Kultura Poznań.pl

Sztuka

Efekt trójwymiaru
 

Efekt trójwymiaru

- Większość oryginalnych zdjęć miała z tyłu przybite stemple ze zgodą urzędów cenzorskich, np. niemieckich. Nie było więc wśród nich żadnych zdjęć brutalnych - opowiada Marcel Skierski, kurator wystawy Przebłyski wolności, którą można oglądać w Fotoplastykonie Poznańskim.

czytaj więcej
Nowe spojrzenie na wieżowce Alfy
 

Nowe spojrzenie na wieżowce Alfy

- Przy swoich projektach włączam do pracy dzieci i dorosłych, żeby pokazać, że sztuka nie jest hermetycznym światem dla wybranych - mówi Aleksandra Sojak-Borodo *, która w ramach programu "Rezydenci w Rezydencji" w kwietniu w CK Zamek rozpoczęła warsztaty dotyczące dawnych Domów Towarowych "Alfa" - grupy pięciu wieżowców na Świętym Marcinie.

czytaj więcej
O chwilach, które chciały być namalowane
 

O chwilach, które chciały być namalowane

"Co oczy widziały (czyli o obrazach, które kazały się namalować)" to wizualna opowieść o sile sprawczej momentów, które często pojawiają się w naszej pamięci tylko po to, by za chwilę zniknąć. Inspiracją dla stworzenia najnowszych dzieł prezentowanych w Galerii Ego były dla Jarosława Modzelewskiego codzienne sytuacje, które wywołały swoisty impuls prowadzący do powstania malarskich dzieł.

czytaj więcej
W pokojach i na morzu
 

W pokojach i na morzu

Na kwietniowy pokaz z cyklu "Krótkie spięcia" w Pawilonie składa się zestaw filmów Heleny Wittmann. Pomimo tego, że niemiecka artystka tworzy od zaledwie kilku lat, to już zdążyła wyrobić sobie dość silną pozycję w świecie sztuki.

czytaj więcej
Modele to twoi przyjaciele
 

Modele to twoi przyjaciele

- Zależy mi na tym, aby z tymi, z którymi się konfrontuję, nawiązać nić przyjaźni. Staram się o to, aby być blisko tych ludzi - mówi Jindřich Štreit *, czeski fotograf, którego słynną wystawę "Gdzie jest mój dom" oraz wybór z prywatnej kolekcji sztuki współczesnej można oglądać w CK Zamek.

czytaj więcej
Ląd przecięty na dwie strony
 

Ląd przecięty na dwie strony

- Pracując nad "Topielą", powiedziałem sobie, że mam dość tego wszystkiego, czego się dotąd nauczyłem i to nie jest to, co tak naprawdę chcę robić. I zacząłem robić wszystko na opak - opowiada Marcin Płonka, którego wystawę można od piątku oglądać w galerii fotografii Pix House.

czytaj więcej
Czechosłowacka kontrkultura
 

Czechosłowacka kontrkultura

W Centrum Kultury Zamek w kwietniu i maju będzie można zobaczyć wystawę Poza miastem. Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1979-1989. Wyjątkowa ekspozycja pokazuje nietypową sytuację, gdy to prowincja staje się prawdziwym centrum dla sztuki niezależnej. W tym przypadku mowa jest też o historii wybitnej jednostki, która z zapałem budowała antypaństwowy underground.

czytaj więcej
Ikony codzienności
 

Ikony codzienności

Zwyczajne sytuacje, schematyczne zachowania, codzienne rozmowy. O sile obserwacji i mocy sprawczej wizualnych komunikatów, które mimowolnie kształtują się w głowie każdego z nas, malarsko opowie Jarosław Modzelewski. Wernisaż wystawy "Co oczy widziały (czyli o obrazach, które kazały się namalować)" już w najbliższy czwartek w Galerii Ego.

czytaj więcej
Polityczna dekonstrukcja?
 

Polityczna dekonstrukcja?

Bogaci, inteligentni i dobrze zbudowani - tymi słowami Wiktar Babaryka, prezes zarządu Gazpromu Belgazprombank oraz jeden z najbardziej znanych białoruskich mecenasów sztuki, określił idealnych klientów banku. To także tytuł zbliżającej się rozmowy Aliaxeya Talstou z Jolantą Kilian, której celem jest przybliżenie specyfiki sztuki współczesnej Białorusi.

czytaj więcej
Kolektywny eksperyment
 

Kolektywny eksperyment

Galeria Piec - jedyna niezależna galeria studencka w Poznaniu - tegoroczną działalność reaktywuje zbiorową wystawą My Name is Youth. - Temat młodości jest elementem inspirującym, zwłaszcza dla nas, gdy jesteśmy dopiero na początkowym etapie działania, który charakteryzuje się pędem twórczym, i to właśnie chcieliśmy pokazać - mówią jej twórcy.

czytaj więcej
Mają służyć odbiorcy
 

Mają służyć odbiorcy

Są nieodłącznym elementem płyt. Stają się ikonami popkultury, jak Nevermind Nirvany czy Abbey Road The Beatles. Czasami interpretują muzyczną zawartość albumu, innym razem są prostą identyfikacją graficzną. Wszystkie cechują się tym, że muszą być charakterystyczne, by przyciągnąć uwagę słuchaczy czy to na sklepowej półce, czy w popularnym serwisie streamingowym. Konkurs 30/30 na najlepszą okładkę płytową odbędzie się w tym roku po raz piąty.

czytaj więcej
Marcin Wicha gościem UAP
 

Marcin Wicha gościem UAP

Grafik, projektant i pisarz, laureat Nagrody Nike i Paszportu Polityki opowie w Poznaniu "O szukaniu i znajdywaniu w projektowaniu graficznym, typografii i dizajnie" - 27 marca na Uniwersytecie Artystycznym.

czytaj więcej
Tworzenie rzeźby jako gra
 

Tworzenie rzeźby jako gra

Rodríguez Gallery zaprasza na kolejną wystawę prac artysty związanego z madryckim środowiskiem. Tym razem będzie to peruwiańska rzeźbiarka Jimena Kato, której wystawa "An Awkward Understanding of the Bodily Mechanics" zostanie otwarta w najbliższy piątek.

czytaj więcej
Muzeum z dociekliwości
 

Muzeum z dociekliwości

- Uznałam, że XIXGallery zasłużyła na to, żeby stać się muzeum - mówi Anna Moryto*, inicjatorka powstania Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu. Otwarcie - 29 marca.

czytaj więcej
Dzieło sztuki na nowo
 

Dzieło sztuki na nowo

Jednym z pierwszych i najbardziej klasycznych ćwiczeń w szkołach artystycznych jest reinterpretacja istniejącego dzieła sztuki. Co roku kolejne rzesze studentów pierwszych lat cytują i nawiązują do dzieł klasyków - od "Dyskobola" Myrona po "Śmierć Marata" i portrety holenderskich mistrzów malarstwa. Profesor Rafał Boettner - Łubowski wraz ze swoimi studentami z Pracowni Otwartych Interpretacji Sztuki próbuje pokazać, że z tej postmodernistycznej gry może wynikać głębsza refleksja na temat samych dzieł sztuki i postaw twórczych autorów.

czytaj więcej
Dziwaczne uniwersum. O bizarności w malarstwie
 

Dziwaczne uniwersum. O bizarności w malarstwie

Współczesne działania wystawiennicze faworyzują sztukę nowych mediów, działania intermedialne czy pojawiające się na wernisażach performansy. Po zaangażowanej społecznie wystawie Hello My Friend i konceptualnym projekcie Medio Cuerpo, Galeria Miejska Arsenał proponuje nieco bardziej tradycyjną artystyczną wędrówkę - prezentację malarskiej twórczości Moniki Chlebek.

czytaj więcej
Polska stolica designu
 

Polska stolica designu

Już 12 marca na poznańskich targach ponownie gości Arena Design, czyli najważniejsza w Polsce impreza promująca dobre wzornictwo. Co prawda nie będzie to wydarzenie tak ogromne jak Design Milan Week, ale od wtorku do piątku Poznań stanie się polską stolicą designu na najwyższym poziomie.

czytaj więcej
Ci, co spoglądają w przyszłość
 

Ci, co spoglądają w przyszłość

- Zgodnie z hasłem "Manifesty przyszłości" będzie to nadal miejsce, które patrzy w przyszłość, jest wychylone ku przyszłości. Szuka w kulturze tego, co jest nowe, odkrywcze, eksperymentalne, wchodzi na terytoria, które nie są do końca zbadane - tak trzeci sezon działalności Pawilonu zapowiada Marek Wasilewski, dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał.

czytaj więcej
Wygląd jako narzędzie polityczne
 

Wygląd jako narzędzie polityczne

Wygląd może być narzędziem politycznym. Takie twierdzenie nie jest dziś obce dla wielu działaczek na rzecz twórczej emancypacji kobiet. Kwestię tę poruszono podczas spotkania "Wizerunek artystki jako narzędzie subwersji". Przekładając problem na realia współczesne, artystka i teoretyczka sztuki Iwona Demko wraz z historyczką sztuki - Agatą Jakubowską omawiały widoczne obecnie nurty i trendy w sposobach wizerunkowej emancypacji dzisiejszych polskich artystek. 

czytaj więcej
Strona 1 2 18