Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Spotkanie autorskie z Ewą Najwer - Dom malowany w pajace

2018-01-22 ( poniedziałek )
18:00
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia NOVA, ul. Ratajczaka 38/40, Poznań

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu i Wydawnictwo Literackie ATENA serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z Ewą Najwer i promocję książki "Dom malowany w pajace".

Spotkanie prowadzi prof. Jacek Juszczyk

Ewa Najwer, dr nauk humanistycznych. Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autorka kilkunastu tomów poezji i prozy. Wśród nich dokumentalno-wspomnieniowych: "Komitet 80/81. Pięć kamyków Dawida" Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Poznań, 2006 r., "Krajobraz po szoku. Wspomnienia niekontrolowane." Media Rodzina, Poznań, 2017 r.
Nowo wydana książka autorki Ewy Najwer, nosząca przewrotny tytuł "Dom malowany w pajace" w tych kilku słowach tytułu, znaczeń nośnych swojej subtelnej ironii, które dominują również w krótkich tekstach prozatorskich zawartych w książce. Ileż pięknego ale jednocześnie wnikliwego analitycznego myślenia w obiektywizujących się relacjach z chwili - zdarzenia, refleksyjnie puentowanych przez autorkę. Sytuacja narratora ograniczona jest do minimum, lecz wypowiedź zostaje tak konstruowana i wyrażana stylistycznie, że czytelnik odnajduje natychmiast swoje miejsce w obrazach lub zdarzeniach przedstawianych na kartach książki, a skoro tak się dzieje, to jednocześnie zostaje On uwikłany w ironiczne podpowiedzi, wynikające z rozumnego i zaskakującego zakończenia.

Wstęp wolny.

_
opr.LT