Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Diabli nadali reporterkę

Angelika Kuźniak - wielokrotnie nagradzana reportażystka, współpracowniczka "Gazety Wyborczej" - będzie gościem czwartkowego spotkania w CK Zamek.

AfryKamera. Tropami rewolucji

Tegoroczna edycja AfryKamery nie zawodzi. Można niektórym reżyserom wyświetlanych filmów wytykać błędy formalne, ale żadnemu nie sposób odmówić spostrzegawczości i społecznego zaangażowania.

Kolekcjoner wspomnień i rzeczy

Pretekstem do powstania najnowszego spektaklu Polskiego Teatru Tańca była 1050. rocznica chrztu Polski. Ale premierowe "Kroniki czasu przyszłego" Pawła Malickiego to coś więcej, niż tylko powrót do przeszłości. 

Domowe Melodie w Eskulapie

Ich "Grażkę" latem 2012 roku nuciło wielu słuchaczy. Prosta i urokliwa piosenka, traktująca o trudnym temacie aborcji, chwyciła za serce polską publiczność. Od tego czasu wydali już drugą płytę, zagrali wiele koncertów. Do Poznania przyjeżdża zespół Domowe Melodie.

Opera dla współczesnego człowieka

"Dydona i Eneasz" to kolejny projekt, który powstał w ramach Laboratorium Teatru Operowego w Teatrze Wielkim. Tym razem młodzi twórcy - pod okiem Paula Esswooda, który stanie za dyrygenckim pulpitem, zmierzą się z operą barokową. Premiera już w najbliższy czwartek.

Czy mamy poetę naStanie?

Pierwszym gościem nowego autorskiego cyklu "Poezja naStanie" księgarni Skład Kulturalny będzie Mariusz Grzebalski. W środę na Jeżycach.

Nowy "Jazz" od Fortuny

"Jazz" - tak skromnie (albo wyzywająco) nazywa się najnowsza płyta zespołu Maciej Fortuna Trio. Formacja, prowadzona  przez znakomitego trębacza, laureata Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, tworzy tu szalenie interesującą muzykę.  

Od Pewuki do kapitana Wrony

Te opowieści zaczynają się w latach dwudziestych poprzedniego wieku, gdy miasto zaczęło gorączkowo myśleć o przygotowaniu Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku, a kończą się historią Lotowskiego samolotu Poznań, który w listopadzie 2011 roku awaryjnie lądował w Warszawie, pilotowany przez kapitana Tadeusza Wronę.  "Historie warte Poznania" Filipa Czekały właśnie trafiły do księgarń. 

Miłość jak bułka z... nutellą

Podobno lepsza od miłości jest tylko pierwsza miłość. Polska prapremiera sztuki "Nina i Paul" Thilo Refferta odbyła się w minioną sobotę w Scenie Wspólnej. 

Naród nie tylko sobie

- Chcę wspólnotę rozłożyć na czynniki pierwsze, podejść do niej krytycznie - zapowiada Agata Siwiak, od tego roku dyrektorka Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi w Teatrze Polskim.

Spring Break. Nie tylko Dawid Podsiadło

Spring Break rozkręcił się na dobre. Na placu Wolności wystąpili Taco Hemingway i Dawid Podsiadło, w CK Zamek koncert dał Jazzombie, a w Blue Note Marcelina. To oczywiście tylko skromny wycinek festiwalowych wydarzeń, które odbyły się w piątkowy wieczór.

Ptasiarze nadlatują

Stanisław Łubieński jest ptasiarzem pełną gębą. Poświęca swój czas i zdrowie, by choć przez chwilę móc obserwować ptaki. Ma na ich temat ogromną wiedzę. Napisał też o swojej pasji książkę, czyli "Dwanaście srok za ogon". Poznańskim czytelnikom opowie o niej we wtorek.

Shy Albatross - więcej niż blues

To z pewnością jedno z fonograficznych wydarzeń tej wiosny, a kto wie, może i roku. Co ważne, kilkanaście dni po ukazaniu się znakomitej płyty zespołu Shy Albatross, będziemy mogli posłuchać materiału z niej na  żywo w Poznaniu. Już w czwartek w klubie 9 Stóp.

Filmy bliskie dzieciom

Do Oka Kalejdoskopu zaglądamy z Agnieszką Krajewską z Centrum Sztuki Dziecka, która opowiada, jakie filmy tworzą dzieci i jakie chętnie oglądają. Oko Kalejdoskopu, czyli przegląd filmów stworzonych przez dzieci, rozpocznie się 25 kwietnia.

Kultura na weekend

Bardzo dużo dobrej muzyki - tak zapowiada się nadchodzący weekend. Festiwal Spring Break rozleje się po klubach, salach koncertowych i innych muzycznych zakamarkach Poznania. A jakie jeszcze atrakcje czekają na nas podczas najbliższych dni? Sprawdźcie sami!

Dramat francuski to nie tylko Molier

O wydawaniu w Polsce współczesnych sztuk francuskich i o nadchodzącym Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Uniwersyteckich w Języku Francuskim rozmawiamy z Joanną Jaskulską z wydawnictwa DramEdition.

Kilka twarzy Gombrowicza

"Nigdy żaden naród nie potrzebował bardziej śmiechu, niż my dzisiaj" - pisał Witold Gombrowicz w "Dziennikach". Spektakl na ich podstawie zaprezentują gościnnie w Teatrze Wielkim artyści z warszawskiego Teatru IMKA.

1 384 Strona 385 386 387 388