Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Jedna z prac artysty. Forma pomalowanego jajka.

Wystawa Krzysztofa Mętla Nikt nie stoi, wszyscy stoją

08.04 – 29.04.2022

W swoim najnowszym cyklu prac Krzysztof Mętel przygląda się trwaniu i zanikaniu materii. W wyniku wycinania, zszywania i rekomponowania fragmentów starych, przeznaczonych do wyrzucenia obrazów powstały nowe całości, w których przeszłość nakłada się na teraźniejszość a ślad po działaniu innego twórcy zostaje rozmyty przez nowego autora. Działając w owym bezforemnym świecie pogiętych płócien, łuszczącej się farby, przetarć i chwiejących się konstrukcji malarskich Krzysztof Mętel tworzy iluzje nowych stabilnych struktur. Ich "architektonika" jest obietnicą trwania i stałości.
O trwałości i wytrzymałości marzyli zapewne też twórcy obecnie niemal doszczętnie zrujnowanego poznańskiego Stadionu im. Edmunda Szyca. Tym, co owym zanikającym strukturom pozwala zachować resztki sensu, to obecność osób w kryzysie bezdomności. Swoimi przestrzennymi praktykami "stabilizują" one znaczenie tej osuwającej się w niebyt tkanki architektonicznej.
"Nikt nie stoi, wszyscy stoją" to wystawa o procesie: nadawania kształtu temu, co bezkształtne; przywracania znaczenia, temu, co bezużyteczne; scalania, tego, co w trakcie rozpadu. Ekspozycja wyrasta z dwóch impulsów - obserwacji osuwania i rozsypywania się materii architektonicznej oraz doświadczenia destrukcji substancji malarskiej.

Małgorzata Jędrzejczyk

  • wernisaż odbędzie się 8.04.22 w piątek o godzinie 19:00
  • wystawa potrwa od 08.04.22 do 29.04.22.