Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Muzyczne fundamenty

W 2023 roku planowane jest otwarcie nowej siedziby Teatru Muzycznego u zbiegu ul. Skośnej i Świętego Marcina. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by już teraz przyzwyczajać się do nowego miejsca na kulturalnej mapie Poznania. "Tu będzie teatr" to zaplanowany na 28 i 29 czerwca cykl wydarzeń muzycznych, które odbędą się w miejscu budowy nowego gmachu Teatru.

.
"Zakonnica w przebraniu", fot. Fotobueno

"To jest ten moment" - taki tytuł nosi piątkowy koncert musicalowy, którego głównym bohaterem będzie Kuba Badach. Wokalista i kompozytor, dwukrotny laureat Fryderyka zaprezentuje utwory z musicalu Pippin, czyli historia prawdziwa o poszukiwaniu szczęścia, którego premiera 7 września otworzy nowy sezon w Teatrze Muzycznym. Autorem tej muzycznej opowieści o frankijskiej grze o tron, dworskich intrygach, w centrum których znajduje się Pippin, syn Karola Wielkiego, jest Stephen Schwartz, trzykrotny laureat Oscara i aż czterokrotny Grammy. Reżyserem wersji musicalu z 2013 r., którą wystawi Teatr Muzyczny jest Jerzy Jan Połoński. W piątkowy wieczór obok Kuby Badacha na scenie pojawią się też: Janusz Kruciński, Katarzyna Rościńska, Edyta Krzemień oraz zespół Teatru Muzycznego.

Zebranych u zbiegu ulic Święty Marcin i Skośnej entuzjastów musicali czeka tego wieczoru jeszcze jedna niespodzianka - wyreżyserowana przez Jacka Mikołajczyka Zakonnica w przebraniu na podstawie głośnej komedii z Whoopi Goldberg w roli głównej. Na scenie będziemy mogli zobaczyć m.in. Karolinę Trębacz, Barbarę Melzer i ponownie Edytę Krzemień.

Pierwsze sobotnie wydarzenia dedykowane będą przede wszystkim najmłodszym - o g. 10.30 w przygodach najbardziej znanego polskiego koziołka będą mogli uczestniczyć widzowie spektaklu Koziołek Matołek i zagadka ratuszowe wieży, nieco później odbędzie się koncert Kids for kids.

O g. 13 rozpocznie się cykl koncertów dla starszych widzów. Najpierw doświadczyć będą mogli muzycznego przenikania się tradycji bałkańskiej, klezmerskiej i polskiej - na scenie zagra wyróżniona na Nowej Tradycji Bum Bum Orkestar. Zespół składający się z pięciu muzyków słynie z dokonywania swego rodzaju operacji na zmysłach odbiorcy -  wywołuje jak na zawołanie śmiech lub wzruszenie, w jednej chwili każe tańczyć i skakać do bałkańskich melodii po to, by za chwilę wprowadzić na scenie nastrój zadumy.

Z Bałkanów widzowie przeniosą się w całkiem inne rejony - repertuar klasycznych rockowych (i nie tylko) kawałków odegrają na swych ulubionych hawajskich instrumentach członkowie Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele. Znając żywiołowość Orkiestry i jej zamiłowanie do gier z publicznością, możemy spodziewać się rozrywki, która podda poważnej próbie rezerwy energii publiczności i zawładnie nawet najbardziej statecznymi melomanami.

Na wszystkich tych, którym tego popołudnia ciągle będzie mało muzycznych doznań, czeka jeszcze jedna atrakcja - koncert projektu "Tango Fogg", w którym Radosław Elis, aktor Teatru Muzycznego, zinterpretuje najbardziej znane utwory Mieczysława Fogga.

A na finał - w sobotę o g. 21 - koncert będący jednocześnie finałem Malty: "Operetta! Żyjesz w Matrixie". Jak zapowiadają pomysłodawcy: "Będzie to połączenie operetkowo-musicalowej klasyki ze współczesnymi utworami ABBY, Maanamu czy Portishead". Za aranżację repertuaru odpowiada Mateusz Holak - muzyk gitarowy zespołu Kumka Olik i hiphopowego duetu Małe Miasta. Utwory wykona Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego oraz artyści związani obecnie lub w przeszłości z poznańską sceną muzyczną, m.in. Justyna Szafran, Marta Mazurek, donGURALesko, Andrzej Donarski, Emose Katarzyna Uhunmwangho i sam Mateusz Holak.

Jacek Adamiec

  • "Tu będzie teatr"
  • Skośna/Święty Marcin (miejsce budowy nowej siedziby Teatru Muzycznego)
  • 28-29.06
  • bilety: część I (piątek wieczór) - 30 zł,  część II (sobota przed południem) - 10 zł, część III (sobotnie popołudnie) - 20/30 zł
  • koncert na finał Malty - "Operetta! Żyjesz w Matrixie": 29.06, g. 21, wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019