Kultura w Poznaniu

Książki

Otwieramy szuflady

- Pierwszym naszym prezesem był Władysław Reymont, który - jak wiadomo - mieszkał wtedy w Kołaczkowie niedaleko Wrześni. Warto w tym momencie przypomnieć inne jeszcze głośne nazwiska twórców z międzywojnia należących do ZLP: Emil Zegadłowicz, Zenon Kosidowski, Aleksander Janta-Połczyński, Jan Sztaudynger czy Artur Maria Swinarski - mówi Zbigniew Gordziej*, poeta i publicysta, prezes Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, organziator 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego.

Temat to kumulacja problemów

Do Teatru Ósmego Dnia powraca cykl Historie Ludzi bez Historii, który prowadzi Przemysław Wielgosz. Siódme spotkanie, z Olgą Gitkiewicz, odbędzie się w środę 3 listopada.

Zbrodnia bez kary

Młody reporter rozpracowuje afery gospodarcze. Podczas swoich dziennikarskich śledztw dociera do niewygodnej, utajonej prawdy na temat największego polskiego holdingu. Jaką cenę ma ta prawda? Jarosław Ziętara - dziennikarz śledczy "Gazety Poznańskiej", który na początku lat dziewięćdziesiątych tropił aferę Elektromisu, zapłacił najwyższą. I choć na przestrzeni lat w sprawie jego porwania i zabójstwa ustalić udało się wiele, to najważniejsze pytania wciąż pozostają bez odpowiedzi. Te niewiadome i wiadome, niczym w soczewce, zdaje się skupiać najnowsza książka Dziennikarz, który wiedział za dużo. Dlaczego Jarosław Ziętara musiał zginąć dziennikarzy Łukasza Cieśli i Jakuba Stachowiaka.

Tak jeszcze nie było

Nowe wydawnictwo z fotografiami Mariusza Foreckiego - zin Pod maską - pokazuje paradoks czasu pandemii w Polsce w okresie, gdy zakazane było praktycznie wszystko, a jednak działo się bardzo wiele.

JA TU TYLKO CZYTAM. Traktat o wszystkim i jeszcze o czymś

Czego bym nie napisała o Fizyce smutku, będzie albo za dużo, albo za mało. Bułgarski pisarz Georgi Gospodinow otwiera w tej książce drzwi do światów znanych i nieznanych, a inne jeszcze przenicowuje, byśmy spojrzeli na nie tak, jak dotąd nam się nie zdarzyło. Jego dzieło to mistrzostwo.

Ponura strona Poznania

- W angielskiej książce o najgroźniejszych seryjnych mordercach w historii świata Kolanowski pojawia się w niechlubnej setce. To mówi samo za siebie, jak potworna była cała ta sprawa - mówią Michał Larek* oraz Marcin Myszka**, autorzy dokumentalnego reportażu audio o śledztwie wokół Edmunda Kolanowskiego.

JA TU TYLKO CZYTAM. Creepypasta na ponure czasy

Jest prawdą powszechnie znaną, że autorzy horrorów pozwalają sobie na bardzo wiele - i dlatego tak niepewnie sięgamy po ten wdzięczny gatunek. Kryminały dają przynajmniej pewność, że rozwiązanie sprawy nie będzie odklejone od rzeczywistości, ale w horrorach... tam może zdarzyć się wszystko!

"Nauka języków pozwala na otwarcie poznawcze"

- Czasami zastanawiam się, w przypadku nauki języków obcych, czy pytanie o wiek krytyczny wynika z potrzeby dobrego zaplanowania kroków edukacji, czy też szukania wymówki, jeśli okaże się, że już jest za późno - powiedziała Jagoda Ratajczak podczas spotkanie autorskiego, którego osią tematyczną była jej książka Języczni. Co język robi naszej głowie.

(Nie)skromne 25 lat!

- W szkołach czytają, piszą wierszyki, są konkursy, niech uczniowie się pokażą... Pomogę im, jak mnie pomógł pan Towiański, powyławiam talenty i talenciki. Tak właśnie zaczęła się Lednicka Wiosna Poetycka - mówi Stanisława Łowińska, poetka, autorka tomików, wydawca serii antologii Lednicka Wiosna Poetycka.

Prawdziwy temat "Chamstwa"

W niedzielę w Centrum Kultury Zamek odbyło się spotkanie z Kacprem Pobłockim, autorem słynnej książki Chamstwo, oraz z Przemysławem Czaplińskim, profesorem literatury współczesnej.

Z miłości do słowa

- Festiwal dobrego słowa zrodził się z miłości do słowa, z miłości do literatury, do naszego ojczystego języka - mówiła Natalia Chromińska, prezes Zarządu Fundacji Dobrostan w zapowiedzi tegorocznej edycji Festiwalu Dobrego Słowa. Start już 12 października.

Między językami

Jakie procesy zachodzą w naszych mózgach, kiedy przyswajamy języki obce? W ilu poznanych językach jesteśmy w stanie wyrażać emocje, czy w końcu - myśleć? Czy każdy z nas może zostać Emilem Krebsem? I czy w ogóle warto? O tym wszystkim będziemy mogli posłuchać oraz porozmawiać już w najbliższy wtorek w CK Zamek. Gościnią kolejnej odsłony cyklu Zamek czyta będzie Jagoda Ratajczak, autora książki Języczni. Co język robi naszej głowie. Spotkanie poprowadzi Mateusz Adamczyk z UW.

JA TU TYLKO CZYTAM. Próba zrozumienia totalnego szaleństwa

Już podczas lektury tej książki nie mogłam chwilami odegnać od siebie myśli, że temat hiszpańskiej wojny domowej z lat 1936-39 powinni zgłębiać nie tylko historycy, ale i psychologowie. Strup. Hiszpania rozdrapuje rany Katarzyny Kobylarczyk jest jak opis przedsionka piekła, które sami dla siebie tworzymy.

Noc Bibliotek na zdrowie!

Tegoroczna Noc Bibliotek, czyli cykl spotkań dla czytelników spragnionych wrażeń, odbywa się w dniach 8-9 października. Co zaplanowały na ten czas poznańskie biblioteki?

Pańszczyzna czy niewolnictwo?

Z bólem czy bez - większość z nas pogodziła się już z faktem, że pochodzi nie od hetmana polnego, lecz od chłopa rolnego. Kwestia naszego rodowodu i tożsamości kulturowej nadal pozostaje jednak tematem bardzo problematycznym. Dlaczego? Ponieważ opiera się na brutalnej polaryzacji i przemilczanej krzywdzie. Właśnie nad tym zagadnieniem pochyla się w swojej głośnej książce Chamstwo antropolog Kacper Pobłocki. Autor oraz Przemysław Czapliński będą gośćmi kolejnego wydarzenia z cyklu Zamek Czyta. Spotkanie, które odbędzie się w CK Zamek już w najbliższą niedzielę, poprowadzi Joanna B. Bednarek.

Reportaż jak thiller

W Wydawnictwie Agora ukazał się reportaż Porwany. 82 dni w rękach Piratów, poświęcony porwaniu kapitana Piotra Budzynowskiego przez somalijskich piratów. W tej historii mogło nie zgadzać się wszystko - opowieść kapitana, piraci, współczesność, wielkie statki i wybrzeża Afryki. Wydaje się że z takich elementów trudno stworzyć książkę, która zainteresuje czytelnika, będzie trzymać jego uwagę przez opowieść o całym czasie porwania. Ale literackie umiejętności, biegłość reporterska i  błyskotliwość formy Łukasza Pilipa decydują o tym, że śmiało mogę powiedzieć - to jeden z najbardziej dociekliwych, najciekawszych literacko reportaży z tak zwanej "nowej polskiej szkoły".

Skąd jesteś?

- Polacy są bardzo zainteresowani swoimi korzeniami i pochodzeniem - mówi Pieter van Os*, autor książki Już nie chcę być człowiekiem. Opowieść o przetrwaniu Zagłady, której polski przekład ukazał się we wrześniu nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

JA TU TYLKO CZYTAM. Dziobaki i nietoperze literatury

Na antologię reportażu latynoamerykańskiego czekaliśmy bardzo długo. Głód Caparrósa (jedynego latynoskiego pisarza faktu, który "wyfrunął" z niszowych czasopism) zdążył ostygnąć, a nawet wielokrotnie się wznowić i... antologia wreszcie jest!

Recenzje warte lektury

Z ciekawością otworzyłam tom recenzji Stefana Drajewskiego. Postanowiłam, że o nim napiszę, bo pozwala spojrzeć na kulturalny Poznań minionych dekad i zastanowić się nad rolą prasowej publicystyki kulturalnej.

JA TU TYLKO CZYTAM. O pewnych sprawach nigdy dość

Czego bym nie napisała o XI Nie bądź obojętny Mariana Turskiego, będzie miałkie i nie dość wystarczające, by pojąć siłę słów i myśli Ocalonego. Z tej niedużej objętościowo książki powinno się zrobić obowiązkową lekturę szkolną. Choć może lepiej nie, żeby jednak młodzi ją przeczytali.

1 15 Strona 16 17 18 19