Kultura Poznań.pl

Sztuka

Kup dzieło. Pomóż zbudować Dom Autysty
 

Kup dzieło. Pomóż zbudować Dom Autysty

CK Zamek wraz z Fundacją Dom Autysty zapraszają na najpiękniejszą aukcję sztuki w Poznaniu. Najpiękniejszą, bo za jednym zamachem możemy kupić prace cenionych artystów i pomóc w budowie domu dla osób z autyzmem. Czy to nie sytuacja win-win?

czytaj więcej
Opowieść żyje dzięki obrazom
 

Opowieść żyje dzięki obrazom

Jest autorką ilustracji do osiemnastu książek, z których siedem ukazało się w Polsce. W 2013 roku otrzymała nagrodę Polskiej Sekcji IBBY w kategorii najlepsza książka roku za Księcia w cukierni, za piękne ilustracje do opowieści Marka Bieńczyka i niezwykłą formę książki, zaprojektowanej jako harmonijka. Sztuka Joanny Concejo zdobywa coraz większe uznanie, za swój styl jest uwielbiana przez odbiorców na całym świecie.

czytaj więcej
Plan na galerię z prawdziwego zdarzenia
 

Plan na galerię z prawdziwego zdarzenia

- Watcher to nie jest samotna postać, która po prostu jest, stoi i patrzy. Ale wykorzystując atrybut lokalizacji, troszeczkę zmusza ludzi do myślenia i nawiązuje do klimatu danego miejsca - mówi Noriaki*, poznański grafik, artysta uliczny i zwycięzca Plebiscytu IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl na Człowieka kultury sezonu 2017/2018.

czytaj więcej
Ostatnie ślady
 

Ostatnie ślady

Jak ocalić od zapomnienia przeszłość, której artefakty giną w kataklizmie pochłaniającym wszystko z siłą, którą trudno sobie wyobrazić? Jak ocalić pamięć o ludziach, których - jak nagle się okazuje - mamy nigdy już nie zobaczyć i na których zniknięcie nie możemy się w najmniejszym nawet stopniu przygotować? Na te pytania odpowie wystawa  "The Restoration Will / The Place to Belong" w Galerii Miejskiej Arsenał, na której zaprezentowane zostaną prace Mayumi Suzuki.

czytaj więcej
Bardzo szara codzienność
 

Bardzo szara codzienność

- Obchody stulecia niepodległości kojarzą nam się z taką oficjalną celebrą, z defiladami, z przemówieniami i dotyczą takiego punktowego momentu roku 1918. My postanowiliśmy wyjść od tej daty i zastanowić się, co działo się przez tych sto lat. Tych sto lat to nie są tylko wojny, wybuchy społecznych niepokojów, to nie są rzeczy wielkie, ale tych sto lat to jest przede wszystkim zwykłe ludzkie życie. Tych sto lat próbowaliśmy w taki bardzo syntetyczny sposób zawrzeć na tej wystawie, co oczywiście nie jest do końca możliwe, dlatego możemy mówić o takim bardzo skrótowym, bardzo punktowym zaznaczeniu pewnych problemów - mówi w filmie Marek Wasilewski, kurator wystawy "Życie codzienne w Polsce", którą można oglądać w Galerii Miejskiej Arsenał.

czytaj więcej
Pęd ku nowoczesności
 

Pęd ku nowoczesności

Historyczne wydarzenia i ich konsekwencje, zrywy niepodległościowe, a także dynamiczny rozwój społeczeństwa - wizualna opowieść o dawnym, ale zarazem nowoczesnym Poznaniu, rozpocznie się w Muzeum Historii Miasta Poznania już w najbliższą niedzielę.

czytaj więcej
Zdjęcia, które wkręcają w życie
 

Zdjęcia, które wkręcają w życie

Po raz drugi z rzędu Dariusz Madziński, fotograf z Piły,  zdobył nagrodę Grand Prix  konkursu fotograficznego Wielkopolska Press Photo 2018, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. 

czytaj więcej
Gabinet osobliwości Davida LaChapelle
 

Gabinet osobliwości Davida LaChapelle

W wieku siedemnastu lat rozpoczął pracę w "Interview Magazine" nadzorowanym wówczas przez Andy'ego Warhola i to właśnie pod okiem amerykańskiego artysty stawiał pierwsze kroki w świecie fotografii. W 1986 roku wykonał ostatnią profesjonalną sesję króla pop-artu, który zmarł dwa lata później. Przyjaźnił się z Keithem Haringiem, Jeanem-Michelem Basquiatem i Michaelem Jacksonem - tak rozpoczęła się historia jednego z najpopularniejszych współczesnych fotografów - Davida LaChapelle, którego prace można oglądać w poznańskiej Galerii na Dziedzińcu jeszcze do 10 grudnia. Miesiąc wcześniej, 10 listopada, spotkanie z artystą na Szachownicy Starego Browaru. Poprowadzi je Wojtek Piotr Onak, kurator wystawy.

czytaj więcej
Historie w spódnicy
 

Historie w spódnicy

Galeria Jak, we współpracy z Fundacją Jak Malowana, aktywnie włącza się w poznańskie obchody celebrujące Stulecie Praw Kobiet. W listopadzie zaprasza zainteresowanych do uczestnictwa w kolejnym etapie projektu Wielkie artystki. Wykłady i warsztaty z okazji 100-lecia praw kobiet.

czytaj więcej
Nieznane negatywy Tadeusza Cypriana
 

Nieznane negatywy Tadeusza Cypriana

Jest zapomniany, nie ma co ukrywać. Cieszący się w ubiegłym wieku ogromnym i dwojakiego rodzaju autorytetem Tadeusz Cyprian (1898-1979) nie funkcjonuje obecnie w świadomości społecznej. Dwie wystawy i konferencja jemu poświęcone są więc jak wiatr od morza - odświeżające i przywracające przytomność. Bo Cyprian jest fascynujący.

czytaj więcej
Sienkiewicz polskiego malarstwa
 

Sienkiewicz polskiego malarstwa

Muzeum Narodowe w Poznaniu otworzy niebawem imponującą wystawę około 300 dzieł Józefa Brandta - obrazów olejnych, akwarel, studiów i rysunków. To poznańska odsłona ekspozycji, przygotowanej we wspólpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

czytaj więcej
Burkiewicza pozycja ekologiczna
 

Burkiewicza pozycja ekologiczna

Słuchał Bacha i Debussy'ego. Marzył o czeskiej "jawce", a jeździł dwa razy słabszą, polską "wuefemką". Ożenił się, ale kobiety licznie pochłaniały jego wyobraźnię. Ile odwiedzało jego pracownię..? Był wolnym człowiekiem - tak dalece, jak tylko artyści to potrafią. Franciszek Burkiewicz (1910-2002).

czytaj więcej
Miauknij, proszę
 

Miauknij, proszę

6. edycja Mediations Biennale ożywia i resuscytuje miejsca zużyte, zapomniane, wykluczone albo takie, co do których przestaliśmy pokładać już wszelkie nadzieje. Nie przyjmuje to jednak naiwnego charakteru "oddawania pustostanów w ręce wyobraźni". Ekspozycja w dawnym głównym gmachu Biblioteki Raczyńskich mogłaby posłużyć za świetny przykład tego, jak wykorzystać zastane przestrzenie do ekspozycji sztuki współczesnej.

czytaj więcej
Kosmiczne opowieści
 

Kosmiczne opowieści

Kameralna przestrzeń Galerii FWD: znajdującej się w labiryncie Pasażu Różowego przy ul. Św. Marcin z początkiem października zmieniła się w centrum badawcze do spraw eksploracji kosmosu, prowadzonej pod nadzorem zespołu kuratorskiego w składzie Maria Ancukiewicz, Piotr Macha oraz Ewa Mrozikiewicz.

czytaj więcej
Gra ze sztuką
 

Gra ze sztuką

6. Mediations Biennale pod hasłem "gra pomiędzy rzeczywistością analogową i wirtualną" zaskoczy dotychczasowych widzów. Organizatorzy przekroczą granice identyfikowane tradycyjnie ze sztuką wysoką, wkraczając na teren mediów interaktywnych i gier.

czytaj więcej
Powrót do przeszłości
 

Powrót do przeszłości

Stanisław Teisseyre to były rektor poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, wówczas funkcjonującego pod nazwą Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Postać kluczowa nie tylko dla spuścizny artystycznej stolicy Wielkopolski, ale także dla Gdańska, gdzie działał równie aktywnie, między innymi jako rektor tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych.

czytaj więcej
A jak wygląda Twój fyrtel?
 

A jak wygląda Twój fyrtel?

Jak sfotografować coś, co jest blisko nas? Jak pokazać odbiorcom swój mikroświat bez nadmiernego trywializowania go? Czy należy stanąć z boku i opisać go chłodno, bez emocji, czy może raczej dać się ponieść emocjom?

czytaj więcej
Sfotografować (nie)historię
 

Sfotografować (nie)historię

Żyjemy w czasach, gdzie wizualność z jednej strony odgrywa ogromną rolę, a z drugiej często w wyniku nieustannego wizualnego bombardowania przestajemy na nią zwracać uwagę. Oglądamy zdjęcia niejednokrotnie beznamiętnie, przewijając jedną fotografię za drugą. Szczególnie fotografia reportażowa ukazująca się w prasie codziennej czy w internecie wydaje się być traktowana po macoszemu. Najmniej spodziewamy się jednak po niej dostarczania estetycznych przeżyć. Czy coś w tym kontekście odczaruje wystawa "Niehistorie - fotografie Stanisława Wiktora", którą od 25 września będzie można oglądać w CK Zamek?

czytaj więcej
Strona 1 2 16