Kultura Poznań.pl

Kultura

Czy ładne artystki mają łatwiej?
 

Czy ładne artystki mają łatwiej?

Manifestując sprzeciw wobec twierdzenia, że "ładne artystki mają łatwiej", Jana Shostak postanowiła wziąć udział w konkursie na miss. Startowała w wielu edycjach, a swoje doświadczenie przekuła na pracę z publicznością. Podczas wspólnej z Jakubem Jasiukiewiczem wystawy MERCH przeprowadzi warsztaty z bycia miss dla wszystkich.

czytaj więcej
Widok, nie widzenie
 

Widok, nie widzenie

Ciekawym punktem naukowej kariery Stefana Wegnera była rezygnacja ze stołka pedagogicznego w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w reakcję na wydalenie z niej Władysława Strzemińskiego. Artysta mocno zakorzeniony w życiu artystycznym swojego miasta, doskonale rozumiał nastroje polityczne swoich czasów. Jako twórca awangardowy stawał w opozycji do dominującej tendencji artystycznej. Galeria Piekary otwiera w środę wystawę jego prac "A najważniejszy jest rytm".

czytaj więcej
ETHNO PORT. Wiejski trans improwizacji
 

ETHNO PORT. Wiejski trans improwizacji

Folklor to materia, która składa się z muzyki, śpiewu i tańca, a elementy te żyją ze sobą w symbiozie. O dobrym ogrywaniu muzyki wiejskiej, jak powiadają najstarsi muzykanci, świadczy to, iż w swej naturalności umie porwać do tańca. Piątkowy wieczór podczas festiwalu Ethno Port pokazał, że w Polsce nie brakuje kapel, które umieją zaprosić do tańca w taki sposób, aby nie pozwolić zgromadzonym na obojętne stanie w miejscu.

czytaj więcej
Poznański Czerwiec z perspektywy kobiet
 

Poznański Czerwiec z perspektywy kobiet

Trzy tramwajarki - legendarne uczestniczki Czerwca'56: Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i Maria Kapturska będą bohaterkami plenerowego spektaklu w reżyserii Janusza Stolarskiego. Premiera - 21 czerwca w dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej.

czytaj więcej
Między Poznaniem a Kazaniem
 

Między Poznaniem a Kazaniem

Marina Podolska z Uniwersytetu Medycznego w Kazaniu w Rosji kończyła właśnie pisać książkę o wybitnym rosyjskim neurologu, prof. Jakowie Popielianskim. Rozdział poświęcony wojennym losom profesora wiązał się z naszym miastem. Szukając zdjęć zniszczonego Poznania, trafiła do Cyryla. I tak się zaczęło...

czytaj więcej
Totemy mówią stop
 

Totemy mówią stop

Poznański street art wzbogacił się o nowe dzieło - instalację przestrzenną Alicji Białej, którą nazwała Totemami. Jest ich sześć i każdy zwraca uwagę na problem, z którym ludzkość musi się uporać, żeby przetrwać: eksploatację łowisk, nadprodukcję plastiku, wycinkę lasów, zanieczyszczenie powietrza, zużycie wody. W ten sposób artystka próbuje nawiązać nie tylko wizualny kontakt z odbiorcą. - Wydaje mi się, że ostatecznie sztuka taka powinna być - otwierająca, nie zamykająca. I nie nadąsana, że my jesteśmy lepsi i że to jest dla niewielkiego grona kuratorów, tylko żeby niosła ze sobą jakąś pozytywną emocję i chęć dialogu - mówi.

czytaj więcej
Mech w bucie
 

Mech w bucie

Projekt Diany Lelonek "Od-ludzkie formy przyrodnicze - Centrum Żywych Rzeczy" pozwala obserwować zmiany, jakie zachodzą w biosferze na skutek ludzkiej ingerencji w środowisko naturalne. Sposoby adaptowania śmieci przez rośliny często są wizualnie interesujące i wzruszające, dlatego łatwo wzbudzić w sobie złudne poczucie przewagi natury nad antropocenem. Skala zanieczyszczeń stale produkowanych przez człowieka może jednak trwale wpłynąć na los świata fauny i flory, o czym przypomina wystawa poznańskiej artystki.

czytaj więcej
Kultura na weekend
 

Kultura na weekend

To jeden z najbardziej wszechstronnych muzycznie poznańskich festiwali. Multikulturowy, kolorowy, otwarty na wszelkie gatunki zawarte w określeniu "world music" i z ciekawością odkrywający coraz to nowe jej oblicza. W ten weekend za sprawą festiwalu Ethno Port Poznań znów będzie stolicą muzyki świata! A co poza nim przed nami?

czytaj więcej
Tolerujesz czy akceptujesz?
 

Tolerujesz czy akceptujesz?

Spektakl "Fejk Nius" to swoista składanka ironii i humoru przeplatana gorzką prawdą. Nie od dziś wiadomo, że prawdziwa rzeczywistość bardzo często przykrywana jest kurtyną pozornie niewinnych żartów, które w istocie ukazują prawdziwą skalę problemu, którym w tym spektaklu są stereotypy.

czytaj więcej
Twórczy obóz nad jeziorem
 

Twórczy obóz nad jeziorem

- W naszych rozmowach o programie bardzo ważne jest to, że każdy zapraszany przez Leszka muzyk swoje wejście na scenę traktuje z energią debiutu. W tym roku Leszek Możdżer inaczej pomyślał o programie, proponując etniczną klamrę dla koncertów - opowiada Jerzy Gumny, dyrektor i założyciel Enter Enea Festival, którego kolejna edycja rozpocznie się 17 czerwca.

czytaj więcej
7 dni, 300 filmów
 

7 dni, 300 filmów

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator - jedno z największych wydarzeń poświęconych animacji w Europie - wystartuje 5 lipca.

czytaj więcej
Nic się nie stanie
 

Nic się nie stanie

- Na studiach artystycznych skupiałem się na myśleniu i zacząłem zauważać rzeczy, których wcześniej nie dostrzegałem - mówi Mikołaj Tkacz*, którego wystawę "Co ja naprawdę myślę o wystawach z przypadku" otwiera w piątek Galeria 9/10.

czytaj więcej
Sztuka słuchania
 

Sztuka słuchania

Zjawiskowe zespoły z Indii, Algierii, Belize, Kolumbii i innych krajów - także świetni wykonawcy z Polski - wystąpią w połowie czerwca podczas 12. Ethno Portu. Czekają nas koncerty, warsztaty, spotkania, zabawy.

czytaj więcej
Bikiniarze z Łazarza
 

Bikiniarze z Łazarza

Na Skwerze Eki z Małeki na Łazarzu w najbliższy wtorek odbędzie się spotkanie z uczestnikami Poznańskiego Czerwca 1956 połączone z odsłonięciem rzeźby społecznej "Krawatto".

czytaj więcej
Piątek u Króla
 

Piątek u Króla

Czy może być lepszy pomysł na spędzenie upalnego piątku niż wypad nad rzekę? Zwłaszcza, że na muzyczną ucztę w KontenerArt nad Wartą swoim hipnotyzującym głosem zaprasza sam Król.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Pani serc
 

PROSTO Z EKRANU. Pani serc

W "Królowej kier" - gęstym duńsko-szwedzkim dramacie - gra toczy się nie przy karcianym stole, ale w centrum międzyludzkich relacji. Emocje buzują przy każdym zagraniu, a zwycięstwo okazuje się tylko pozorne.

czytaj więcej
Dialog wnętrza z zewnętrzem
 

Dialog wnętrza z zewnętrzem

- Nasz projekt nie dotyczy tylko budynku, ale przewiduje również stworzenie dla niego oprawy. Zaproponowaliśmy wokół teatru przestrzeń, którą nazwaliśmy Parkiem Muzyki - mówi Romuald Loegler*, architekt, autor zwycięskiej koncepcji nowej siedziby Teatru Muzycznego, która ma powstać przy ul. Skośnej.

czytaj więcej
Intensywne lato na Wolnym
 

Intensywne lato na Wolnym

Spektakle, koncerty, kino plenerowe. A wśród gości: Krystyna Janda, Jan Peszek i Andrzej Seweryn. Nadciąga kolejne Lato #NaWolnym, dedykowane poznaniakom i turystom, młodym i całkiem dorosłym. Bez ograniczeń.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 468