Europa, grudzień 1918 roku. Miesiąc wcześniej odrodziła się Polska. Z Londynu do Warszawy, by objąć tekę premiera, zmierza kompozytor, pianista i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski (w tej roli Jan Frycz). Polskie ziemie zachodnie wciąż pozostają pod rządami Prus. Wizyta mistrza w Poznaniu może stać się impulsem do kolejnego powstania. Prusy próbują powstrzymać Paderewskiego poprzez działania pracującego dla pruskiej armii mrocznego Doktora Abuse (grany przez znanego m.in. z "Powrotu do przyszłości" amerykańskiego aktora, Crispina Glovera).
Wokół tych wydarzeń skupia się akcja "Hiszpanki" - pierwszego fabularnego filmu o powstaniu wielkopolskim, w którym historyczne wydarzenia przeplatają się z fikcyjnymi, a prawdziwe postacie funkcjonują obok wymyślonych. - "Hiszpanka" to takie "Gwiezdne wojny" 1918 roku - opowiadał w jednym z wywiadów reżyser Łukasz Barczyk. - Jest w niej szlachetna, uduchowiona wróżka Wanda Rostowska, jest młody książę czystego serca Krystian Ceglarski, jest stary król - budowniczy - Tytus Ceglarski, jest waleczny awanturnik Wiktor Pniewski, jest zły Mag Dr Abuse, jest jego Zły Cień, potężniejszy od niego bo opętany ideologią Tiedemann. Wreszcie jest skarb, którego należy za wszelką cenę strzec - Wieszcz, Paderewski - symbol ojczyzny, i na samym końcu jest nieznane i nieuchwytne: tajemnicza siła, od której wahnięcia zależy przyszły los - Rudolf Funk - zdradzał reżyser.
Zdjęcia do filmowej megaprodukcji realizowane były w pięciu miastach - Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdyni i Łodzi. W Poznaniu (na przełomie 2012 i 2013 r.) m.in. na Placu Wolności, pod katedrą na Ostrowie Tumskim, w uliczkach przy Starym Rynku, w pasażu między ul. Woźną i Wielką, na Ławicy, w okolicach Fary, w Starym Zoo i w Teatrze Polskim.
Ekipa w sumie spędziła na planie prawie tysiąc godzin. Połowa, spośród prawie 5 tys. ujęć, kręcona była zimą w plenerze, w bardzo trudnych warunkach pogodowych. W filmie zagrało blisko 2000 statystów i epizodystów. Historyczne kostiumy dla nich zostały sprowadzone m.in. z Francji, Anglii, Niemiec i Czech. W scenach walk o Ławicę oprócz kilkuset statystów i rekonstruktorów wzięło udział ponad 50 kaskaderów. Przed kamerą pojawiło się także 40 automobili, 50 pojazdów konnych i 70 koni.
Film powstał z inicjatywy Marszałka Województwa Wielkopolskiego - Marka Woźniaka, a współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Sylwia Klimek
- "Hiszpanka"
- premiera 23 stycznia 2015 r.
- scenariusz i reżyseria: Łukasz Barczyk
- Obsada: Crispin Glover, Jakub Gierszał, Jan Frycz, Patrycja Ziółkowska, Karl Markovics, Bruce Glover, Florence Thomassin, Sandra Korzeniak, Piotr Głowacki, Magdalena Popławska, Artur Krajewski, Jan Peszek.
- Produkcja: Studio Filmowe Kadr
- premierze towarzyszy wystawa trójwymiarowych fotografii z planu zdjęciowego w fotoplastykonie, w Galerii Miejskiej Arsenał