Kultura Poznań.pl

Kultura

Pomorskie demony
 

Pomorskie demony

Żywiołak wykorzystuje dźwięki do wytworzenia tajemniczej, niepokojącej aury. Ich folk to nie sielankowe opowiastki o miłości czy naturze. Członkowie i członkinie zespołu skupiają się na demonologii ludowej, dlatego wszelkie elementy grozy są tu podkręcane w celu wytworzenia mrocznego nastroju. Zespół wystąpi w piątek w Domu Tramwajarza. W Poznaniu będzie promował swoją najnowszą płytę - "Wenedzki sznyt".

czytaj więcej
Japonia do poznania
 

Japonia do poznania

Przegląd filmowy "Nieznane oblicza Japonii" jest swoistą kompozycją współczesności zderzającej się z tradycją. To znakomita okazja, by odkryć Japonię nieznaną, przepełnioną tradycyjnymi rytuałami, performatywnymi spektaklami gawędziarzy czy mieszczańskim gwarem okresu Edo. Startuje w piątek w Kinie Pałacowym.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Oswajanie obcego
 

PROSTO Z EKRANU. Oswajanie obcego

Trudno pisać o filmie, o którym napisano już wszystko jeszcze przed datą oficjalnej premiery. Wiele kin grało go przedpremierowo, od ostatniego piątku jednak "Green Book" na dobre zagościł w repertuarach i przyciąga do kin prawdziwe tłumy. Nic dziwnego skoro to prawdziwy majstersztyk. Trzy Złote Globy i aż pięć oscarowych nominacji nie wzięły się przecież znikąd.

czytaj więcej
Przestrzeń dla muzyki improwizowanej
 

Przestrzeń dla muzyki improwizowanej

- To muzycy, którzy potrafią grać każdą muzykę, ale grają właśnie taką, bo tak im w duszy gra - tak o artystach zajmujących się muzyką improwizowaną mówi Andrzej Nowak, który wspólnie z Pawłem Doskoczem przygotował cykl koncertów "muzyki spontanicznej" w klubie Dragon. Jako pierwsi wystąpią w tym roku członkowie rosyjskiego zespołu Brom.

czytaj więcej
Spójna narracja Bohdana Cieślaka
 

Spójna narracja Bohdana Cieślaka

Wystawa "Narracje. Bohdan Cieślak"  w Muzeum Narodowym ma być nie tyle okazją do przyjrzenia się scenograficznym realizacjom artysty, co szansą na zobaczenie tego, co ukryte jest zazwyczaj przed oczami widzów i od czego właściwie projektowanie aranżacji się rozpoczyna. Wernisaż - 17 lutego.

czytaj więcej
Czas na nowe życie
 

Czas na nowe życie

W spektaklu Ciąg dalszy artyści z Grupy Teatralnej Wikingowie opowiadają o destrukcyjnym doświadczeniu alkoholizmu. Przedstawienie łączy zwyczajną prawdę ich doświadczenia, uważną reżyserię Doroty Abbe i niepośledni tekst Kuby Kaprala.

czytaj więcej
Prymat pomysłu nad materią
 

Prymat pomysłu nad materią

Budma to jedne z najważniejszych targów organizowanych przez MTP. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w tym samym czasie pośród tych niezliczonych ilości drewnianych konstrukcji, najnowszych rodzajów prefabrykatów i żelbetowych konstrukcji szkieletowych w najbardziej charakterystycznym targowym pawilonie - Iglicy - przycupnęło miejsce stworzone dla projektantów. Forum Designu i Architektury ruszy już 13 lutego.

czytaj więcej
Słowa tworzą rzeczywistość
 

Słowa tworzą rzeczywistość

Chaosy, które dostrzega artystka Jadwiga Sawicka, to produkty skomplikowanego i dynamicznie zmiennego świata. Sprzeczne komunikaty, mowa nienawiści oraz werbalna walka dobra ze złem stają się towarzyszami dzisiejszej codzienności, o czym poświadcza język polityków oraz treści widoczne w mediach czy internecie. Eskalacja okrucieństwa za pomocą słów zmienia rzeczywistość. Poprzez swoje obrazy Sawicka podejmuje próbę przyjrzenia się językowi, który tworzy dzisiejszą Polskę.

czytaj więcej
Zwycięstwo słusznej sprawy
 

Zwycięstwo słusznej sprawy

"Marszałek Foch jednem pociągnięciem pióra przekreślił ambitne i niebezpieczne plany niemieckie, kategorycznem: dotąd, a nie dalej!" - pisał w lutym 1919 roku "Dziennik Poznański". 100 lat temu zawarto rozejm w Trewirze, kończący powstanie wielkopolskie.

czytaj więcej
Droga do triumfu
 

Droga do triumfu

Chciał zostać księdzem, lecz do doczesnych spraw ciągnęła go muzyka. Początkowo religijna, dopiero później zakochał się w operze. Spuścizna operowa Charles'a Gounoda oceniana jest bardzo różnie. Nikt nie miał tak przykrych muzycznych fiask, ale także mało kto w romantyzmie napisał tak triumfujące opery. Jedną z nich usłyszymy w lutym w Teatrze Wielkim.

czytaj więcej
Kariera pomimo
 

Kariera pomimo

Reporter Kamil Bałuk odwiedził Poznań, aby w Winiarni pod Czarnym Kotem opowiedzieć o książce "Wodecki. Tak mi wyszło", za którą wiele osób się na niego obraziło, bądź zgoła odwrotnie - mogło nareszcie przekonać się do Zbigniewa Wodeckiego i zrozumieć fenomen zagadkowej Zbyszkomanii, która narodziła się pod wpływem retroalbumu "1976: A Space Odyssey".

czytaj więcej
Rzeczy mówią
 

Rzeczy mówią

Zewsząd otaczają nas przedmioty. Całe mnóstwo przedmiotów: wypadają z szaf, gablot, strychów i pawlaczy. Szczelnie wypełniają mieszkania, regały, szuflady, skrytki, skrzynie, garaże i piwnice. Czasem są pod ręką, czasem zagubionych poszukujemy wytrwale... Co mówią o nas, o naszym życiu? A może milczą?

czytaj więcej
Kultura na weekend
 

Kultura na weekend

Najbliższy weekend jak zwykle przyniesie wiele propozycji dla dorosłych, ale zdecydowanie bardziej upłynie pod znakiem zajęć dla dzieci i całych rodzin. Warsztaty, czytanki, spektakle, seanse filmowe, rodzinne spacery... Nie możecie tego przegapić!

czytaj więcej
Ukryta skala alkoholizmu
 

Ukryta skala alkoholizmu

W sobotę w Teatrze Ósmego Dnia odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Grupy Teatralnej Wikingowie. W "Ciągu dalszym" twórcy chcą opowiedzieć o alkoholizmie w sposób, który w Polsce jest nietypowy. Bo rzadko przyznajemy się do tego, jak poważny i powszechny to problem w naszym kraju i z jak wielką traumą dla rodzin alkoholików się wiąże.

czytaj więcej
Cytadelowcy
 

Cytadelowcy

Walki o Poznań i szturm na Cytadelę w lutym 1945 roku to jeden z najciekawszych i ciągle wzbudzających emocje epizodów w dziejach Poznania.

czytaj więcej
Żywa tradycja
 

Żywa tradycja

- Tych mistrzów, którzy mnie interesują niestety nie ma już między nami, ponieważ szukałem skrzypków weselnych z roczników przedwojennych, którzy grali bez elektryczności - mówi Mateusz Niwiński z Kapeli Niwińskich*, która przybliża współczesnym dawną muzykę taneczną. Jak? Na przykład organizując wieczór oberków w Domu Tramwajarza.

czytaj więcej
Filharmonia wirtuozowska
 

Filharmonia wirtuozowska

Melomani, którzy w zimowe wieczory potrzebują wyjątkowo silnych argumentów, żeby opuścić ciepło domowego ogniska, powinni zwrócić uwagę na lutowe propozycje Filharmonii Poznańskiej. Na przekór chłodnej aurze atmosfera w Auli Uniwersyteckiej okaże się niemal wiosenna. Publiczność czeka ożywcza świeżość nieoczywistego repertuaru i nowych interpretacji.

czytaj więcej
Chaosy dzisiejszego języka
 

Chaosy dzisiejszego języka

Język i obraz tylko pozornie zdają się kodami z odległych dziedzin komunikacji. Połączenie sztuk wizualnych ze słowami jest dla Jadwigi Sawickiej fundamentem artystycznego przekazu, bez którego jej autorskie malarstwo nie mogłoby się obyć. "Malarstwo pisane" wspomnianej artystki zaprezentowane zostanie podczas wystawy CHAOSY w poznańskiej Galerii EGO. Otwarcie ekspozycji już w piątek, 8 lutego.

czytaj więcej
Edukacja może być balastem
 

Edukacja może być balastem

- Od początku miałam potrzebę wyrażania się i znalezienia własnej przestrzeni muzycznej - mówi Kasia Piszek. To warszawska wokalistka, która posiada solowy projekt Kasai. Artystka już 7 lutego wystąpi w Meskalinie, gdzie zagra utwory zapowiadające jej debiutancki album.

czytaj więcej
Gadanie jest najmniej skuteczne
 

Gadanie jest najmniej skuteczne

- Wkurzały mnie książki skierowane do rodziców, które dorosłym ludziom tłumaczą, na czym polega miesiączka albo zapłodnienie. Często też zapomina się o tym, że sytuacje z filmów, w których dziecko sadza się na kanapie i tłumaczy, czym jest seks, są sztuczne. Warto byłoby traktować kwestie związane z seksem jako element codziennego życia - powiedziała psycholożka i pisarka Agnieszka Stein na spotkaniu wokół jej książki Nowe wychowanie seksualne.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 449