Kultura w Poznaniu

Książki

Oszust czy telepata?

Już w środę 23 lutego w księgarni Bookowski pisarz Adrian Ksycki porozmawia z Michałem Larkiem (również pisarzem) o swojej premierowej powieści, której zagadkowa akcja toczy się na ulicach Poznania.

JA TU TYLKO CZYTAM. Masłowska w Warszawie, Bowie nieco mniej

W Bowiem w Warszawie Bowiego w Warszawie jest jeszcze mniej, niż faktycznie było go w latach 70. I to nie spoiler, tylko gest uprzejmości względem wszystkich tych, którzy po nową Masłowską chcieliby sięgnąć z uwagi na legendę rocka. Jeśli więc chodzi wyłącznie o Bowiego - nie warto. Warto jednak z innych powodów.

Zanurzmy się w mitach

- Urodziłem się 20 marca, który jest Światowym Dniem Opowiadania Historii, więc nic nie dzieje się przypadkiem! - mówi Szymon Góralczyk*, bajarz, który poprowadzi w Poznaniu Spotkania z mitami i opowieściami słowiańskimi.

Ludzie, książki i książkomaty!

Rozpoczął się Festiwal Ludzie Książki pod patronatem Biblioteki Raczyńskich. Spotkania z pisarzami, wystawy, warsztaty i koncerty odbędą w pięciu większych miastach w Wielkopolsce. Festiwal odbywa się w ramach projektu Sztuczna inteligencja w służbie książki. Także dzięki niemu Poznaniowi udało się sfinansować zakup 11 książkomatów, w których będzie można wypożyczać i oddawać książki o każdej porze dnia i nocy!

Tak widzę, tak czuję

- Wszystkie moje publikacje są o mechanizmach społecznych, choć pokazywanych w różnych obszarach czy miejscach. Zależy mi na pokazywaniu inżynierii społecznej, rzucaniu światła na procesy podskórne, które kierują życiem społecznym - mówi Mariusz Forecki*, fotograf, autor albumu fotograficznego Bluebox.

Poezja nienaruszona przez zarazę

Jeszcze pod koniec poprzedniego roku ukazała się, w nieocenionym WBPiCAK, zredagowana i ułożona przez Jolantę Prochowicz i Bartosza Wójcika nietypowa, bo "okolicznościowa" antologia Poetek na czasy zarazy.

JA TU TYLKO CZYTAM. Dużo gotyku, zero Meksyku

To ciekawy przypadek do zrecenzowania - kiedy opowieść płynie wartko i jest soczyście wciągająca, a z drugiej strony pozbawiona tego, co autorka uparcie chciała jej nadać. Ale zacznijmy od początku.

Literacki spryt

Podpoznańskie Wydawnictwo Wolno niedawno wydało debiut poetycki  Oli Kołodziejek. W jego redakcję zaangażował się nie tylko wyrafinowany czytelnik i znawca literatury - Karol Francuzik, ale także ceniona poetka Barbara Klicka.

JA TU TYLKO CZYTAM. Mały kurs wspierania

Książka niewielka, niepozorna, a jednak czekała na półce całymi tygodniami. Nie byłam gotowa na jej lekturę miesiąc temu, nie byłam gotowa i teraz - i nie da się chyba lepiej podsumować tego wspólnego mianownika, który łączy wszystkie książki o śmierci.

O gustach się... dyskutuje!

Gdy raporty dotyczące poziomu czytelnictwa alarmowały, że rocznie nie więcej niż 38% Polaków sięga po (jedną) książkę, zakurzonymi regałami niespodziewanie zatrzęsła pandemia. Izolacja po raz kolejny okazała się sojusznikiem literatury. Zaczęliśmy czytać więcej. Ale co takiego? Preferencje czytelnicze poznaniaków poznamy w środę 19 stycznia, w trakcie organizowanego przez Bibliotekę Raczyńskich wydarzenia z cyklu Co czyta Poznań?.

Nie interesuje nas to, co modne

- Ktoś z kimś w Polsce rozmawia, prowadzi dialog? Nie słyszałem. Polityka podzieliła w tym kraju ludzi w sposób wcześniej niespotykany. I tak stało się również z naszym środowiskiem, które jest popękane i zatomizowane. Pisarze różnych pokoleń i o różnych poglądach okopali się na swoich stanowiskach - nie wchodzą ze sobą w interakcję - mówi Mariusz Grzebalski*, redaktor prowadzący Wydawnictwa WBPiCAK.

Burza w Kopenhadze

Duńska pisarka i poetka Tove Ditlevsen to postać o burzliwym życiu. Swoje doświadczenia, niepewności i lęki ofiarowała bohaterce Trylogii kopenhaskiej - książki, która w najbliższy czwartek stanie się pretekstem do dyskusji dla uczestniczek i uczestników Zamkowego Klubu Książki.

JA TU TYLKO CZYTAM. Z łosiem za pan brat

Czołówka Przystanku Alaska nie kłamie. Nie dość, że jest tam, na Alasce, o wiele więcej łosi niż ludzi, to jeszcze te pierwsze z nonszalancją buszują po domach nielicznych mieszkańców, o czym Damian Hadaś, autor Alaski. Przystanku na krańcu świata, przekonał się nie raz.

I że cię nie opuszczę

"Ludzka kreatywność nie ogranicza się (...) do jednego modelu małżeństwa. I właśnie o tym opowiada ta książka" - pisze we wstępie do Drugi mąż czwartej żony. Małżeństwa świata poznański antropolog, profesor Waldemar Kuligowski. Fascynująca to lektura, otwierająca i poszerzająca definicje małżeństwa, w jakich poruszamy się w naszym europocentrycznym świecie.

JA TU TYLKO CZYTAM. Jak się odnaleźć w obliczu bezradności

Muszę przyznać, że jestem wobec tej książki nieco bezradna. I nie chodzi tu o zabawę słowami z tytułem Ucieczka od bezradności Tomasza Stawiszyńskiego. Moja bezradność bierze się stąd, że z jednej strony autor mnie urzekł; z drugiej jednak nieco rozczarował.

Książka - pretekst do spotkania

- Nie ma znaczenia, do której biblioteki ostatecznie trafia czytelnik. Najważniejsze, czy uzyska to, po co przyszedł oraz jaka atmosfera i relacja pomiędzy nim, a biblioteką powstanie - mówi Małgorzata Grupińska-Bis*, dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Noblista kontra polscy czytelnicy

- W momencie gdy usłyszałam werdykt Akademii i gdy to znajome nazwisko zadzwoniło mi w uszach, nie miałam już najmniejszych wątpliwości - mówi Paulina Surniak*, redaktorka Wydawnictwa Poznańskiego, która zainicjowała wydanie powieści noblisty Abdulrazaka Gurnaha w Polsce.

1 14 Strona 15 16 17 18