Ale Kino! znaczy różnorodność

- Robimy nasz festiwal przede wszystkim dla publiczności. Mamy trochę branżowych wydarzeń w programie, ale to młody widz jest dla nas najważniejszy - mówi Jerzy Moszkowicz, dyrektor festiwalu. - Przygotowaliśmy w tym roku 25 tysięcy miejsc na wszystkich seansach. Mamy nadzieję, że fotele wypełnią się do ostatniego miejsca - dodaje.
Jak co roku nawet najbardziej wytrwałemu kinomaniakowi raczej nie uda się obejrzeć wszystkich filmów z programu, bo jest ich grubo ponad setka - w tym pełne i krótkie metraże. Poznańskie Ale Kino! to w końcu wciąż największy festiwal filmowy dla młodego widza w Polsce i jeden z największych w Europie. - Nasz festiwal to ogromna różnorodność języków, stylów, form rozmowy z widzem - przekonuje dyrektor. - Na Ale Kino! dziecko nie jest tylko konsumentem, który kupuje bilet i idzie na film. Wraz z twórcami za każdym razem zapraszamy go do rozmowy - tłumaczy najważniejsze przesłanie festiwalu.
Program Ale Kino! to przede wszystkim międzynarodowy konkurs - filmów pełno- i krótkometrażowych, na który w tym roku wpłynęło ponad 3600 filmów z całego świata (m.in. z Bośni i Hercegowiny, Brazylii, Meksyku, Nowej Zelandii i Kanady). Komisja ekspertów - bo burzliwych dyskusjach i trudnych wyborach - do ostatecznej prezentacji zakwalifikowała 45 filmów pełnometrażowych i 90 krótkich metraży. Filmy powalczą o Złote Koziołki w czterech kategoriach. Swoje nagrody jak zwykle przyzna Jury Młodych i Jury Dziecięce.
Poza konkursem widzowie zobaczą kilkadziesiąt filmów, ułożonych w kilka znanych i całkiem nowych sekcji: najbardziej spektakularna "Panorama" pokaże nowości światowego kina dla dzieci i młodzieży, "Ale Kino z Rodziną" zachęci do wspólnego rodzinnego oglądania, "Ale Kino Najnajmłodszego Widza" - to propozycje dla najnajów, a "Ale Kino z Piłką" - nie tylko dla tych, którzy lubią piłkę nożną. - W tej sekcji pokażemy w tym roku m.in. film produkcji kolumbijskiej "Drużyna bohaterów", dedykowany dzieciom - ofiarom min lądowych - zapowiada Jerzy Moszkowicz.
Po raz pierwszy pojawi się w tym roku na festiwalu Dokumentalne Ale Kino! - Już od jakiegoś czasu nosiliśmy się z zamiarem uruchomienia tej sekcji - mówi Marta Jodko, programerka. - Seanse przygotowujemy we współpracy z festiwalem Docs Against Gravity - dodaje. A także "Ale Kino! z Psem" oraz "Ale Kino! Kineko".
Kolejny punkt programu, którego na pewno nie można pominąć to spotkanie z laureatem Platynowych Koziołków - specjalnej nagrody festiwalu, przyznawanej za wybitny wkład w tworzenie kina dla dzieci i młodzieży. W tym roku laureat ma... cztery łapy, ogon i donośnie szczeka. Reksio - bohater serialu animowanego, wyprodukowanego przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, kończy w tym roku 50 lat. W dniu otwarcia festiwalu, 3 grudnia w Scenie Wspólnej planowane jest wspólne świętowanie okrągłych urodzin i inauguracja festiwalu. Reksia w nowej muzycznej odsłonie zaprezentuje Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele, a Platynowe Koziołki w imieniu laureata odbierze jego sobowtór - pies wyłoniony w specjalnym konkursie (szczegóły na profilu festiwalu na FB).
Ale Kino! to ponadto spotkania z twórcami, warsztaty, forum nauczycieli i filmowców czy sekcja Industry Pro, dedykowana studentom i młodym absolwentom szkół filmowych.
Projekcje będą się odbywać w Multikinie 51, CK Zamek i w Scenie Wspólnej. Festiwal zakończy się 10 grudnia.
Sylwia Klimek
- 35. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!
- 3-10.12
- Multikino 51, CK Zamek, Scena Wspólna
- bilety: 5 zł (grupowy - 15 osób), 8 zł (indywidualny), promocyjne ceny biletów dla rodzin z Kartą Rodziny Dużej