Kultura Poznań.pl

Sztuka

Jak dobrze się buntować
 

Jak dobrze się buntować

Tym razem Galeria Tak zostanie przejęta przez grupę z Extinction Rebellion Poznań, która przygotowała prelekcję połączoną z warsztatami dla wszystkich zainteresowanych prawami demonstrantek i demonstrantów. Podczas spotkania publiczność będzie miała szansę dowiedzieć się więcej na temat dobrej organizacji wszelkich akcji związanych z masowym sprzeciwem społecznym.

czytaj więcej
Zagubiony indywidualizm
 

Zagubiony indywidualizm

"Jeśli kochankowie unosząc się na falach namiętności całkowicie się jej poddają, a nawet w niej zatracają, to warunkiem osiągnięcia pożądanej intymności jest zbudowanie wokół symbolicznej zapory.  Tak zakochani, jak i twórcy, przywodzą na myśl ogarniętych gorączką szaleńców maniakalnie zanurzonych w świecie swoich namiętności i nierzadko działających w kompletnej społecznej izolacji, co zajmuje im kolejne godziny, dni, noce, a nierzadko i lata".

czytaj więcej
Napisz to pięknie
 

Napisz to pięknie

- Mówi się, że ikony najlepiej czują się w cerkwi i nie powinny znajdować się w muzeach. My piszemy je i wystawiamy w instytucji świeckiej, idąc tropem krajów prawosławnych, w których też się tak robi  - mówi Aleksandra Michalska*. Wystawa prac jej studentów "Ikony" na Dużej Scenie UAP potrwa do niedzieli.

czytaj więcej
Bauhaus w Puro
 

Bauhaus w Puro

Wystawę plakatów polskich twórców, które powstały z okazji stulecia Bauhausu, od 31 lipca będzie można oglądać w poznańskim hotelu Puro. Pomysłodawcą prezentacji jest magazyn Label. Z okazji urodzin słynnej szkoły redakcja postanowiła zaprosić polskich artystów plakatu do wykonania projektów inspirowanych stylem uczelni, w której wykształciło się tak wielu wybitnych architektów, projektantów i artystów.

czytaj więcej
Zmalowane
 

Zmalowane

Przekrojowa ekspozycja Co zmalował Ryszard Kaja jest najlepszą wystawą tego lata w Poznaniu, bo skierowaną do jak najszerszej publiczności. Doskonale oddaje charakter jej bohatera. Do bólu mieszczańska, przesycona obsesją zbieractwa, podbarwiona zgoła niekatolickim, pozbawionym wstydu erotyzmem uwodzi teatralnością, wywołuje zawrót głowy przesytem.

czytaj więcej
Mówiłem, że się nie nadaję...
 

Mówiłem, że się nie nadaję...

Podhale, Toruń, Warszafka, Katowice - to nieliczne z miast, które znalazły się w plakatowym archiwum Ryszarda Kai - malarza, grafika i scenografa, który swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w dawnej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W Galerii Stary Browar od piątku będzie można oglądać wystawę jego prac.

czytaj więcej
Cały mikroświat Hoffmanna
 

Cały mikroświat Hoffmanna

W zeszłym roku na Festiwalu Animator jego film zdobył wyróżnienie za "niekonwencjonalne wykorzystanie mediów", a już od 4 lipca będziemy mogli zobaczyć, w jaki sposób powstawał Świat, który uleciał na grzbiecie krowy. Wojciech Hoffmann zaprasza na making of do galerii Curator"s Lab.

czytaj więcej
Ukraina - nasza czy wasza?
 

Ukraina - nasza czy wasza?

Pavel Jurov to reżyser teatralny i jeden z laureatów nagrody Kijowski Pektorał 2011, a także aktywnie zaangażowany w tworzenie współczesnej kultury kurator sztuki. To również autor dokumentalnego tekstu "Donbas, powstań! Baśń o Noworosji", który stał się inspiracją do najnowszej wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał.

czytaj więcej
Słodkiego miłego życia
 

Słodkiego miłego życia

- Czy dobrze się dziś czujemy, wyobrażając sobie dom z plastiku? - pyta artystka Patrycja Plich. Z Wojciechem Ulmanem i Julianną Kulczyńską przygotowali w galerii :SKALA wystawę "Życzyliśmy sobie wygodnego życia".

czytaj więcej
Mój sąsiad Bamber
 

Mój sąsiad Bamber

"Ty, Bambrze!" - słysząc za plecami takie zawołanie, zapewne odwrócilibyśmy się, by jasno wyrazić swój sprzeciw wobec tej obraźliwej uwadze. Powszechnie panuje bowiem przekonanie, że "bamber" to określenie o wyraźnie negatywnym znaczeniu. Pamiętać jednak należy, że ci, których nazwa wykorzystywana jest w tak pejoratywnym kontekście, tak naprawdę charakteryzowali się niezwykle pozytywnymi i pożądanymi cechami.

czytaj więcej
Życie bez pozostawiania śladu węglowego
 

Życie bez pozostawiania śladu węglowego

- Zamkowe Biuro Podróży różni się od innych biur podróży. Nie zapraszamy gdzieś daleko i nie wskazujemy samolotu jako sposobu podróżowania. Nie uprawiamy masowej turystyki, a skupiamy się na tym, co jest lokalne i znajduje się blisko nas - mówi Maria Fenrych, kuratorka wystawy "Vademecum Podróżnika", która zostanie otwarta w poniedziałek 24 czerwca w Centrum Kultury Zamek.

czytaj więcej
Czy ładne artystki mają łatwiej?
 

Czy ładne artystki mają łatwiej?

Manifestując sprzeciw wobec twierdzenia, że "ładne artystki mają łatwiej", Jana Shostak postanowiła wziąć udział w konkursie na miss. Startowała w wielu edycjach, a swoje doświadczenie przekuła na pracę z publicznością. Podczas wspólnej z Jakubem Jasiukiewiczem wystawy MERCH przeprowadzi warsztaty z bycia miss dla wszystkich.

czytaj więcej
Widok, nie widzenie
 

Widok, nie widzenie

Ciekawym punktem naukowej kariery Stefana Wegnera była rezygnacja ze stołka pedagogicznego w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w reakcję na wydalenie z niej Władysława Strzemińskiego. Artysta mocno zakorzeniony w życiu artystycznym swojego miasta, doskonale rozumiał nastroje polityczne swoich czasów. Jako twórca awangardowy stawał w opozycji do dominującej tendencji artystycznej. Galeria Piekary otwiera w środę wystawę jego prac "A najważniejszy jest rytm".

czytaj więcej
Totemy mówią stop
 

Totemy mówią stop

Poznański street art wzbogacił się o nowe dzieło - instalację przestrzenną Alicji Białej, którą nazwała Totemami. Jest ich sześć i każdy zwraca uwagę na problem, z którym ludzkość musi się uporać, żeby przetrwać: eksploatację łowisk, nadprodukcję plastiku, wycinkę lasów, zanieczyszczenie powietrza, zużycie wody. W ten sposób artystka próbuje nawiązać nie tylko wizualny kontakt z odbiorcą. - Wydaje mi się, że ostatecznie sztuka taka powinna być - otwierająca, nie zamykająca. I nie nadąsana, że my jesteśmy lepsi i że to jest dla niewielkiego grona kuratorów, tylko żeby niosła ze sobą jakąś pozytywną emocję i chęć dialogu - mówi.

czytaj więcej
Nic się nie stanie
 

Nic się nie stanie

- Na studiach artystycznych skupiałem się na myśleniu i zacząłem zauważać rzeczy, których wcześniej nie dostrzegałem - mówi Mikołaj Tkacz*, którego wystawę "Co ja naprawdę myślę o wystawach z przypadku" otwiera w piątek Galeria 9/10.

czytaj więcej
Co po antropocenie?
 

Co po antropocenie?

Centrum Żywych Rzeczy to stworzona przez Dianę Lelonek instytucja, która jest jednocześnie jej projektem artystycznym  i edukacyjnym. Najnowsza instalacja, którą będzie można zobaczyć w poznańskim Ogrodzie Botanicznym, prowokuje do zadawania pytań o związek człowieka z naturą oraz zgubne skutki zaniedbania tej relacji.

czytaj więcej
Codzienność na wojnie
 

Codzienność na wojnie

Czy można opowiedzieć o wojnie bez choćby jednej fotografii z pola walki? Wystawa Jana Jurczaka w pix.house udowadnia, że taki pomysł może zadziałać lepiej niż tysiące żołnierzy na zdjęciach.

czytaj więcej
O happeningu rzeźbiarskim Brygady Pigmaliona
 

O happeningu rzeźbiarskim Brygady Pigmaliona

Architektura, rzeźba i krajobraz miejski to nierozerwalne elementy, które pozwalają na stworzenie metaforycznego obrazu przestrzeni miasta. O znaczeniu rzeźby, wyjątkowości twórczego procesu oraz zapomnianych dziś wydarzeniach historycznych opowie Brygada Pigmaliona.

czytaj więcej
Artyści wywrotowi
 

Artyści wywrotowi

Wystawa Celebration, w której udział bierze 30 artystów z Polski i Japonii, to część obchodów 100-lecia stosunków dyplomatycznych między tymi krajami i jednocześnie jedno z wydarzeń wpisujących się w 100-lecie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wernisaż - 31 maja.

czytaj więcej
Strona 1 2 20