Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Czekaliście na weekend tak jak my? Jesteśmy przygotowani! Nasza rozpiska wydarzeń kulturalnych na najbliższe dni liczy naprawde wiele pozycji. Zapraszają m.in. Brama Poznania, CK Zamek, Dom Bretanii i Ogród Szeląg. Zadzieje się również na Strzeszynku i nad jeziorem Rusałka.

Czytaj artykuł

Nowa fala oldschoolowego death metalu wzbiera na sile - zwłaszcza w USA, gdzie nie brakuje uzdolnionych kapel, takich jak kalifornijski Necrot. Dzięki swojemu diabelsko brutalnemu brzmieniu na płytach oraz energetycznym występom na żywo, zdobył uznanie jako jedna z czołowych formacji tej prężnie rozwijającej się sceny. W Klubie pod Minogą zespół zaprezentuje swoją najnowszą, jeszcze gorącą płytę Lifeless Birth.

Czytaj artykuł

Już niebawem Poznań kolejny raz stanie się taneczną stolicą Polski. 17 sierpnia startują warsztaty Dancing fairPlayce Poznań. Są kontynuacją Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego - autorskiego projektu stworzonego przez Ewę Wycichowską w Polskim Teatrze Tańca w 1994 roku.

Czytaj artykuł

To nie był kolejny metalowy koncert w Poznaniu. W klubie 2Progi wystąpił Cynic, zespół-legenda, uznawany za jedno z najbardziej niezwykłych - choć też efemerycznych - zjawisk w historii ciężkich brzmień. Cynic zaczynał jako objawienie death metalu lat 90., a dziś gra już - po prostu - metal progresywny, choć ich muzyce daleko do prostoty.

Czytaj artykuł

Sezon 2024/25 będzie jubileuszowym dla Teatru Ósmego Dnia. Jedna z najważniejszych grup teatru alternatywnego w Polsce świętuje 60-lecie istnienia i mimo upływu czasu nie spoczywa na laurach. O rocznicowych planach opowiadają dyrektorka teatru Renata Stolarska i Marcin Kęszycki, artysta działający w nim od lat 70. ubiegłego wieku.

Czytaj artykuł

Ja, kapitan zwraca uwagę na wciąż aktualną i bolesną kwestię uchodźców ginących w drodze do "europejskiego raju", ale nadaje jej ludzki, namacalny wymiar - o filmie pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Jeff Nichols w podwójnej roli scenarzysty i reżysera w swoich Motocyklistach proponuje widzom jazdę bez trzymanki. Dosłownie. Nie dość że tytułowi bohaterowie, członkowie motocyklowego klubu Vandals Chicago, jeżdżą szybko i niebezpiecznie, to jeszcze na każdym kroku łamią przepisy drogowe, piją bez umiaru, wdają się w bójki i chwytają za noże. Ale jedno trzeba im przyznać - honoru swojego klubu bronią jak niepodległości, a dla swoich kumpli są gotowi zrobić wszystko.

Czytaj artykuł

Czym jest ŁAPP POZNAŃ_Jeżyce? To audiospacer z nietuzinkowym przewodnikiem. Umilają go dźwięki miasta (i kompozycje miastem inspirowane) oraz popisy m.in. aktorek i aktorów poznańskich teatrów.

Czytaj artykuł

- Marzę o tym, żeby choreografia dla dzieci była czymś ogólnie dostępnym, publicznym, w każdym małym i dużym mieście, bo ma ogromny potencjał, również prozdrowotny i polityczny. Żeby choreografie były wydarzeniami nie tylko artystycznymi, ale też społecznymi - mówi Hanka Bylka-Kanecka z kolektywu Holobiont. Razem z Aleksandrą Bożek-Muszyńską otrzymały nagrodę ZAiKS-u w kategorii Twórczość dla dzieci za choreografię do spektaklu Mój ogon i ja.

Czytaj artykuł

Kielczanin z urodzenia, poznaniak z wyboru. Twórca poznańskiej szkoły ekonomicznej, organizator studiów ekonomicznych nad Wartą, radny miasta Poznania. 60 lat temu odszedł profesor Edward Taylor.

Czytaj artykuł

Znane są już wyniki Programu Stypendiów Twórczych Miasta Poznania skierowanego do przedstawicieli i przedstawicielek poznańskiego środowiska kulturalnego, zajmujących się twórczością artystyczną, badawczą lub aktywistyczną w polu sztuki, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami. W ramach tegorocznej edycji wsparcie na łączną kwotę 300 tys. złotych otrzyma 38 osób.

Czytaj artykuł

Cynic to zespół, który zawsze bardzo wyróżniał się na tle sceny muzycznej swoją unikalną mieszanką death metalu połączonego z jazzem, progresywnym rockiem oraz elementami muzyki elektronicznej. Założona w drugiej połowie lat osiemdziesiątych w Miami, grupa szybko zyskała status innowatorów, a wręcz pionierów nowych rozwiązań w tak popularnym wówczas, śmiercionośnym gatunku. Jednak i dziś, mimo tak wielu lat, Cynicy wciąż mają nam wiele do zaoferowania - ich mroczny i brutalny świat to często układanka przypominająca wyjątkową kostkę Rubika. Już za kilka dni przekonamy się o tym na żywo.

Czytaj artykuł

Drugi sierpniowy weekend najlepiej spędzić z kulturą w Poznaniu. W kulturalnym afiszu m.in. Światowy Przegląd Folkloru Integracje, plenerowe seanse filmowe, warsztaty na świeżym powietrzu czy Finał Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego.

Czytaj artykuł

Poznański duet Wczasy postanowił o sobie przypomnieć i ma dla nas całkiem nowy Program, po raz kolejny pokazując, że nie jest tylko "tymi dwoma od Dzisiaj jeszcze tańczę". Jednym z największych wakacyjnych przebojów 2018 roku pokazali, że nawet zimną falą i nawet post-punkiem oraz całą tą rockową nostalgią, jaka przetoczyła się przez lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte, można powojować w mainstreamie. Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło - naczelni luzacy stolicy Wielkopolski - zaprezentują nam swoje nowe, jak i już dobrze znane numery podczas występu na tle panoramy Poznania, w ramach koncertowej serii #NaTarasie.

Czytaj artykuł

"Jakże mało mamy obecnie w Polsce dobrych aktorów, artystów miary Modrzejewskiej, Wisnowskiej, Hoffmanowej, Królikowskiego, Leszczyńskiego, Kotarbińskiego, Żelazowskiego! Jest jeszcze kilkanaście wielkich artystów starszej generacji i kilkanaście indywidualnych, utalentowanych młodszych sił artystycznych. Ale naogół przeważają przeciętne, niemniej jednak pożyteczne typy, nie mające aspiracyj do podniebnych lotów, ale pracowite, pełne dobrych chęci"* - tak Jerzy Barwicz podsumowywał stan polskiego aktorstwa w artykule Kapłanka u ołtarza sztuki ("Nowy Kurier", nr 187/1931). Na tle tej jednak surowej opinii wybrzmiało pewne wyjątkowe nazwisko: Jadwiga Zaklicka.

Czytaj artykuł

Jak wygląda sprzeciw wobec białoruskiego reżimu? Skąd w młodych ludziach odwaga, by protestować? Z ilu alfabetów korzystają Białorusini? O tym, czego wciąż nie wiemy o najbliższych sąsiadach opowiadają Evgeniya Ivaniushchenko i Ivan Turchanka z Baraku Kultury.

Czytaj artykuł

Akcja dzieje się w Poznaniu "na całkiem zwyczajnej ulicy w całkiem zwyczajnym domu". Ale na tym koniec zwyczajności. Bo w tym domu, w przedpokoju, w szafie schowany jest bardzo stary dywan, którym...  można podróżować w czasie! Publikacja Magiczny dywan powstała z inspiracji cyklem zajęć o tym samym tytule dla rodzin z dziećmi w Bramie Poznania. Jego autorką jest pracująca tam specjalistka ds. edukacji Dorota Piwowarczyk.

Czytaj artykuł

Organizatorzy festiwalu powtarzają, że jego nazwa - Integracje - nie jest przypadkowa. Bo zapraszane przez nich zespoły nie tylko prezentują się publiczności, ale też mają czas na to, by poznać się bliżej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 9-17 sierpnia. W Poznaniu, ale też m.in. w Olszynkach/Wronkach, Mirosławcu, Wągrowcu i Swarzędzu.

Czytaj artykuł

Po świetnym horrorze Saint Maud oczekiwania wobec kolejnego filmu Rose Glass były spore. Reżyserka zaskoczyła i zaserwowała widzom produkcję odmienną stylistycznie - na wskroś cielesną, przesiąkniętą duchem wolności Thelmy i Louise i dzikościąUrodzonych morderców.

Czytaj artykuł

Polski Teatr Tańca kończy swój jubileuszowy, 50. rok działalności. - Największe wyzwanie w moim życiu to budowa siedziby PTT. Siwe włosy mam od trudów inwestycji, ale jest moim ogromnym szczęściem, że udało mi się coś tak trudnego zrealizować - mówi Iwona Pasińska, jego dyrektorka.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4