Kultura Poznań.pl

Sztuka

Miauknij, proszę
 

Miauknij, proszę

6. edycja Mediations Biennale ożywia i resuscytuje miejsca zużyte, zapomniane, wykluczone albo takie, co do których przestaliśmy pokładać już wszelkie nadzieje. Nie przyjmuje to jednak naiwnego charakteru "oddawania pustostanów w ręce wyobraźni". Ekspozycja w dawnym głównym gmachu Biblioteki Raczyńskich mogłaby posłużyć za świetny przykład tego, jak wykorzystać zastane przestrzenie do ekspozycji sztuki współczesnej.

czytaj więcej
Kosmiczne opowieści
 

Kosmiczne opowieści

Kameralna przestrzeń Galerii FWD: znajdującej się w labiryncie Pasażu Różowego przy ul. Św. Marcin z początkiem października zmieniła się w centrum badawcze do spraw eksploracji kosmosu, prowadzonej pod nadzorem zespołu kuratorskiego w składzie Maria Ancukiewicz, Piotr Macha oraz Ewa Mrozikiewicz.

czytaj więcej
Gra ze sztuką
 

Gra ze sztuką

6. Mediations Biennale pod hasłem "gra pomiędzy rzeczywistością analogową i wirtualną" zaskoczy dotychczasowych widzów. Organizatorzy przekroczą granice identyfikowane tradycyjnie ze sztuką wysoką, wkraczając na teren mediów interaktywnych i gier.

czytaj więcej
Powrót do przeszłości
 

Powrót do przeszłości

Stanisław Teisseyre to były rektor poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, wówczas funkcjonującego pod nazwą Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Postać kluczowa nie tylko dla spuścizny artystycznej stolicy Wielkopolski, ale także dla Gdańska, gdzie działał równie aktywnie, między innymi jako rektor tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych.

czytaj więcej
A jak wygląda Twój fyrtel?
 

A jak wygląda Twój fyrtel?

Jak sfotografować coś, co jest blisko nas? Jak pokazać odbiorcom swój mikroświat bez nadmiernego trywializowania go? Czy należy stanąć z boku i opisać go chłodno, bez emocji, czy może raczej dać się ponieść emocjom?

czytaj więcej
Sfotografować (nie)historię
 

Sfotografować (nie)historię

Żyjemy w czasach, gdzie wizualność z jednej strony odgrywa ogromną rolę, a z drugiej często w wyniku nieustannego wizualnego bombardowania przestajemy na nią zwracać uwagę. Oglądamy zdjęcia niejednokrotnie beznamiętnie, przewijając jedną fotografię za drugą. Szczególnie fotografia reportażowa ukazująca się w prasie codziennej czy w internecie wydaje się być traktowana po macoszemu. Najmniej spodziewamy się jednak po niej dostarczania estetycznych przeżyć. Czy coś w tym kontekście odczaruje wystawa "Niehistorie - fotografie Stanisława Wiktora", którą od 25 września będzie można oglądać w CK Zamek?

czytaj więcej
Rottenberg rozważania o życiu
 

Rottenberg rozważania o życiu

"Nie umiem trzymać języka za zębami, nic na to nie poradzę.  (...) W moim wieku nie ma sensu udawać, że się czegoś nie widzi. Zapłaciłam za to zresztą w życiu wysoką cenę. Cenę za nieudawanie, że jest inaczej niż jest."... 17 września gościem Winiarni "Pod Czarnym Kotem" będzie autorka tych słów, Anda Rottenberg.

czytaj więcej
Artystyczny "all-star game"
 

Artystyczny "all-star game"

Dokąd zmierza sztuka intermediów? Czy pozostanie wyłącznie akademicką dyscypliną? Czy może w XXI wieku tak naprawdę nie ma już odwrotu i sztuczny podział na dziedziny sztuki jest po prostu archaiczny? Dowiemy się już 16 września na wystawie Anti-Static otwieranej w Muzeum Narodowym.

czytaj więcej
Wolność kocham i rozumiem?
 

Wolność kocham i rozumiem?

Wolność to nie tylko podniosłe idee, wielka polityka i ścieżka wojenna z oznaczonymi krwią sztandarami. Wolność zaczyna się w naszym mikroświecie i każdy z nas ma na nią wpływ. Do tak właśnie rozumianej wolności spróbuje nas przekonać CK Zamek podczas wystawy "Pokój zaczyna się przy rodzinnym stole". Wernisaż w piątek.

czytaj więcej
Chodź do łóżka!
 

Chodź do łóżka!

Miejsce na łzy, wzruszenia, myśli ważne, jak i zupełnie nieważne. Dziewczyński mikroświat, w którym mogą się dziać rzeczy ważne, piękne i wzniosłe... W Galerii Miejskiej Arsenał stanie duże łóżko z baldachimem. Dlaczego mamy do niego przyjść?

czytaj więcej
Gabinet osobliwości Davida LaChapelle
 

Gabinet osobliwości Davida LaChapelle

W wieku siedemnastu lat rozpoczął pracę w "Interview Magazine" nadzorowanym wówczas przez Andy'ego Warhola i to właśnie pod okiem amerykańskiego artysty stawiał pierwsze kroki w świecie fotografii. W 1986 roku wykonał ostatnią profesjonalną sesję króla pop-artu, który zmarł dwa lata później. Przyjaźnił się z Keithem Haringiem, Jeanem-Michelem Basquiatem i Michaelem Jacksonem - tak rozpoczęła się historia jednego z najpopularniejszych współczesnych fotografów - Davida LaChapelle, którego prace będzie można oglądać w poznańskiej Galerii na Dziedzińcu już od pierwszych dni września.

czytaj więcej
Różne poziomy poznania
 

Różne poziomy poznania

- Głównym motywem mojej twórczości są próby przekraczania granic hierarchii społecznych. Sięgam po wszelkie tematy tabu i to, czego nie powinno się, czy nie wolno robić - mówi Mithu Sen*, która w Galerii Miejskiej Arsenał przygotowała pracę site specific "Mit i sny".

czytaj więcej
Na lewej stronie
 

Na lewej stronie

Na pozór wystawa Bownika to wystawa fotografii mody. Jednakże artysta nie pokaże nam ładnych zdjęć. Chociaż fotografie będą wykonane ze starannością aparatem wielkoformatowym, z dbałością o szczegóły, chociaż będzie szare "packshotowe" tło i równe oświetlenie, to będziemy mieć wrażenie, że coś tutaj nie pasuje. Bo kto fotografuje ubrania nie z tej strony co trzeba?

czytaj więcej
Kolekcjonerski zmysł
 

Kolekcjonerski zmysł

Gołuchów znajduje się nieco ponad 100 km od stolicy Wielkopolski. Tamtejszy zamek jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Nie każdy tam dociera i tym samym nie każdy ma możliwość zobaczenia na własne oczy nie tylko bajkowego wręcz obiektu architektonicznego otoczonego pięknym ogrodem, ale również siedziby pomyślanej jako miejsce przechowywania i eksponowania dzieł sztuki o wysokiej klasie artystycznej. Okazję do tego, by trochę posmakować atmosfery tej niezwykłej rezydencji, stworzyło Muzeum Narodowe za sprawą wystawy Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej.

czytaj więcej
Są symbolem niezmiennego piękna
 

Są symbolem niezmiennego piękna

- Pod wrażeniem tych wspaniałych budowli jestem od bardzo wielu lat. Niemal przecież wzlatują w niebo, są świadectwem dążenia ludzi do sacrum, geniuszu architektów, rzeźbiarzy, witrażowników - mówi Roman Kosmala, rzeźbiarz, którego wystawę "Na skrzydłach katedr" od 13 czerwca będzie można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym.

czytaj więcej
Skarby rodu Czartoryskich
 

Skarby rodu Czartoryskich

Wystawę Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, którą w niedzielę otwiera Muzeum Narodowe, tworzą zbiory gołuchowskie oraz zabytki udostępnione przez Muzeum Archidiecezjalne i muzea narodowe znajdujące się w największych polskich miastach.

czytaj więcej
Dystrybucja myśli
 

Dystrybucja myśli

8 dni, 30 miejsc, ponad 40 różnych wydarzeń; wernisaże, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, nawet akcje społeczne... Startuje Poznań Art Week!

czytaj więcej
Powrót do domu
 

Powrót do domu

Sylwester Ambroziak - jeden z najbardziej uznanych polskich rzeźbiarzy, słynący szczególnie z monumentalnych rzeźb w drewnie - zaprezentuje swoje najnowsze prace w Poznaniu. Wystawa Mama, I'm Coming Home stanowi jeden z punktów programu Poznań Art Week.

czytaj więcej
Noc Muzeów 2018 [GALERIA]
 

Noc Muzeów 2018 [GALERIA]

Jest w roku jedna taka noc, kiedy miasto nagle ożywa i pulsuje, wypełnione ludźmi spragnionymi nowych wrażeń. I to nie byle jakich, bo związanych z kulturą. A ta - jak po raz kolejny mogliśmy się przekonać - obejmuje obszary o wiele szersze i bardziej pojemne niż wskazuje na to nazwa tej nieodmiennie odnoszącej frekwencyjny sukces imprezy.

czytaj więcej
Strona 1 2 15