Kultura Poznań.pl

Kultura

ALE KINO. Wielki powrót polskiego kina dziecięcego
 

ALE KINO. Wielki powrót polskiego kina dziecięcego

- Kiedyś każdy chciał robić wielkie kino. Teraz jest inaczej i coraz więcej reżyserów chce realizować filmy dla dzieci - mówi Jacek Piotr Bławut*, którego film "Dzień czekolady" można obejrzeć na trwającym właśnie Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

czytaj więcej
Czas na zmiany w rozmawianiu w Polsce o II wojnie światowej
 

Czas na zmiany w rozmawianiu w Polsce o II wojnie światowej

- Żyjemy w społeczeństwie katolickim, w którym - delikatnie rzec ujmując - kwestie związane z seksualnością nie mają racji bytu - mówi Joanna Ostrowska*, autorka książki "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej". Spotkanie z nią odbędzie się w piątek 7 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Łazęga Poznańska.

czytaj więcej
Opowieść żyje dzięki obrazom
 

Opowieść żyje dzięki obrazom

Jest autorką ilustracji do osiemnastu książek, z których siedem ukazało się w Polsce. W 2013 roku otrzymała nagrodę Polskiej Sekcji IBBY w kategorii najlepsza książka roku za Księcia w cukierni, za piękne ilustracje do opowieści Marka Bieńczyka i niezwykłą formę książki, zaprojektowanej jako harmonijka. Sztuka Joanny Concejo zdobywa coraz większe uznanie, za swój styl jest uwielbiana przez odbiorców na całym świecie.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Amerykański sen
 

PROSTO Z EKRANU. Amerykański sen

"Narodziny gwiazdy" to dramat i musical w jednym. Umiejętnie łączy w sobie najlepsze cechy obu tych gatunków, pozostawiając widza z jednej strony z łamiącą serce historią miłosną, z drugiej - z zestawem naprawdę fantastycznych ballad do słuchania przez najbliższe, zimowe miesiące.

czytaj więcej
Barwa, melodia i rytm konkursu
 

Barwa, melodia i rytm konkursu

W świecie konkursów muzycznych z pewnością instrument ten nie wywołuje tak szerokiego zainteresowania jak fortepian czy skrzypce. Jednak, o czym przekonują się słuchacze, a doskonale wiedzą muzycy - bez niego świat muzyki jest bezbarwny. W powszechnej świadomości króluje w orkiestrach, jednak nie zapominajmy, że jego solowa twarz jest wyjątkowa i możliwie najbardziej różnorodna - łączy rytm, barwę i melodię w najciekawsze brzmienia. Przed nami wydarzenie, które wyłoni najzdolniejszych muzyków w środowisku perkusyjnym.

czytaj więcej
Potrafią wbić w ziemię
 

Potrafią wbić w ziemię

Rzadkie to zjawisko kiedy muzyka poznańskich artystów staje się ważnym wydarzeniem, docenianym przez publiczność i krytyków. Takim zjawiskiem jest twórczość zespołu Polmuz, który w czwartek zagra w CK Zamek, prezentując materiał z wydanej właśnie debiutanckiej płyty "Drzewiej".

czytaj więcej
Cały ten filmowy świat
 

Cały ten filmowy świat

36. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! jest nie tylko doskonałą okazją do zobaczenia najnowszych produkcji dla dzieci i młodzieży, ale i zmierzenia się z najlepszym światowym kinem w wielu jego nieoczywistych odsłonach.

czytaj więcej
Mentalne gorsety
 

Mentalne gorsety

Hybrydyczne dźwięki wydobywające się z głośników, ciężki rytm przywodzący na myśl ogromne bębny i konwulsyjne ruchy ciał w wypełniającym ciemną salę milczeniu, które systematycznie przerywają ciężkie oddechy Magdaleny Mellin i Kajetana Hajkowicza. Tak rozpoczął się premierowy spektakl "Bez_tytułu" debiutujący na deskach poznańskiego Teatru Ósmego Dnia.

czytaj więcej
Szkicowniki
 

Szkicowniki

"Oto rozbiegany koń na lince służył za modela, Brandt celował w niego zawzięcie i co raz dodawał: "A tom go utrafił!' Strzelał tak do ostatniego ładunku" - opowiadał w 1909 roku jego przyjaciel Apoloniusz Kędzierski. Nie jest to opis zwycięstwa, a klęski wielkiego malarza na polu fotografii. W ciemni okazało się, że Józef Brandt żadnego zdjęcia nie utrwalił.

czytaj więcej
Kino, które bierze się z ruchu
 

Kino, które bierze się z ruchu

Grudniowy pokaz Klubu Krótkiego Kina w Kinie Pałacowym to wybór siedmiu filmów tanecznych z Dances with Camera, sekcji konkursowej Short Waves Festival. Ale czym jest w zasadzie film taneczny?

czytaj więcej
Kultura na weekend
 

Kultura na weekend

Listopadowo-grudniowy weekend pora zaplanować. Co raz bardziej będziemy czuli atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, czemu z pewnością sprzyjać będzie miejska choinka na Starym Rynku, na której rozbłysną lampki już w sobotę. Oprócz tego czeka nas solidna dawka muzyki, zwłaszcza Festiwal Przyjaciół Meskaliny, na który warto się wybrać, a dla fanów kina prawdziwy filmowy maraton ze startującym 36. Międzynarodowym Festiwalem Filmów Młodego Widza Ale Kino!

czytaj więcej
Plan na galerię z prawdziwego zdarzenia
 

Plan na galerię z prawdziwego zdarzenia

- Watcher to nie jest samotna postać, która po prostu jest, stoi i patrzy. Ale wykorzystując atrybut lokalizacji, troszeczkę zmusza ludzi do myślenia i nawiązuje do klimatu danego miejsca - mówi Noriaki*, poznański grafik, artysta uliczny i zwycięzca Plebiscytu IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl na Człowieka kultury sezonu 2017/2018.

czytaj więcej
Error rynku sztuki
 

Error rynku sztuki

- Chciałem unaocznić poczucie, że jako artyści robimy wszystko jak trzeba, ale z różnych względów nie dostajemy odpowiedzi i wsparcia z drugiej strony. Krytykujemy układ, w którym musimy uczestniczyć - mówi Paweł Jaskuła*, kurator zbiorowej wystawy Error 404. Wraz z artystą Dawidem Puszyńskim** zabierają głos w sprawie kondycji poznańskiego rynku sztuki.

czytaj więcej
Żywioł tożsamości
 

Żywioł tożsamości

"Czym jest dla mnie <<rodzinne miasto>>? Od ogromnego tsunami z 2011 roku, zaczęłam interesować się warstwami historii w rodzinnej Onagawie. Dlaczego ludzie nadal tam mieszkają, mimo że co pewien czas, raz za razem uderza tsunami? Ja sama czułam, że straciłam tożsamość, gdy miasto zostało zniszczone, a moi rodzice zginęli w tej katastrofie. Mimo że miałam zostać trzecim pokoleniem fotografów w mojej rodzinie, o samym mieście wiedziałam niewiele - nie miałam pojęcia, że były tu już wcześniej podobne kataklizmy" - pisała Mayumi Suzuki, której prace oglądać można w Galerii Miejskiej Arsenał.

czytaj więcej
Dezerter, który nie składa broni
 

Dezerter, który nie składa broni

Dezerter to jeden z tych zespołów, których czas zwyczajnie się nie ima. Ponad 37 lat na scenie, a ich punkowy pazur nie stępiał ani na jotę. Podczas tradycyjnie jesiennej trasy koncertowej, legenda polskiego undergroundu trafi do poznańskiego klubu Blue Note. Mimo upływu lat przekaz Dezertera, który podczas energetycznego występu wykrzyczą wielkopolskiej publiczności w ostatni dzień listopada, jest (niestety) dalej aktualny.

czytaj więcej
Wszyscy przyjaciele Meskaliny
 

Wszyscy przyjaciele Meskaliny

Festiwal Przyjaciół Meskaliny od siedmiu lat wspiera młodych, początkujących lub niszowych wykonawców. Muzycy z całego świata przyjeżdżają do Poznania, żeby zaprezentować swoją twórczość. Kolejna okazja do posłuchania nowych artystów przydarzy się w grudniu i będzie trwać dwa dni.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Być czempionem
 

PROSTO Z EKRANU. Być czempionem

Legenda Rocky'ego Balboa rozpoczęła się już cztery dekady temu z okładem. I choć stary mistrz z racji wieku coraz bardziej usuwa się w cień, to znalazł sobie godnego następcę - Adonisa Creeda, który co prawda wdrapał się na szczyt, ale ma jeszcze co najmniej kilka trudnych walk przed sobą. Te najważniejsze przyjdzie mu stoczyć poza ringiem.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 441