głowy (niektórym nieśmiało, a niektórym bardziej konfrontacyjnie): Przecież to wszystko musi mieć ze sobą jakiś związek, przecież to wszystko nie może się dziać bez przyczyny?

Liliana Piskorska - rocznik 1988, artystka wizualna, doktora sztuk pięknych. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 2013 roku członkini Grupa nad Wisłą. Finalistka Forecast Forum w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie w 2017 roku. Laureatka nagrody publiczności: Spojrzenia 2019: Nagroda Deutsche Bank. Jej prace pokazywane były na ponad 90 wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i zagranicą. W swojej działalności artystycznej analizuje problematykę społeczną z perspektywy radykalnej wrażliwości, zakorzenionej w praktyce i teorii feministyczno-queerowej oraz feministyczno-posthumanistycznej. Ważnym elementem jej działań są kwestie tożsamości grupowej, pamięci zbiorowej, konstrukcji prawa oraz sposoby budowania wyobrażonych wspólnot. Więcej: http://lilianapiskorska.com/.

Wystawa jest finałem rezydencji Liliany Piskorskiej w Centrum Kultury ZAMEK "Łagodny bieg w dół". W ramach rezydencji odbywają się także wydarzenia wokół emocjonalnego przetwarzania potęgujących się narracji prawicowych, nacjonalistycznych i faszystowskich w Polsce.

Otwarcie wystawy: 3.09, 18:00-21:00, Dziedziniec Różany.

Zobacz ckzamek.pl