Kultura w Poznaniu

Kalendarium

x

Chwała Powstańcom: dokumentacyjne fotografie Pawła Andersa - wystawa

12.04 – 31.05.2018

144 zdjęcia kilkudziesięciu miejsc pamięci Powstania Wielkopolskiego z całej, historycznej Wielkopolski, wszystkie autorstwa Pawła Andersa,  pokazane będą na wystawie w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, przy ul. Prusa 3.

Wystawa jest unikatowa. Dokumentuje prawie wszystkie nowe lub odnowione i zmodernizowane w ostatnim dziesięcioleciu (2008 - 2017 r.) miejsca i elementy pamięci Powstania Wielkopolskiego w całym regionie, w kilkudziesięciu miejscach i miejscowościach, od Poznania po Żagań. Od odnalezionych grobów powstańczych po murale na ścianach domów.

Paweł Andres to legenda wielkopolskich regionalistów, sekretarz redakcji Kroniki Wielkopolski (WBPiCAK)  i autor wielu opracowań i książek o Powstaniu Wielkopolskim. W 1988 roku zainicjował i opracował pierwszy, historyczny katalog miejsc pamięci Powstania. Potem był autorem trzech kolejnych. Od lat skrupulatnie dokumentuje, fotografuje i opisuje wszystkie materialne elementy pamięci Powstania Wielkopolskiego. W 2004 roku, pierwsza wystawa zdjęć Pawła Andersa, dokumentujących różne formy pamięci Powstania, pokazana była w ponad 20 miastach Wielkopolski (!) - w domach kultury i w bibliotekach.

Wstęp wolny!

Więcej informacji

opr.sw

Zobacz www.wbp.poznan.pl/