Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Plakat wydarzenia

Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Oprowadzanie kuratorskie online

2020-04-25 ( sobota )
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84, Poznań

Organizatorzy zapraszają na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej "Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona I - 'Pan Wołodyjowski'"!

Sienkiewiczowska Trylogia była w XIX wieku jednym z najpoczytniejszych dzieł. Niezwykłą popularność zawdzięczała nie tylko wątkom sensacyjnym, osnutym wokół istotnych momentów w polskiej historii, ale również miłosnym intrygom, które nie pozwalały oderwać się od lektury. Perypetie bohaterów bywały wyjątkowo skomplikowane, kiedy na drodze do wspólnego, szczęśliwego życia stawały im niezliczone przeszkody. Najgoręcej bywało w momentach, gdy o względy pięknej szlachcianki zabiegało aż dwóch mężczyzn - obaj szlachetni, uroczy, odważni i... zdeterminowani. Rozczarowania, zranione serca, porwania, rozpacz, ale także radość, spełnienie i błogość wypełniają treść "Pana Wołodyjowskiego", a wszystko rozgrywa się w atmosferze gwałtownej rywalizacji.

Wystawa została podzielona na kilka części, które wprowadzą zwiedzającego w biografię Sienkiewicza, zaznajomią z warsztatem pisarza oraz pokażą, jak jego życiowe doświadczenia czyniły powieści ciekawszymi. Cytaty z twórczości i listów Sienkiewicza, wplecione w wartką, bliską literackiej narrację, wzbogacone zostaną zdjęciami autora Trylogii i bliskich mu kobiet, a także obrazem oraz strojami przenoszącymi w epokę Małego Rycerza. Dopełnieniem całości będzie projekcja adaptacji filmowej "Pana Wołodyjowskiego", a także plakaty filmowe i fotosy, prezentujące bohaterów głównego trójkąta miłosnego.

Zobacz www.facebook.com/events/215465499615313/