Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Czarno-białe logo: na czarnym tle biały napis Republika Sztuki Tłusta Langusta.

Pocztówki. Łowickie wycinanki - warsztat Niny Burnevich

28.05.2023
10:00

Wycinanka łowicka to rodzaj wyjątkowej, papierowej ozdoby, wykonanej z dużą precyzją cięcia. Jej historia sięga II połowy XIX wieku, kiedy to wycinankami zaczęto dekorować wnętrza chłopskich chałup. Wykonywano je ręcznie za pomocą nożyc do strzyżenia owiec.

Podczas warsztatu każdy uczestnik stworzy niepowtarzalną pocztówkę metodą wycinanki. Za podstawę weźmiemy łowickie wzory i motywy narodowe. Będziemy pracować z kolorowym papierem i nożyczkami. Zaczniemy od znalezienia w pamięci wymarzonego obrazu, wybierzemy ulubione zestawienia kolorów, zakończmy na najmniejszych detalach.

Warsztaty poprowadzi Nina Burnevich - artystka, rękodzielniczka, menadżerka kultury i kuratorka, która ma na swoim koncie ponad 100 zrealizowanych projektów artystycznych. W Poznaniu aktywnie rozwija swoją kreatywność jako członkini grupy ukraińskich artystek i animatorek Art Cluster. Do Polski przyjechała, uciekając przed wojną na Ukrainie. Na Ukrainie przez ponad 10 lat pomagała artystom w ich pracy: organizowała wystawy, projekty kulturalne, projekty międzynarodowe. Jest organizatorką wystaw artystów ukraińskich w Europie, Kanadzie i Ameryce.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy mejlowe na adres: tlustalangusta.pl@gmail.com

Wiek uczestników: 8+

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Poznania.