Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

"Stukot" znów w Poznaniu

Plenerowe widowisko Stowarzyszenia Teatralnego Antrakt o Czerwcu '56 obejrzymy w Poznaniu ponownie - z okazji rocznicy Powstania Węgierskiego.

. - grafika artykułu
fot. Maciej Krajewski vel Łazęga Poznański

"Stukot" opowiada o wydarzeniach pierwszego w Polsce robotniczego zrywu przeciw komunistycznej władzy. Wykorzystano w nim opowieści uczestników i świadków wydarzeń sprzed sześćdziesięciu lat. Tytuł spektaklu odnosi się do charakterystycznego odgłosu uderzających o bruk drewniaków, w których szli protestujący w Poznaniu robotnicy. "W różnych wspomnieniach z tamtego dnia ów charakterystyczny motyw jest przywoływany jako zatrważająca melodia spontanicznego gniewu i protestu ludzi, którym przez dziesięć lat stalinizmu w Polsce odebrano godność i prawo głosu" - pisze Adam Suwart, autor scenariusza i syn uczestnika wydarzeń sprzed sześćdziesięciu lat. "»Stukot« to rzecz o woli walki, upartym dążeniu do wolności i poszanowania praw jednostki. Sprzeciw wobec tyranii i bezprawiu, narzucaniu nieludzkich zasad, krzywdzie niewinnych i winie krzywdzących" - pisaliśmy po premierze.

"Stukot" został przygotowany w ramach obchodów 60. rocznicy Czerwca '56. Po raz pierwszy został zaprezentowany w czerwcu na ulicy Młyńskiej w Poznaniu, gdzie 60 lat wcześniej demonstranci zdobyli i rozbroili Centralne Więzienie oraz splądrowali gmachy komunistycznych sądów i prokuratury. Wersja, którą obejrzymy w sobotę na terenie zakładów HCP została wzbogacona o motywy nawiązujące do Powstania Węgierskiego z października 1956 roku.

ng

  • "Stukot/1956" w 60. rocznicę Powstania Węgierskiego
  • Stowarzyszenie Teatralne Antrakt
  • reż. Janusz Stolarski
  • 22.10, g. 19
  • Hala W-7 HCP, ul. Hetmańska 90
  • rezerwacja bezpłatnych wejściówek: antrakt.st@wp.pl