Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

III Festiwal Filmów Odpowiedzialnych "17 Celów"

2018-10-18 ( czwartek )
16:00-22:00
Collegium Da Vinci, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań

Festiwal Filmów Odpowiedzialnych "17 Celów"  to jedyny w Polsce festiwal filmowy związany ze zrównoważonym rozwojem, społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR) oraz Globalnymi Celami ONZ (SDGs). W tym roku (18 października) odbędzie się 3. edycja tego wyjątkowego wydarzenia. Udział w Festiwalu jest bezpłatny.

Chociaż Cele Zrównoważonego Rozwoju brzmią dla wielu górnolotnie i abstrakcyjnie, to odnoszą się one do każdego aspektu życia, każdego mieszkańca i naszej planety. W roku 2015 podczas szczytu ONZ przywódcy z całego świata przyjęli 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals - SDGs), które będą realizowane przez wszystkie państwa członkowskie do 2030 roku. 17 Celów dotyczy m. in. zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych, wprowadzenia odpowiedzialnych wzorców produkcji i konsumpcji, rozwoju miast, ale i ograniczenia nierówności społecznej. Aby zaplanować i mądrze wdrożyć SDGs potrzebne jest nie tylko współdziałanie państw, organizacji czy biznesu, nauki i administracji, ale przede wszystkim edukowanie społeczeństwa i upowszechnianie wiedzy na temat 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. To dlatego m.in Fundacja CSR Res Severa organizuje Festiwal Filmów Odpowiedzialnych już po raz trzeci.

III Festiwal Filmów Odpowiedzialnych "17 Celów" to konkurs najlepszych  krótkich filmów z I, II i III sektora, czyli przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i agend państwowych. "W tym roku poziom filmów jest bardzo wysoki" - mówi Rafał Górecki, dyrektor Kina Bułgarska 19 i jeden z jurorów Festiwalu - "Cieszę się też, że zgłoszone filmy dotyczą prawie wszystkich sfer aktywności człowieka". Na festiwal zgłoszono 38 krótkich filmów,  z czego do konkursu zakwalifikowano 25 filmów: 13 produkcji przedsiębiorstw i 12 obrazów organizacji pozarządowych. Prezentowane filmy dotyczą spraw i aktywności lokalnych, ale i międzynarodowych, działań firm mniejszych i wielkich korporacji. Nie  zabraknie też animacji i krótkich dokumentów z dużą dawką dowcipu. Będą też pokazy pozakonkursowe.

...25 filmów konkursowych, 7 pozakonkursowych i 4 spotkania z  gośćmi. Bardzo intensywne 4 godziny, ale pełne inspiracji, dobrych praktyk i wiedzy - taki jest III Festiwal Filmów Odpowiedzialnych "17 Celów". To jedyny w Polsce festiwal filmowy poświęcony zrównoważonemu rozwojowi w ujęciu ONZ (SDGs). "Czy czeka nas koniec" Leonardo di Caprio czy reportaż o Krakenie - to tylko przykłady, ale warto zobaczyć wszystkie prezentowane filmy! Spotkanie ze współorganizatorką jedynych targów w Polsce - Zero Waste czy działanie na rzecz zwierząt i Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej  - zaproszeni goście podzielą się swoją wiedzą i pasją.

Wstęp na Festiwal jest bezpłatny, wymaga jedynie rejestracji na portalu www.festiwal.17celow.evenea.pl. Festiwal odbędzie się 18 października (czwartek) w godz. 16.00 - 22.00 w Collegium da Vinci, przy ul. Kutrzeby 10. Organizatorzy zachęcają do przybycia rowerem czy komunikacją miejską, bowiem wydarzenie organizowane jest w formule "Zielonego Wydarzenia". Na miejscu będzie też można skosztować ekologicznych produktów czy kupić zdrowy chleb na zakwasie.