Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Pokolenia i tradycje

Przed nami pierwszy tegoroczny koncert Ery Jazzu. Usłyszymy międzynarodowy, ponadstylistyczny zespół/projekt Black Lives. Czeka nas też kolejny intrygujący rozdział cyklu Czas Komedy.

Czytaj artykuł
Dymki, kreski, opowieści

Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej to wydarzenie, które przypomina, że popkulturę można oswajać na różne sposoby. Hołdując metodzie naukowo-badawczej, kierując się ku interpretacji ideowo-artystycznej, eksplorując poziomy meta czy w końcu bawiąc się i budując fandomy. I każdy z nich jest dobry!

Czytaj artykuł
Wiosenny festyn na Mostowej

Aktywiści z Fyrtla Garbary zapraszają do dzieci i dorosłych do udziału w wiosennym festynie Spotkajmy się na Mostowej, który odbędzie się już w sobotę, 13 kwietnia. W programie m.in. warsztaty, kiermasz rękodzieła oraz zabawy i rodzinne animacje.

Czytaj artykuł
Nowy Rektor Uniwersytetu Artystycznego

8 kwietnia 2024 roku na Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz w Poznaniu odbyły się wybory na funkcję Rektora Uczelni. Został nim prof. Maciej Kurak, artysta wizualny, wykładowca, organizator wystaw i działacz społeczny.

Czytaj artykuł
Jazz kocha Osiecką!

Scena na Piętrze zaprasza na wspólny koncert Natalii Lubrano oraz tria Krzysztofa Żesławskiego, którzy w ramach projektu Osiecka Jazzowo przenoszą niepowtarzalną wrażliwość Agnieszki Osieckiej na grunt współczesnego, wysmakowanego jazzu. Wokalny kunszt, muzyczna wirtuozeria i słowa, które pozostawiają ślad w sercach słuchaczy - ta mieszanka nie mogła się nie udać!

Czytaj artykuł
Napraw świat!

Modę z odzysku, wiedzę o konsekwencjach fast fashion i sztukę szukającą rozwiązań - to wszystko znajdziecie w poznańskim Zamku. O najnowszej wystawie Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań opowiada jej kuratorka Marta Smolińska.

Czytaj artykuł
Twist, twist again!

"Homo znaczy człowiek, a twist to twist", czyli Maciej Maleńczuk w swojej najciekawszej odsłonie. Zespół, przez który przewinęła się czołówka polskiej alternatywy, po długiej przerwie wraca na scenę. Wystąpi w poznańskim klubie Tama.

Czytaj artykuł
Sven Lądolód i Drużyna Warty

Jeśli te nazwy brzmią niczym żywcem zaczerpnięte ze świata sportu, to jest to właściwy trop. To właśnie Sven Lądolód i Drużyna Warty na wystawie Co potrafi lądolód? w Galerii Śluza opowiadać będą o historii kształtowania się krajobrazu Poznania i jego okolic. Tematyka niełatwa. Jak sobie poradzą?

Czytaj artykuł
"Banda z Wildy" - nowa seria dla młodzieży

Jeszcze w kwietniu nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukaże się książka Banda z Wildy. Klub Enigma autorstwa Agaty Romaniuk. Bohaterami kryminału dla młodzieży będzie czwórka przyjaciół z poznańskiej Wildy, których połączy nietypowa zagadka i wspólna walka o dobro zwierzaków.

Czytaj artykuł
Niepoprawnie szczera Daria

Szczera, swojska i niezwykle wrażliwa - taka jest Daria ze Śląska. Jej piosenki są pełne nowoczesnych brzmień z pogranicza popu, elektroniki i jazzu, ale i wypełnione osobistymi tekstami, w których nie boi się przed nami otworzyć. Kim jest naprawdę? Tego możemy dowiedzieć się, tylko oglądając ją śpiewającą na scenie. A okazję do tego będzie koncert w Auli Artis, w ramach "Pierwszej trasy" promującej płytę - Daria ze Śląska tu była.

Czytaj artykuł
Dlaczego nikt o tym nie krzyczy?

- Brakowało mi osi narracyjnej. Nie chciałem pisać zbioru reportaży o wodzie, więc szukałem tej jednej historii, która będzie metaforyczna i zabierze mnie w różne krainy i czasy. Kluczem okazały się motyle monarchiczne - mówi w podcaście Stasi Budzisz Szymon Opryszek, laureat konkursu reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego. Autor książki Woda. Historia pewnego porwania 11 kwietnia będzie gościem Biblioteki Wojewódzkiej.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Otwórz oczy

Czerwone niebo, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na zeszłorocznym Berlinale, to kino nieco klaustrofobiczne, a jednak w magiczny sposób wychodzące poza ramy przedstawianego obrazu. Reżyser Christian Petzold potrafi skupić elementy codzienności jak w soczewce, by w genialny sposób wypreparować z nich to, co najważniejsze. W przeslaniu jego filmu i w prawdziwym życiu.

Czytaj artykuł
Oskarżenia, doniesienia, przemilczenia

Jeden z nich jest tłumaczem, który biegłość w operowaniu kilkoma językami literackimi przekłada na mowę wiązaną. Drugi stopił poezję z lodem gór lodowych i lodowców, później został kronikarzem światowych tragedii. Trzeci, choć jest jednym z najlepszych slamerów w Europie, dopiero zalicza książkowy debiut. I to właśnie barwne trio zagości w czwartek w Zamku podczas kolejnej odsłony Seryjnych poetów.

Czytaj artykuł
Dobrze pójść na żywioł

Żywiołak - jeden z najważniejszych folk-rockowych zespołów w Polsce - zawita do Klubu pod Minogą, by zabrać nas w magiczną podróż, podczas której naprawdę wszystko może się zdarzyć. Od ponad dwudziestu lat ich muzyka przyciąga rzesze fanów gitarowego grania, które aż skrzy się słowiańskimi i szamańskimi barwami. Jeśli macie ochotę cofnąć się w czasie i posłuchać rockowych opowieści o wierzeniach naszych dawnych przodków, to nie przegapcie tego wieczoru!

Czytaj artykuł
Czułość

(Błoga) bezradność recenzenta najgłośniej dochodzi do głosu wtedy, gdy dzieją się rzeczy trudne do uchwycenia i paradoksalnie bardzo namacalne. Jak opisać to, czego się doświadczyło, nie popadając przy tym w egzaltację? Jakich słów użyć, by choć spróbować przybliżyć te wrażenia, nie dając się jednocześnie porwać nurtowi subiektywizmu? Bezradność w rozkwicie, podobnie jak błogość. Bo skoro już stała się naszym udziałem to znaczy, że spotkaliśmy się przy źródle. Najprawdziwszym, najbardziej przejrzystym i ożywczym.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Trzy w jednej: czy to nie za dużo?

Mam problem z powieścią Hanyi Yanagihary Do raju. I to wcale nie ten, że chodzi o opasłe tomiszcze, które w polskim wydaniu ma ponad 700 stron. Problem jest poważniejszy - wciąż nie wiem, czy to kolejna próba na drodze ku wielkiej amerykańskiej powieści, czy jednak kolejne zgrabnie napisane czytadło. Wciąż nie wiem więc, czy tę książkę polecać, czy jednak niekoniecznie.

Czytaj artykuł
Przyjaźń w cieniu wojny

Dwaj dziennikarze, Reinhard Bingener i Markus Wehner, przyjrzeli się relacjom Niemiec i Rosji w okresie poprzedzającym pełnoskalową wojnę na Ukrainie. Wyszedł z tego reportaż niepokojąco przypominający thriller polityczny. O szokujących ustaleniach autorów Moskiewskiego łącznika opowiedzą Mateusz Wiliński, Viktor Savinok oraz Dagmara Świerkowska-Kobus z Instytutu Zachodniego. I to już w poniedziałek 8 maja w Bibliotece Raczyńskich.

Czytaj artykuł
Uczta rzeźników

Poznańskich fanów ekstremalnego metalu z podziemia czeka nie lada uczta - już niebawem w 2progach, w czasie jednego wieczoru, będą oni mogli poszaleć na koncertach aż pięciu kapel, z których każda zajmuje coraz silniejszą pozycję w undergroundzie. W roli gwiazdy wieczoru wystąpi amerykański Midnight, który zaprezentuje swoją najnowszą płytę Hellish Expectations, a towarzyszyć mu będą szwedzki Dödsrit, belgijski Cyclone oraz dwie inne kapele z USA - Devil Master i High Command.

Czytaj artykuł
Kultura na weekend

W ten weekend Teatr Muzyczny zaprasza na swoją najnowszą premierę - "Apetyt na czereśnie" z tekstami Agnieszki Osieckiej i z muzyką Macieja Małeckiego. W Tamie zagrają Myslovitz i LemON, w Blue Nocie Blue Jazz Orchestra i The Chris Slade Timeline, a w Auli Artis CeZik. Prócz tego m.in. wiosenne spacery, oprowadzania kuratorskie i warsztaty dla całych rodzin - dzieje się!

Czytaj artykuł
1 Strona 2 3 4 5