Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie.

Muzułmańska Barbie. Między religią a komercją spotkanie towarzyszące wystawie - Barbie...

2023-04-15 ( sobota )
Muzeum Sztuk Użytkowych, ul. Góra Przemysła 1, Poznań

Na początku XXI w. na bliskowschodnim rynku pojawiła się Fulla - koleżanka amerykańskiej Barbie, która przykuła uwagę dziennikarzy i badaczy tym, że nosiła hidżab i inne atrybuty ubioru muzułmanki. Nie jest to jedyna lalka w hidżabie, jednak to ona wzbudziła największe kontrowersje. Fulla nie odstaje kształtem od pierwowzoru, ale przez to, że nosi abaję i hidżab (chciałoby się rzec "strój muzułmański'), staje się niejednoznaczna i trudna w interpretacji. Wszak czy muzułmanka może modnie wyglądać - zastanawia się orientalizujący zachodni obserwator? W trakcie wykładu prześledzimy główne osie dyskusji w kontekście muzułmańskiej Barbie toczących się w dużej mierze pomiędzy globalizacją i imperializmem kulturowym, glokalizacją i poczuciem sprawczości, jakie może dawać Fulla. Równocześnie przedrzemy się wspólnie przez gąszcz problematycznych pojęć takich jak choćby przywołany "strój muzułmański", dzięki czemu prosta dychotomia - religia i komercja - stanie się nieco bardziej złożona.

Prowadzenie: dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska, kierownik zakładu Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej SGH w Warszawie

Wstęp: 7 zł N/5 zł U

_________________________

Wystawa "Barbie - nieznane oblicza" ukazuje rzadko omawiane wątki z ponad sześćdziesięcioletniego "życia" najsłynniejszej lalki świata. Jest też okazją do poznania historii kobiet, a zwłaszcza ich roli i znaczenia w społeczeństwie amerykańskim w 2 połowie XX i początkach XXI w. Wystawa ta próbuje między innymi odpowiedzieć na następujące pytania: Czy Barbie zasługuje na miano głupiutkiej blondynki? Dlaczego wciąż musi walczyć o prawo do bycia chirurżką - zarówno w życiu zawodowym, jak i w słowniku? Jakie ma szanse na zostanie pierwszą prezydentką Stanów Zjednoczonych? I co się stanie, gdy słowo "Barbie" zastąpimy w tych pytaniach wyrazem "kobieta"?

Wystawa porusza również ważne problemy społeczne: kwestię rasizmu, wykluczenia ze względu na chorobę, niepełnosprawność, płeć czy wiek. Jest też opowieścią o kulturze, ideach ostatnich kilkudziesięciu lat, które Barbie odzwierciedlała, a czasem wręcz tworzyła, oraz o wydarzeniach, w których brała udział. Czy dziś możemy przejrzeć się w "życiu Barbie" niczym w lustrze i znaleźć w nim swoje odbicie?

Obiekty ze zbiorów prywatnych Teresy Iwańczuk, Pauliny Jarysz, Izabeli Kłos i Grzegorza Zdzieborskiego, wyprodukowane przez firmę Mattel.

Kuratorka: Aleksandra Podżorska
Aranżacja wystawy: Ludmiła i Michał Kaźmierscy

Bilety w cenie 5/7 zł (ulgowy/normalny).