Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

8. Festiwal Bezsenność - Messages Quartet

20.05.2024
20:00

Messages Quartet

  • Małgorzata Wasiucionek-Potera (skrzypce)
  • Oriana Masternak (skrzypce)
  • Maria Shetty (altówka)
  • Beata Urbanek-Kalinowska (wiolonczela)

Messages Quartet - określany przez krytyków jako "jeden z najlepszych obecnie polskich kwartetów smyczkowych", został założony w 2014 roku i zaledwie rok później zdobył II Nagrodę, Srebrny Medal oraz Nagrodę Specjalną za interpretację kwartetu D. Szostakowicza w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria, X 2015). Od tego momentu zespół stale koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. w Wiedniu, Londynie, Sao Paulo, Bautzen, San Francisco czy Moskwie.

W centrum zainteresowań Messages Quartet jest muzyka polska, szczególnie ta mniej znana oraz najnowsza, a za jej interpretacje artystki wielokrotnie były nagradzane i doceniane. Repertuar kwartetu obejmuje dzieła twórców polskich  (m.in.: Laksa, Panufnika, Pendereckiego, Weinberga, Szymanowskiego, Moniuszki, Tansmana, Bacewicz) oraz światowe arcydzieła literatury kwartetowej. Zespół dokonał również wielu prawykonań - zarówno kompozytorów polskich, jak i twórców zagranicznych. Kwartet kilkakrotnie prezentował wszechstronny i nowatorski repertuar w ramach serii koncertów kameralnych w NOSPR w Katowicach, a także współpracował z Wydziałem Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.

Artystki Messages Quartet obok działalności koncertowej są wykładowczyniami Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Krakowie, mają na swoim koncie nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych. Są również laureatkami stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych instytucji wspierających artystów na całym świecie.

To, co wyróżnia Messages Quartet, to - jak podkreślają krytycy - jego unikatowe brzmienie. W swych interpretacjach zespół kładzie nacisk na jednorodność wynikającą z czterech artystycznych indywidualności i szuka nowych znaczeń w muzyce. Nawiązując dialog z publicznością przekazuje tym samym sztukę żywą, emocjonalną i osadzoną we współczesności.

Na koncercie w Poznaniu Messages Quartet wykona:
Felix Mendelssohn-Bartholdy - Kwartet smyczkowy a-moll op. 13 nr 2
Aleksander Tansman - Triptyque
Szymon Laks - III Kwartet smyczkowy "Na polskie tematy ludowe"

__________

Przed wami 8. edycja Festiwalu Bezsenność (20-24.05.) w Bazarze Poznańskim. Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników niestereotypowej kameralistyki.

Kolejne koncerty w ramach festiwalu:

  • 21.05.2024 godz. 20:00 - Bastarda Trio
  • 22.05.2024 godz. 20:00 - Szymon Komasa & Marcin Kozieł
  • 23.05.2024 godz. 20:00 -Adam Kośmieja
  • 24.05.2024 godz. 20:00 -Jakub Jakowicz & Łukasz Chrzęszczyk

O FESTIWALU - POSŁUCHAJ! (POBIERZ MP3)

mówi Martyna Nicińska - nasza rzeczniczka prasowa

Bilety w cenie nominalnej* od 40/20 zł (normalny/ulgowy).
_____
*bileterie mogą do ceny nominalnej doliczać prowizję.

Kup bezpośrednio:

Załącznik