Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Dla dzieci i seniorów

To będzie karnawał brazylijski w środku zimy - powiedział Jurek Owsiak, prezentując pierwsze szczegóły na temat jubileuszowego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w Poznaniu tradycyjnie odbędzie się przed Centrum Kultury Zamek. Kto wystąpi podczas dwudziestej piątej zbiórki? Sympatycy polskiego rocka z pewnością nie będą się nudzić...

. - grafika artykułu
Jurek Owsiak, fot. Łukasz Widziszowski

15 stycznia tysiące wolontariuszy w całej Polsce i na świecie będzie zbierać pieniądze na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom. Nie po raz pierwszy pediatria jest głównym tematem Finału - wcześniej WOŚP grał w tym szczytnym celu nie tylko podczas ubiegłej edycji, ale również w 2003 i 2004 roku. Ze względów praktycznych podjęto decyzję, aby tegoroczny Finał odbył się dopiero w trzecią, a nie jak w ubiegłych latach - drugą niedzielę stycznia.

W Poznaniu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jak co roku zagra przed CK Zamek oraz na pobliskim placu Mickiewicza, na którym od 10 do 16 odbywać się będą występy, licytacje i prezentacje służb mundurowych. Od tej samej godziny przed gmachem rozpocznie się kiermasz mediów, wielka wystawa samochodów i motocykli oraz szereg koncertów na dużej scenie, które potrwają aż do późnych godzin wieczornych.

Jako pierwszy zaprezentuje się poznański zespół Mademoiselle Carmel, który rozgrzeje publiczność żywiołowym połączeniem muzyki afrykańskiej i jamajskiej. Niedługo później scenę przejmą dzieci ze Szkoły Ruchu i Tańca Kontrast, które z okazji kwesty przygotowały specjalny pokaz taneczny. Nie obędzie się również bez występu rockowej grupy Second Child, dla której nie będzie to pierwszy udział w Finale.

Bardzo interesująco zapowiada się koncert pilskiego zespołu Na Górze, który już od ponad 20 lat udowadnia, że osoby z niepełnosprawnością mogą być pełnosprawnymi artystami. Podczas występu punkrockowa załoga charyzmatycznego Adama Kwiatkowskiego zaprezentuje swoją najnowszą płytę Mieszanka wybuchowa, na której pojawiły się takie gwiazdy jak Czesław Mozil czy Budyń z zespołu Pogodno.

Około g. 20 koncert finałowy, połączony z tradycyjnym pokazem fajerwerków - "Światełkiem do nieba", zagrają weterani bluesa z Hot Water. Muzycy od niemal 30 lat stanowią podstawę poznańskiej sceny tego gatunku. Trio kończy pracę nad nową płytą, której premierę przewidują właśnie na początek 2017 roku.

Muzyczny program zakończy się występem szalonej załogi Camping Hill, która po sześciu latach działalności należy do ścisłej czołówki wielkopolskich zespołów grających nowoczesnego rock'n'rolla. Zaledwie kilka miesięcy temu kapela wydała swój długo oczekiwany debiutancki album Out of control, który z pewnością zainteresuje fanów takich popularnych grup jak Red Hot Chili Peppers, Foo Fighters czy Arctic Monkeys.

Dodatkowo w Sali Wielkiej CK Zamek przez cały dzień będzie można oddać honorowo krew oraz odwiedzić specjalny kącik promocji zdrowia. W trakcie koncertów w holu na parterze będą odbywały się licytacje. Warto przypomnieć, że w ubiegłorocznym Finale Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała aż 72 696 501 zł. To absolutny rekord - czy w styczniu zostanie pobity?

Sebastian Gabryel

  • 25. Poznański Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • 15.01, g. 10-22
  • CK Zamek oraz plac Mickiewicza