Kultura w Poznaniu

Kalendarium

x

Wykład otwarty: Czas wojny i czas przełomu. Architektura Poznania około 1918 roku

2018-10-18 ( czwartek )
18:00
Sala Posiedzeń PTPN, ul. S. Mielżyńskiego 27/29

Wykład zatytułowany "Czas wojny i czas przełomu. Architektura Poznania około 1918 roku" wygłosi prof. UAM dr hab. Piotr Korduba (Instytut Historii Sztuki UAM).
Prof. UAM dr hab. Piotr Korduba jest dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UAM. Zajmuje się kulturą zamieszkiwania, wzornictwem, niemiecko-polskimi relacjami artystyczno-historycznymi, a także problematyką miejską - w tym poznańską. Prof. Korduba to stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, DAAD, Herzog-August Bibliothek w Wolfenbüttel, członek polskich i zagranicznych stowarzyszeń. Jest autorem licznych artykułów i książek, w tym: Patrycjuszowski dom gdański w czasach nowożytnych (Warszawa 2005), Sołacz. Domy i ludzie (Poznań 2009, 2012), Na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy (Poznań 2012) [wraz z A. Paradowską]. Wydał pracę Ludowość na sprzedaż. Towarzystwo Popierania Przemysłu Ludowego, Cepelia, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa 2013. Przygotował międzynarodową wystawę oraz publikację Ernst Stewner - niemiecki fotograf Polski/Ernst Stewner - ein deutscher Fotograf in Polen, Marburg 2014 [wraz z D. Poppem].

Jak zapowiada prof. Piotr Korduba, podczas wykładu spróbuje się zastanowić, jak wyglądał architektoniczny pejzaż Poznania około 1918 r. Z jakiego rodzaju spuścizną mieliśmy wówczas do czynienia, jakie rodziła ona problemy, a jakie przyniosła korzyści, jak determinowała urbanistyczno-architektoniczny rozwój miasta i w jakim kierunku on przebiegał. Naszego gościa interesować będą nie tylko konkretne realizacje, ich autorzy i funkcje, ale także społeczny odbiór i ideologiczny przekaz jaki niosły. Prof. Piotr Korduba będzie zatem mówił o architekturze jako komunikacie i istotnym dokumencie tego przełomowego czasu.
Wykładowi otwartemu tradycyjnie towarzyszyć będzie jednodniowa wystawa przygotowana przez pracowników Biblioteki PTPN, zatytułowana "Poznań na początku XX wieku" i obejmująca ilustracje ukazujące architekturę Poznania w tym okresie. Zarówno na wykład, jak i wystawę - wstęp wolny!

opr.sw