Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Kim jest Inny?

Alternatywny, nietypowy, innowacyjny, szczególny, odmienny, różniący się, niepodobny - kim w dzisiejszym świecie jest Inny? Czy Inność jest zjawiskiem powszechnie akceptowanym czy wciąż kojarzy się przede wszystkim z obcością?

. - grafika artykułu
Hacen Sahraoui jako Arab, fot. materiały organizatorów

Z początkiem czerwca startuje najnowsza inicjatywa Barak uKultury - "Okno na Innych" - opowiadająca o mniejszościach narodowych, kulturalnych zawiłościach i wszechobecnych stereotypach. Zbliżająca się instalacja doskonale wpisuje się w specyfikę działalności Fundacji, która skupia się na redefiniowaniu pojęcia różnorodności i inicjowaniu metaforycznych (i dosłownych) spotkań z Innym.

"Okno na Innych" to tryptyk, który podczas trzech kolejnych dni czerwca będzie zapraszał do spotkania z wybranymi artystami: wychowanym w kulturze muzułmańskiej aktorem, niewidomej od urodzenia osoby, jednym z założycieli Kampanii Przeciw Homofobii, Francuzem mieszkającym w Polsce oraz ciemnoskórym psychologiem. 

Lokalizacją projektu jest nowa siedziba Fundacji Barak Kultury mieszcząca się przy Al. Marcinkowskiego. To wybór nieprzypadkowy, albowiem położenie lokalu w centrum miasta jednocześnie zapewnia organizatorom "przypadkowych" uczestników - osoby złapane w pośpiechu dnia niekoniecznie zdają sobie sprawę z realizowanego projektu. To właśnie aktywny udział tak zorientowanej publiczności pozwala na całościowe spełnienie społecznego eksperymentu. Intuicyjne, szczere reakcje przechodniów to jeden z głównych celów "Okna na Innych".

Zaproszeni goście będą znajdować się w witrynach siedziby Fundacji - artystyczna prezentacja określana jest przez organizatorów jako "wystawienie na pokaz różnych okazów Innych". Fraza ta, na pierwszy rzut oka nacechowana pejoratywnie, ma swoje uzasadnienie, albowiem owa Inność uczestników instalacji zostanie dodatkowo podkreślona strojem czy atrybutami, które kojarzą się z konkretną mniejszością. "Okno na Innych" z jednej strony dosłownie uwydatnia różnice dzielące mniejszości narodowe i swego rodzaju obcość z tym związaną, z drugiej zaś stara się te sztuczne podziały przepracować na gruncie artystycznym.

To działanie niezwykle ryzykowne, bowiem w dużej mierze konstytuowane przez odbiór społeczny. Każdego rodzaju prezentacja, nie tylko własnego ciała, ale przede wszystkim własnej tożsamości naraża właściciela na opresyjne spojrzenie. Istotna jest także dwuznaczność nazwy projektu, bowiem tytułowa Inność może odnosić się zarówno do artystów tworzących instalację, jak i do publiczności znajdującej się za oknami Fundacji. Tylko od nas zależy, czy spotkanie w siedzibie Fundacji Barak Kultury będzie jedynie percypowaniem Inności, czy przestrzenią do wspólnego dialogu.

Klaudia Strzyżewska

  • "Okno na Innych"
  • siedziba Fundacji Barak Kultury, Al. Marcinkowskiego 21
  • 4-6.06, g. 12-17

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019