Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

O znaczeniu stereotypów

Czerwiec mija w Poznaniu pod znakiem "inności" rozumianej w różnoraki sposób. Jeszcze niedawno oglądaliśmy Hacena Sahraoui w instalacji stworzonej we współpracy z Fundacją Barak Kultury, tym razem artysta zaprasza nas do Sceny Roboczej na gościnną premierę spektaklu Fejk Nius.

. - grafika artykułu
Hacen Sahraoui, fot.materiały prasowe

Głównym tematem spektaklu będą stereotypy - począwszy od tych niewinnych, które zdają się nie mieć większego znaczenia, a skończywszy na poważnej zmianie narracji potrafiącej negatywnie wpływać na życie osób znajdujących się wokół nas. Jak mówią organizatorzy: "Inne pochodzenie, inny styl życia, inna religia. Każdy powód jest dobry, by zamknąć "innego" w szufladzie i nadać mu stosowną etykietę. Preferujemy ludzi podobnych do nas samych, a na nieznane reagujemy strachem i wrogością, niekiedy nawet agresją. Takim "nieznanym" jest w Europie kultura arabska i islam. (...) Jesteśmy zalewani morzem informacji tzw. fake news'ów, które najczęściej są fałszywe albo źle interpretowane. Dla własnej wygody wybieramy skróty myślowe zamiast dotarcia do sedna sprawy, uprzedzenia zamiast poznania drugiego człowieka i jego historii."

Islam w rozumieniu europejskim w istocie sytuuje się pomiędzy przekonaniami pełnymi obaw dotyczących kultury arabskiej, a przestrzenią makabrycznych, stereotypowych żartów fałszujących obraz prawdziwego zjawiska. Większość z nas, spotykając się z tym co jest w pewien sposób nieznane, odmienne od dotychczas pojawiających się w życiu codziennym sytuacji, reaguje w sposób negatywny - strachem, dyskomfortem a nawet odrzuceniem. Pojawia się wówczas pytanie, na ile te pejoratywne reakcje spowodowane są indywidualnymi odczuciami, a w jakim stopniu konstytuowane są przez społeczny odbiór danych zjawisk.

Spektakl Fejk Nius skupia się przede wszystkim na istocie skrótów myślowych i bezkrytycznego przyjmowania opinii innych, która przyczynia się do kreowania konkretnego obrazu drugiego człowieka. O niepokojącym zjawisku masowości pisał już José Ortega y Gasset - autor zaznaczał, że kryzys jaki spotyka współczesną Europę jest spowodowany zdominowaniem władzy społecznej przez masy, które przez eseistę definiowane są jako ludzie przeciętni. Choć Ortega w "Buncie mas" nie odnosi się bezpośrednio do zjawiska stereotypów, to narrację skupia wokół ogólnych kategorii społecznych, politycznych i kulturowych. Uprzywilejowana pozycja mas prowadzi według niego do niestabilności społecznej i marginalizowania grup, które nie poddają się wszechobecnej konsumpcji. Mechanizm działania tychże zbiorowości przedstawiony w tekście hiszpańskiego filozofa jest analogiczny do spektaklowej narracji Hacena Sahraoui - masowe postrzeganie świata prowadzi nie tylko do zachwiania porządku społecznego, ale i do zamknięcia się na dialog z drugą osobą.

Klaudia Strzyżewska

  • spektakl Fejk Nius
  • premiera: 11.06, g. 19
  • Scena Robocza
  • wstęp: bezpłatne wejściówki  (do odbioru w CIK, ul. Ratajczaka 44)               
  • kolejne spektakle: 12.06 (Pawilon), 13.06 (Dom Tramajarza), 14.06 (Klub Osiedlowy "Krąg")

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019