Kultura w Poznaniu

Kalendarium

zdjecie wykonawcy

8. Festiwal Bezsenność - Adam Kośmieja

23.05.2024
20:00

Adam Kośmieja jest jednym z najbardziej odkrywczych i nowoczesnych polskich pianistów. Nazywany muzycznym kameleonem wykonuje zarówno repertuar klasyczny, jak i szeroko pojętą muzykę nową wykorzystując multimedia.

Jego najnowszy album "Infinity" to nowe, autorskie odczytanie popularnego utworu "Canto Ostinato" Simeona ten Holta. Utwór oryginalnie napisany na cztery fortepiany został przez Adama nagrany na fortepian solo i zmultiplikowany w systemie Dolby Atmos.

"Odczuwam ten utwór bardzo przestrzennie, niemal kosmicznie - mówi Adam Kośmieja - i przez wiele miesięcy pracowałem nad satysfakcjonującą mnie formalną siatką i mapą nawigacyjną tego utworu. Cała podróż muzyczna na moim albumie trwa ok. 46 min. (plus 2 single) i podzielona jest na 6 części - faz, którym nadałem tytuły nawiązujące do całościowej koncepcji albumu - nieskończonego horyzontu, fizyczności dźwięku, czasu, mechaniki, ruchu".

"Canto Ostinato" Simeona ten Holta to przepiękna muzyka transu, medytacji i dużych emocji, które budują kulminacje oparte na powtarzających się strukturach muzycznych. Jej powtarzalność, motoryczność i przestrzenność wychodzi mocno poza rejony klasycznego wykonawstwa muzyki fortepianowej.

Nowe błyskotliwe i wirtuozowskie odczytanie tej muzyki przez Adama Kośmieję jest fascynującą i wciągającą podróżą w świat wolności i muzycznego rytuału.

Jako ambasador nowej muzyki Adam cieszy się dużą popularnością wśród czołowych współczesnych kompozytorów (prawykonania, premiery, zamówienia). Współpracował m.in. z Pierre'm Jodlowskim, Francesco Filidei, Agatą Zubel, Stefanem Węglowskim, Ye Xiaogangiem, Philem Cashianem, Joe Cutlerem, Jerzym Kornowiczem, Elżbietą Sikorą. Adam głęboko eksploruje świat muzyki współczesnej ze swoim trio Flow unit 3 (Anna Kwiatkowska-skrzypce, Mikołaj Palosz-wiolonczela).

Intensywnie koncertuje w kraju i za granicą. Jego działalność artystyczna zaprowadziła go do sal koncertowych niemal 20 państw Ameryki Północnej, Europy i Azji. W Polsce współpracował niemal ze wszystkimi krajowymi orkiestrami.
Absolwent Manhattan School of Music w Nowym Jorku oraz Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie obecnie uczy w katedrze fortepianu ze stopniem naukowym doktora.

__________

Przed wami 8. edycja Festiwalu Bezsenność (20-24.05.) w Bazarze Poznańskim. Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników niestereotypowej kameralistyki.

Kolejny koncert w ramach festiwalu:

  • 24.05.2024 godz. 20:00 -Jakub Jakowicz & Łukasz Chrzęszczyk

O FESTIWALU - POSŁUCHAJ! (POBIERZ MP3)

mówi Martyna Nicińska - nasza rzeczniczka prasowa

Bilety w cenie nominalnej* od 40/20 zł (normalny/ulgowy).
_____
*bileterie mogą do ceny nominalnej doliczać prowizję.

Kup bezpośrednio:

Załącznik