Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Na fotografii P. D. Kosmowskiej członkowie zespołu Dagadana.

Koncert cyklu 7 Wspaniałych - Dagadana

2021-08-04 ( środa )
19:30
CK Zamek, Dziedziniec Zamkowy, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

DAGADANA od 2008, znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Wszystko zaczęło się od spotkania na warsztatach jazzowych w Krakowie gdzie wspólna fascynacja muzyką była zalążkiem przyjaźni i powstania zespołu.
"Tobie" to piąty studyjny album polsko-ukraińskiej grupy DAGADANA. Powstał z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem ze Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami nie tylko od święta. To album, na którym słychać bogactwo stylistyczne, wynikające z wędrówek po różnych krajach oraz otwartości na łączenia muzycznych światów z szacunkiem dla swoich korzeni. Ludowe melodie, transowość i wielogłos korespondują z jazzowym groovem, improwizacjami, taneczną elektroniką.
W czasach starożytnych, na początku nowego czasu, w Dniach Przejścia (calendae - pierwsze dni miesiąca) obchodzono domy z dobrym słowem, życzeniem, najlepszą intencją. Reliktami tamtego czasu i tamtych zwyczajów są m.in. kolędy noworoczne, życzące, znane pod różnymi nazwami (na Ukrainie jako szczedriwky, na polskim pograniczu wschodnim - jako szczodrówki lub szczodraczki). Album przynosi wybór takich właśnie pieśni - w zaskakująco świeżych reinterpretacjach, zachowujących ducha pierwowzorów - przecież zabytków dawnej kultury tradycyjnej - i przenoszących ich treści w czasy obecne, "aktualizujących" ich wymowę z szacunkiem dla głębokiej, symbolicznej warstwy tekstów.
Współcześnie pojęcie "kolędy" utożsamia się z religijną pieśnią bożonarodzeniową. Płyta zespołu Dagadana przypomina o wcześniejszym znaczeniu tego słowa.
Album oddany do rąk słuchacza w czasach niełatwych ma nieść nadzieję, która jest nieodłącznym elementem życzeń.

Skład zespołu:

  • Daga Gregorowicz (śpiew, elektronika)
  • Dana Vynnytska (śpiew, instrumenty klawiszowe),
  • Mikołaj Pospieszalski (kontrabas, śpiew),
  • Bartosz Mikołaj Nazaruk (perkusja, śpiew)

fot. P. D. Kosmowska

Bilety w cenie 40 zł.

Bilety dostępne w: