Kultura w Poznaniu

Książki

JA TU TYLKO CZYTAM. O pewnych sprawach nigdy dość

Czego bym nie napisała o XI Nie bądź obojętny Mariana Turskiego, będzie miałkie i nie dość wystarczające, by pojąć siłę słów i myśli Ocalonego. Z tej niedużej objętościowo książki powinno się zrobić obowiązkową lekturę szkolną. Choć może lepiej nie, żeby jednak młodzi ją przeczytali.

Prezent od losu

- Dzięki sumiennym zapisom w dziennikach wiemy, jakie były ozdoby, jak powstawały, jak wyglądał świąteczny stół, jakie potrawy się na nim znalazły etc. Wiemy też, jakie było otoczenie domu, w którym mieszkali Belowowie, w pobliżu skrzyżowania Fryderykowskiej i Wilhelmowskiej, że przez skraj podwórza przepływała Bogdanka... - o Dziennikach Ernsta i Sophie 1859-1860 opowiada Ewa Greser*, germanistka, tłumaczka i redaktorka Dzienników.

JA TU TYLKO CZYTAM. Tu mieszka zło?

Otwierając Szatana w naszym domu, myślałam o tej lekturze jak o ciekawostce, ot, kolejnej amerykańskiej osobliwości do kolekcji. Zamykając, musiałam mieć wypisaną na twarzy prawdziwą zgrozę, bo przestraszył się mnie nawet mój kot.

Szczęśliwa siódemka

Najnowsza edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda odbędzie się pod hasłem "Przypadek". Ile pytań i odpowiedzi może generować to jedno, niewinne z pozoru słowo - przekonamy się już w dniach 17-19 września.

Co mówią zdjęcia z archiwów SB?

Czym jest narracja fotograficzna? Czy ze wszystkich zdjęć da się ułożyć ciekawą opowieść? Podczas organizowanego przez Pix.house czwartkowego spotkania o tajnikach pracy z archiwami opowiedzą Beata Bartecka i Łukasz Rusznica, autorzy książki How to Look Natural in Photos.

JA TU TYLKO CZYTAM. Moja dziwna siostra (i ja)

Znacie to uczucie, kiedy w trakcie lektury zdarza się Wam pomyśleć o czymś zupełnie innym niż fabuła? O jakiejś bieżącej sprawie, może o pracy czy obiedzie do ugotowania? Cóż, Siostry nie pozwalają na takie myślowe dryfowanie.

JA TU TYLKO CZYTAM. Udawaj, że to książka

Nie w humorze Fran Lebowitz jest książką wspaniałą. Na pierwszy rzut oka to zbiór felietonów o Nowym Jorku, ale jeśli dać sobie chwilę na refleksję, wyjdzie z tego na wskroś przenikliwa analiza ludzkich zachowań, potrzeb, lęków i czego tam jeszcze.

Niepasujący

Zygmunt Bauman wymyka się prostym schematom rodem z podręczników do historii. Nie pasuje także do polsko-polskich podziałów, w których często nie ma miejsca na "szarość". Biografia Wygnaniec może pomóc w zrozumieniu Baumana i jego wyborów.

JA TU TYLKO CZYTAM. Z małpą przez świat

Lato niby jeszcze trwa, ale nastrój za oknem zrobił się wybitnie październikowy. Trzeba uciekać! Najlepiej na wielkie morze i najlepiej w towarzystwie wyjątkowo rezolutnej małpy.

To jest dość seksi temat

- Oglądając wiadomości jako dziecko miałem wrażenie, że w kółko mówi się o kopalniach. Zamknąć, nie zamknąć... Później strasznie mnie wkurzało - wyzbyłem się jednak tej wrogości - że w szkole podstawowej z okazji Barbórki, musiałem kleić czapki górnicze w grudniu. Po co mnie to było na wyspie? - pytał na spotkaniu w Zamku Piotr Oleksy, autor książki Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag. Odpowiedział mu Zbigniew Rokita, który napisał Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku: - Eksportowaliśmy Wam węgiel i turystów...

Inteligentna duchota, pełna wrażliwości

Pełen przebojowego języka, odważnego posługiwania się rytmem. Polski wrap Marty Stachniałek to tom niesłychanie aktywny, barwny, urozmaicony. I doskonale wyważony pod względem znaczeniowości, za którą konsekwentnie podąża.

Opłacalne niewolnictwo

- Zapomniany klucz do zrozumienia systemu pańszczyzny polega na uświadomieniu sobie, że była to gospodarka wymagająca ogromnej ilości pracy. Szlachta niewoliła chłopów, bo panom "nie kalkulowało się" płacić za tak dużą robotę - mówi historyk Kamil Janicki*, którego książka Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa ukazała się 11 sierpnia nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

JA TU TYLKO CZYTAM. Zaprawdę wielka jest siła kobiet

Kobiety Nowej Huty Katarzyny Kobylarczyk to książka w pewien przewrotny sposób niezwykle zwykła. Pokazuje bowiem, że jak świat światem, to kobiety go budowały i zmieniały, lecz w sposób inny niż mężczyźni - niczym kropla cierpliwie drążąca skałę.

Mini-tygrys Europy Wschodniej

- Rumunia spowodowała, że w moim życiu zdarzyło się bardzo wiele szczęśliwych przypadków, miłych spotkań i wspaniałych niespodzianek - mówi Agnieszka Krawczyk*, której książka Rumunia. Albastru, ciorba i wino ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Nie tak dawno, tak blisko

- Zakładnicy wolności to saga wielkopolskiej rodziny ziemiańskiej  z niewielkiego dworu nieopodal Środy Wielkopolskiej w czasach niezwykłych: toczy się Wielka Wojna, coraz bardziej realne stają się marzenia o niepodległości, świat ogarnia fascynacja hipnozą, seansami spirytystycznymi, trwa walka o prawa kobiet, do różnych dziedzin życia wkracza postęp techniczny, dążenia do przemian społecznych są coraz bardziej widoczne - mówi Nina Majewska-Brown*, autorka książki Florentyna i Konstanty. Zakładnicy wolności. 1916-1924.

Czy jeszcze żywe światy...?

Po świetnych najnowszych tomikach Szczepana Kopyta i Jakuba Kornhausera do poetyckich nowości dołącza Urszula Honek, ze swoim Zimowaniem. Mieszkająca w Krakowie poetka związana jest z poznańskim WBPiCAK od swojego debiutu w 2015 roku. Wtedy zaskoczyła sprawnym i przewrotnym zastosowaniem romantycznej estetyki tajemniczości. I tym razem Honek konstruuje swoje wiersze, sięgając po antypody wrażliwości - tworzy fascynujące paradoksy żywotnej śmiertelności.

Być turystą we własnym mieście

42 poznańskie dzielnice i 27 autorów, którzy w krótkich tekstach przybliżają mniej lub bardziej znane ich oblicze. Fyrtle. Z życia poznańskich osiedli to lektura w sam raz do tramwaju lub autobusu, którymi można przemieszczać się pomiędzy poznańskimi fyrtlami, korzystając z niej jak z niestandardowego przewodnika po mieście.

Najznakomitszy Nos Łazarza

- Kiedy już nie mógł pracować, codziennie chodził na Głogowską. Załoga szczerze płakała po jego śmierci - o Tadeuszu Rogali opowiada Paweł Pawrowski*, autor książki Perfumiarz z Łazarza.

Wiersze o rzeczywistości

72. spotkanie z cyklu Seryjni Poeci będzie rozmową z trójką poetów, których nowe tomiki wierszy zostały nominowane do Nagrody Nike za rok 2020 - Justyną Kulikowską, Edwardem Pasewiczem i Jackiem Podsiadłą.

1 16 Strona 17 18 19 20