Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Gitarowy jubileusz

Łukasz Kuropaczewski i Marcin Wyrostek we wspomnieniach Hiszpańskiej i Argentyńskiej Nocy, wirtuoz flamenco Tomatito oraz Julia Pietrucha to główne gwiazdy tegorocznej, dziesiątej, jubileuszowej edycji festiwalu Akademia Gitary.

.
Petrit Çeku, fot. materiały prasowe

Ta historia rozpoczęła się mniej więcej tak: trzej młodzi wielbiciele muzyki klasycznej - dwaj o temperamentach menadżerskich czy impresaryjnych, a trzeci znakomity instrumentalista - postanowili stworzyć festiwal gitary klasycznej. Budżet mieli bardziej niż skromny, za to mnóstwo entuzjazmu, pomysłów i wsparcie prof. Piotra Zaleskiego, który chciał, by kontynuowali również prowadzone przez niego warsztaty gitary klasycznej. A więc warsztaty i kilka koncertów: na tyle ich było wówczas stać. Dziś to jeden z najpoważniejszych w Europie festiwali gitarowej muzyki klasycznej, a także jedno z największych wakacyjnych wydarzeń w Wielkopolsce (bo przecież nie tylko w Poznaniu). Podczas dziesiątej edycji, którą zaplanowano aż na pięć tygodni - od 12 sierpnia do 10 września - odbędzie się 100 wydarzeń w 50 miejscach. Impreza będzie miała międzynarodowy wymiar nie tylko z uwagi na listę zaproszonych muzyków. Koncert Inauguracyjny odbędzie się bowiem, podobnie jak w minionych latach, w Gnieźnie (11.08, archikatedra) i w Poznaniu (12.08, Aula UAM), ale także w berlińskiej auli Universität der Künste (13.08).

Jubileuszowy nastrój skłonił organizatorów do zaproponowania publiczności, w ramach Koncertu Inauguracyjnego, swoistej powtórki z przeszłości. Zabrzmi więc muzyka z gorąco przyjmowanych w przeszłości koncertów Hiszpańskiej i Argentyńskiej Nocy. Wystąpi oczywiście Łukasz Kuropaczewski, a wraz z nim znany akordeonista Marcin Wyrostek. Towarzyszyć im będzie Kammerorchester Berlin.

Podczas festiwalu zaprezentuje się wielu cenionych na międzynarodowym rynku gitarzystów klasycznych, wśród których będą m.in. Pablo Márquez (Argentyna), Judicaël Perroy (Francja), Artyom Dervoed (Rosja), Andrea de Vitis (Włochy), Petrit Çeku (Albania) oraz Duo Melis, czyli Susana Prieto (Hiszpania) i Alexis Muzurakis (Grecja).

Będzie oczywiście także, jak co roku, kurs mistrzowski dla wirtuozów sześciu strun, ale i otwarte warsztaty w KontenerArcie. 27 sierpnia odbędzie się tradycyjny Happening Gitarowy na Starym Rynku. W tym roku poprowadzi go Wojciech Pilichowski, który również da koncert na rynku.

Bohaterami Akademii będą nie tylko klasyczni gitarzyści. Jednym z wydarzeń będzie koncert niekwestionowanej gwiazdy gitary flamenco - Tomatito w Auli UAM 2.09. Tydzień później w tej samej sali wystąpi, śpiewając i towarzysząc sobie na ukulele, Julia Pietrucha. Tegoroczne gitarowe zmagania zakończy, prezentowany już w naszym mieście, koncert Dire Straits Symfonicznie 10.09 w Teatrze Wielkim. W programie imprezy, również już tradycyjnie, znajdą się specjalne bloki dla najmłodszych (Akademia Gitary: Kids) i seniorów (Akademia Gitary: 60+). Odbędzie się też przegląd gitarowy dla młodych zespołów. W pięciu miastach będą także prezentowane Filmy z gitarą w tle.

Tomasz Janas

  • Akademia Gitary
  • 11.08-10.09