Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Baner promujący wydarzenie.

Speaking Concert - Jazz Sebastian Bach

2022-09-25 ( niedziela )
17:00
Aula UAM (Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza), ul. Henryka Wieniawskiego 1, Poznań

Muzyka Jana Sebastiana Bacha fascynowała wielu późniejszych kompozytorów. Nie oparli się jej także twórcy jazzowi, którzy wielokrotnie opracowywali jego muzykę: Jacques Loussier, Swingle Singers, Modern Jazz Quartet, Oscar Peterson. Przykłady można by mnożyć...

Co fascynowało ich w twórczości lipskiego kantora? To pytanie które sprowokowało nas do stworzenia kolejnego programu z cyklu "Speaking Concerts". Tytułowy "Jazz Sebastian Bach" będzie niejako pretekstem do szerszego spojrzenia na muzykę Baroku w której improwizacja (podobnie jak w jazzie) była jedną z najbardziej pożądanych umiejętności każdego muzyka

Podczas koncertu odpowiemy na szereg pytań:

- Co to takiego basso continuo?
- Czy można widzieć muzykę?
- Ile funtów można zapisać cyframi?
- Czy Bach był dobrym Band leaderem?

Do udziału w koncercie zaprosiliśmy legendę polskiego jazzu - Andrzeja Jagodzińskiego wraz z jego triem.

W programie koncertu, poza muzyką J.S. Bacha i G.F. Handla znajdą się najnowsze orkiestrowe aranżacje Andrzeja Jagodzińskiego, które wykonamy wspólnie ze wspaniałą orkiestrą Collegium F

Znakomici artyści, genialna muzyka i fascynujący komentarz prof. Marcina Sompolińskiego stanowią gwarancję niezapomnianego wieczoru

SPEAKING CONCERTS

CO TO?

Niepowtarzalny koncert muzyki klasycznej połączony z fascynującym i błyskotliwym wykładem.

PO CO?

By przekonać i otworzyć się na sztukę. By poznać i zrozumieć klasykę. By rozkochać się w muzyce!

JAK?

Poprzez fuzję muzyki, sztuki, nowoczesnych multimediów, tradycji i szczypty dobrego humoru.

SPEAKING CONCERT jest autorskim cyklem koncertów Fundacji Fabryka Sztuki, wychodzącym naprzeciw nawet najbardziej wybrednym gustom. Każdy z programów poświęcamy konkretnemu zagadnieniu, ukazując zarówno omawiane dzieło, jak i jego kompozytora w kontekście historycznym i kulturowym. Poprzez fuzję muzyki, multimediów, tradycji i dobrego humoru tworzymy atrakcyjny i unikalny w skali europejskiej format. Wykonywanie muzyki łączymy z błyskotliwymi komentarzami charyzmatycznego dyrygenta, Marcina Sompolińskiego, oraz autorskimi filmami i prezentacjami.

Wykonawcami koncertu będą m.in.:

Marcin Sompoliński - dyrygent, profesor klasy dyrygentury Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. jest pomysłodawcą i realizatorem nowatorskiego cyklu multimedialnych koncertów edukacyjnych Speaking Concerts.

Andrzej Jagodziński - znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat osiemdziesiątych.

Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył z udziałem muzyków swojego tria, czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, kontrabasistą Adamem Cegielskim i legendarnym perkusistą Czesławem "Małym" Bartkowskim, wspaniałymi interpretacjami Chopina w latach 90-tych XX w.

Wracając do początków sukcesu i brzmienia tria jazzowego jako podstawowego składu wykonawczego interpretującego muzykę Chopina, najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.

Orkiestra Collegium F - zespół złożony z wybitnych młodych i kreatywnych muzyków - studentów i absolwentów najlepszych polskich Akademii Muzycznych. Pełne pasji interpretacje Collegium F przysporzyły orkiestrze uznania ze strony melomanów i współpracujących z nią artystów. Przez ponad dziesięć lat swojej działalności Collegium F współpracowało z wieloma wybitnymi artystami.

Bilety w cenach 129 i 169 zł (w zależności od miejsca).