Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Dwaj mężczyźni stoją przy ścianie."29.09 Las: Schtum + Malediwy, 20:00, muzyka"

Schtum, Malediwy

2022-09-23 ( piątek )
Pawilon, ul. Ewangelicka 1, Poznań

Na nowym albumie "Sequencing Detachments" wiedeński duet Schtum przekształcając elementy elektronicznej muzyki tanecznej, tworzy abstrakcyjne wrażenie emocjonalnej głębi. Na nowym wydawnictwie zespół kontynuuje minimalistyczne brzmienie, znane z debiutanckiego albumu "Feed" - wszystkie dźwięki generowane są przez sygnały płynące z gitary, basu i modułu bębna basowego. Występując na żywo na instrumentach wzbogaconych o zniekształcenia i pogłosy, duet przekształca mikrotonowe zakłócenia i sprzężenia zwrotne w mroczne sekwencje elektroniczne.

bandcamp.com

Malediwy to zespół, w skład którego wchodzą Marek Pospieszalski i Qba Janicki, wszechstronni improwizatorzy, wywodzący się ze środowisk o wieloletnich tradycjach muzycznych. Po latach współpracy scenicznej w takich zespołach jak Wojtek Mazolewski Quintet, Tirvyous Wagon, Power of the Horns czy Hot God oraz udziale w dziesiątkach formacji z artystami z całego świata, wśród których znajdują się takie nazwiska jak Roscoe Mitchell, Toshinori Kondo, Marco Eneidi czy Dennis Gonzales, zsynchronizowani w swojej egzystencji wyruszają w trasę we dwóch.

Na przełomie jesieni i zimy 2018, nakładem wytwórni LADO ABC, ukazała się pierwsza płyta duetu zatytułowana "Afroaleatoryzm". Fuzja dwóch wyrazów oznacza luźny związek z muzyką afrykańską i wszelkimi jej konsekwencjami przy zastosowaniu techniki kompozytorskiej opierającej się na dziele przypadku. Jest to parafraza określenia "aleatoryczny funk" którym posługiwał się trębacz Andrzej Przybielski.

Podczas spotkań z Malediwami możemy doświadczyć wyrażanego instrumentalnie kultu wszystkiego co żywe i organiczne. Muzycy współtworzą napędzający się mechanizm, który przywołuje obrazy wielu miejsc prowokując do egzotycznych podróży. Jest to muzyka do chwil, które były lub będą.

bandcamp.com

Bilety:

  • 30 zł (ulgowy / poniżej 26 lat i powyżej 60 lat)
  • 40 zł (normalny)

Zobacz www.pawilon.org/