Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
okładka książki

Spotkanie - Niepełnosprawność i społeczeństwo. Performatywna siła protestu

2019-04-10 ( środa )
17:30
Sala Prób, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Punktem wyjścia dla spotkana będzie publikacja "Niepełnosprawność i społeczeństwo. Performatywna siła protestu" pod redakcją Eweliny Godlewskiej-Byliniak i Justyny Lipko-Koniecznej, która powstała w ramach działalności Centrum Sztuki Włączającej: Downtown i towarzyszyła powstawaniu najnowszego spektaklu Teatru 21 "Rewolucja, której nie było".
Wychodząc od historycznego kontekstu, który stanowi podwaliny tzw. społecznego modelu niepełnosprawności wyrastającego z politycznej i intelektualnej działalności brytyjskiego Związku Niepełnosprawnych Fizycznie Przeciwko Segregacji (UPIAS), redaktor chciałaby się przyjrzeć formom aktywizmu i oporu, walki i protestu osób z niepełnosprawnościami - na przecięciu tego, co polityczne i artystyczne i w odniesieniu do obecnej sytuacji w Polsce.
Książka do pobrania online w jednym z poniższych formatów:
▪️ PDF: http://bit.ly/Niepelnosprawnosc-i-spoleczenstwo-PDF
▪️ MOBI: http://bit.ly/Niepelnosprawnosc-i-spoleczenstwo-MOBI
▪️ EPUB: http://bit.ly/Niepelnosprawnosc-i-spoleczenstwo-EPUB

dr Ewelina Godlewska-Byliniak - kulturoznawczyni, absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na UW (2006), doktorat obroniła na podstawie rozprawy Teatr radio-logiczny Tymoteusza Karpowicza w Instytucie Kultury Polskiej UW (2011), obecnie adiunktka w Zakładzie Teatru i Widowisk IKP. Autorka książek Tadeusz Kantor: sobowtór, melancholia, powtórzenie (2011) oraz Teatr radio-logiczny Tymoteusza Karpowicza (2012). Współredaktorka tomu Odzyskiwanie obecności. Niepełnosprawność w teatrze i performansie (2017) oraz Niepełnosprawność i społeczeństwo. Performatywna siła protestu (2018). Obecnie jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kategorii niepełnosprawności w teatrze i widowiskach XX wieku.

Spotkanie poprzedzi prezentację spektaklu "Rewoluca, której nie było" Teatru 21, w reż. Justyny Sobczyk (g. 19.00, Sala Wielka). Wydarzenia są częścią performatywnego projektu "Teatr powszechny" realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK. Od 2016r. W jego ramach produkujemy i prezentujemy w Zamku spektakle tworzone przez artystów wywodzących się ze środowisk osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny, organizujemy spotkania, wykłady i warsztaty przybliżające twórczość artystów z niepełnosprawnościami. Staramy się przełamywać bariery i stereotypy zarówno po stronie twórców, jak i wśród widzów.

Bilet w cenie 2 zł.

_
akt.LT

Bilety dostępne w: