Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Jedna z klisz szklanych ze zbioru zdjęć archeologicznych z dwudziestolecia międzywojennego- fot. Patrycja Silska.

Wystawa czasowa - Archeologia utrwalona w kadrze

13.03 – 04.06.2023

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu posiada w swoich zasobach archiwalnych jedną z największych i najstarszych w Polsce kolekcji fotograficznych, obrazujących dzieje wielkopolskiej archeologii. Z myślą o przybliżeniu tej niezwykle ciekawej i bogatej historii, 13 marca b.r. w poznańskim Pałacu Górków zostanie otwarta wystawa pt. Archeologia utrwalona w kadrze, poświęcona roli fotografii w dokumentowaniu archeologicznego dziedzictwa Wielkopolski od schyłku XIX po lata 60-te XX wieku.
Ekspozycja składać się będzie z dwóch części. W odsłonie pierwszej ukazane zostaną, widziane oczami pionierów fotografii, początki archeologii na ziemiach polskich, charakteryzujące się wzmożonym zainteresowaniem starożytnictwem i kolekcjonerstwem. Na zdjęciach uwieczniono najstarsze odkrycia  wykopaliskowe, różne stanowiska i obiekty archeologiczne oraz pierwsze, w tym nierzadko terenowe, ekspozycje zabytków. Szczególną uwagę przykuwają na nich bohaterowie tych odkryć: przypadkowi znalazcy, kolekcjonerzy oraz pierwsi muzealnicy. Niezwykłego ducha epoki oddają,  malarsko zaaranżowane przez fotografów, sceny rodzajowe z wykopaliskami w tle, na których widnieją m.in. nauczyciele, urzędnicy czy przedstawiciele ziemiaństwa.
Część druga wystawy poświęcona zostanie okresowi rozwoju archeologii jako młodej dyscypliny naukowej. Poszczególne sekwencje zdjęć przybliżą działalność archeologów wielkopolskich w okresie międzywojennym  i krótko powojennym, ukazując ówczesne sztandarowe stanowiska archeologiczne, nowoczesne, jak na tamte czasy, metody wykopaliskowe oraz przykłady dokumentacji fotograficznej zabytków. W tej części wystawy nie zabraknie także zdjęć, ilustrujących prace gabinetowe archeologów, pracownie muzealne oraz wystawy organizowane w ówczesnym Muzeum Prehistorycznym w Poznaniu.  
Licznym posterom fotograficznym w obu częściach wystawy towarzyszyć będą oryginalne zdjęcia, najstarsze szklane negatywy, inwentarze i katalogi, a także używany w tym czasie sprzęt i różne akcesoria fotograficzne.

Kuratorzy wystawy: Patrycja Silska, Maciej Przybył, Agata Drejer-Kowalska
_______

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek nieczynne
  • wtorek - czwartek: 9.00 - 16.00
  • piątek: 10.00 - 17.00
  • sobota: 11.00 - 18.00 (wstęp wolny)
  • niedziela: 12.00 - 16.00

Ostatnie wejście na 30 minut przed zamknięciem ekspozycji.
Wstęp: Po zakupie biletu wstępu uprawniającego do zwiedzenia całego Muzeum.
Bilety w cenie 15/10 zł (normalny/ulgowy).

Majówka 2023:

  • Poniedziałek 1 maja 2023 - zamknięte
  • Wtorek 2 maja 2023 - Czynne w godzinach (9.00-16.00)
  • Środa 3 maja 2023 - Czynne w godzinach (12.00-16.00)

_______

Fot. 2 Patrycja Silska

Bilety dostępne w:

Załącznik