Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Najnaje rządzą!

Wielu małych widzów właśnie na tym festiwalu zaczyna swoją przygodę ze sztuką. Kolejne pokolenie może dołączyć w tym roku - Sztuka Szuka Malucha - największy w Polsce festiwal dla najnajmłodszych widzów - rozpocznie się 4 lipca w Scenie Wspólnej.

.
Festiwal Sztuka Szuka Malucha w ubiegłym roku, fot. M. Zakrzewski

"Najstarszy i największy w Polsce festiwal przeznaczony dla najnajmłodszych i bliskich im dorosłych służy przede wszystkim temu, żeby pobudzać zmysły, pogłębiać wrażliwość, inspirować wyobraźnię, podsuwać pomysły na twórcze spędzanie czasu i dawać okazję do zacieśniania więzi z dzieckiem: wspólnie z nim poznawać świat i siebie nawzajem" - deklarują w programie organizatorzy, czyli zespół Centrum Sztuki Dziecka. To już 11. edycja poznańskiego festiwalu dedykowanego dzieciom już kilkumiesięcznym.   

Najnaje wraz z rodzicami od paru lat coraz śmielej chadzają (choć wielu z nich jeszcze nie potrafi chodzić!) do teatru, na koncerty i wystawy. Na festiwal Sztuka Szuka Malucha mają wszystko na wyciągnięcie ręki. Wydarzenia zaplanowane w programie "pomagają oswajać nowe przestrzenie, otwierać się na wyzwania, nazywać rzeczy, dawać wyraz emocjom, smakować skupienie, pierwsze zachwyty i wzruszenia" - piszą twórcy.

Scena Wspólna na Cytadeli od 4 do 9 lipca znów wypełni się kolorami, dźwiękami i zapachami. Program festiwalu tworzy ponad 40 wydarzeń (w tym polskie i zagraniczne spektakle, spotkania, koncerty, set DJ-ski, interaktywna instalacja oraz debata dedykowana dorosłym). - Sztuka Szuka przede wszystkim Malucha, ale na festiwal zapraszamy najnajmłodszych i bliskich im dorosłych (rodziców, dziadków, ciocie i wujków, starsze rodzeństwo) - mówi Barbara Małecka, dyrektor artystyczny festiwalu. - Wierzymy bowiem, że spotkanie z dzieckiem w przestrzeni artystycznej daje szansę na pogłębienie rodzinnej relacji, zacieśnienie więzi. Jest okazją do wspólnego przeżywania przygody: odkrywania świata i siebie nawzajem - dodaje.

Organizatorzy polecają szczególnej uwadze premiery teatralne, m.in. prapremierę polsko-japońskiego spektaklu "Kuuki" ("Powietrze") zrealizowanego przez Jienkyo. Czy wiatru można dotknąć? Czym pachnie powietrze i jak dźwięczy oddech? - to pytania, z jakimi zmierzą się mali widzowie (nawet kilkumiesięczni - spektakl dedykowany jest dzieciom w wieku 0-2 lata). Dla nieco starszych (1 rok-4 lata) przeznaczony jest "Hjem" ("Dom") Madam Bach z Danii. "Przepiękna plastycznie opowieść splata w jedno realne przestrzenie złożone ze ścian, podłóg i sufitów z wizjami przestrzeni mentalnych i emocjami, które w nas one budzą" - czytamy w zapowiedzi.

A na finał - "Lučka, grah in pero" ("Lampka, groch i piórko") Teatru Lalkowego z Ljubljany (Słowenia), którego inspiracją stała się "Księżniczka na ziarnku grochu" Hansa Christiana Andersena (dla widzów 1 rok-4 lata). To spektakl prawie bez słów, w świat teatralnej magii wprowadzają dzieci przepiękne lalki oraz troje śpiewających i grających na instrumentach aktorów.

Sylwia Klimek

  • 11. Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych Sztuka Szuka Malucha
  • 4-9.07
  • Scena Wspólna
  • organizatorzy: Art Fraction Foundation i Centrum Sztuki Dziecka