Kultura Poznań.pl

Kultura

Kultura na weekend
 

Kultura na weekend

Ten weekend upłynie głównie pod znakiem muzyki, bo w morzu różnorodnych koncertów każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Dla fanów mocnego grania zagrają Strachy Na Lachy, dla miłośników jazzu - Zbigniew Namysłowski. a dla amatorów elektorniki - Bokka. Teatry też nie będą próżnować - tu mamy wybór m.in. między premierowym "Panem Tadeuszem" a gościnnym "Kijów, Dara", zrealizowanym przez Fundację Banina. A jeśli interesuje nas nieco inny rodzaj teatru, Estrada Poznańska zaprasza na Festiwal Iluzji, gdzie nic nie będzie wydawało się takie, jakim jest w rzeczywistości...

czytaj więcej
Siostrzeństwo
 

Siostrzeństwo

Musiało upłynąć wiele wody, by siostry Przybysz znów połączyły siły. Nie będzie to jednak wejście do tej samej rzeki, bo od czasu rozwiązania kultowego już duetu Sistars, w którym Natalia i Paulina rozpoczęły swoją muzyczną karierę minęło pięć lat, podczas których naprawdę wiele się działo na ich zawodowej drodze.

czytaj więcej
Kosmiczne opowieści
 

Kosmiczne opowieści

Kameralna przestrzeń Galerii FWD: znajdującej się w labiryncie Pasażu Różowego przy ul. Św. Marcin z początkiem października zmieniła się w centrum badawcze do spraw eksploracji kosmosu, prowadzonej pod nadzorem zespołu kuratorskiego w składzie Maria Ancukiewicz, Piotr Macha oraz Ewa Mrozikiewicz.

czytaj więcej
"Kierowco - droga bezpieczna, jedź ostro"
 

"Kierowco - droga bezpieczna, jedź ostro"

Komu jest potrzebny teatr, w którym grają osoby z problemami i chorobami psychicznymi? Nam wszystkim - i innej refleksji być nie może po premierze "Fioletowej krowy". W tej sztuce grupa Teatr Pod Fontanną wytrąca nas ze stanu autopilotowej konsumpcji spektakli, której dokonujemy zwykle w teatrze.

czytaj więcej
Wieczór z wampirem
 

Wieczór z wampirem

- Ma Pan rację, Polska zbrunatniała. Nie wiadomo, co będzie dalej. Z drugiej strony ja tu nie mieszkam, bardziej współczuję Państwu. Życie w kraju, który jest coraz bardziej brunatny, co wiemy z historii Europy, nie jest wcale dobre - mówił na wtorkowym spotkaniu w Teatrze Polskim prof. Jan Tomasz Gross.

czytaj więcej
Niezakazane piosenki
 

Niezakazane piosenki

Złośliwi mówili, że Strachy na Lachy to tylko przerywnik Pidżamy Porno. Ot, lekka i niezobowiązująca odskocznia od poważnego grania. Szesnaście lat, osiem płyt i jeden Paszport Polityki później, krytyczni mogą jedynie opuścić głowę pod ciężarem swojego błędu. Albo wybrać się na ich sobotni koncert w Sali Wielkiej CK ZAMEK w Poznaniu.

czytaj więcej
Szczęśliwy jazzman
 

Szczęśliwy jazzman

Niewątpliwie jest jedną z największych legend polskiej muzyki jazzowej. Wydany przed dwoma laty album "Polish Jazz - Yes!" potwierdza, że wciąż znajduje się w świetnej formie. W sobotę 13 października w Poznaniu zagra Zbigniew Namysłowski.

czytaj więcej
Neoromantyzm
 

Neoromantyzm

- Czuliśmy w środku, że jeśli my dojrzewamy, to nasza muzyka powinna podążać razem z nami - mówi Adam Miller z duetu Romantycy Lekkich Obyczajów. Muzycy wystąpią w Klubie Pod Minogą z nowym materiałem z albumu "Neoromantyzm", na który trafiły piosenki bardziej poważne i nostalgiczne.

czytaj więcej
Łódzka fabryka ładnych linijek
 

Łódzka fabryka ładnych linijek

- Coś przerywa - oznajmiają Dwa Sławy na nowym albumie. O co chodzi? - O odpowiedzialność - tłumaczą koncept. - I o to, jak wszystkim nam z nią nie po drodze. I nie mów, że nie. A może o to, żeby jeszcze więcej osób mogło odebrać? Pomimo deklarowanych problemów z łącznością raperzy zapraszają do Klubu u Bazyla, gdzie 12 października zagrają premierowy koncert, promujący album zatytułowany - a jakżeby inaczej - "Coś przerywa".

czytaj więcej
Mistrz powrócił
 

Mistrz powrócił

"Dziś dzielnica poznańska gości go u siebie, a najwyższa uczelnia poznańska, nasza Alma Mater nadaje mu jako wyraz najpełniejszy uznania honorowy tytuł Doktora honoris causa" - pisał jesienią 1924 roku "Dziennik Poznański, relacjonując ostatnią wizytę Ignacego Jana Paderewskiego w ojczyźnie.

czytaj więcej
Polska wyimaginowana
 

Polska wyimaginowana

W minionym sezonie poznańskie teatry postawiły na wskrzeszanie tradycji romantycznych ideałów poprzez inscenizacje dzieł dawnych mistrzów. W Teatrze Polskim mogliśmy oglądać Kordiana, a w Teatrze Nowym - Beniowskiego. W październiku natomiast powrócą na scenę postaci z Pana Tadeusza.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Nieznośny pasożyt
 

PROSTO Z EKRANU. Nieznośny pasożyt

Komiks, komiksem, film o Obcych przybyłych na Ziemię filmem o Obcych, ale czemu od razu serwować dojrzałemu widzowi bajeczkę dla dzieci z gadającym potworem i dylematem moralnym na poziomie przedszkola? W dodatku pod pozorem kinowego hitu z uniwersum Marvela. Na to pytanie powinien osobiście odpowiadać Ruben Fleischer, twórca "Venoma", który w piątek wszedł na ekrany polskich kin.

czytaj więcej
Arabowie i Inuici
 

Arabowie i Inuici

Klub LAS przygotował na nowy sezon w Pawilonie intrygujące koncerty, dzięki którym Poznań odwiedzą wyjątkowi artyści eksperymentujący z konwencjami muzycznymi. W piątek do LAS-u powróci duet Jerusalem in My Heart z nowym materiałem, a tuż po nim zagrają Polacy z Nanook of the North.

czytaj więcej
Bezpieczna strona Amadeusa
 

Bezpieczna strona Amadeusa

- 50 lat to niewiele jak na działalność orkiestry - przyznała Agnieszka Duczmal na pierwszym koncercie w ramach Festiwalu Jubileuszowego Orkiestry Amadeus. Fakt, w końcu takie zespoły jak London Philharmonic Orchestra czy New York Philharmonic mogą poszczycić się znacznie dłuższym stażem. A jednak 50 lat skłania do refleksji, podsumowań, postawienia nowych celów, a także planów na przyszłość. Kolejne jubileuszowe koncerty być może powiedzą nam o nich nieco więcej.

czytaj więcej
Szorstki, czuły, niezrównany
 

Szorstki, czuły, niezrównany

Wspaniały koncert dał w niedzielny wieczór w Poznaniu Jack White, wykonując nie tylko nowe piosenki, ale i stare hity z czasów zespołu The White Stripes. Półtorej godziny intensywnego muzykowania amerykańskiego artysty wzbudziło euforię słuchaczy.

czytaj więcej
Wojna i rewolucja
 

Wojna i rewolucja

Bartłomiej Miernik 12 października w Teatrze Ósmego Dnia po raz pierwszy w Poznaniu zaprezentuje spektakl "Kijów, Dara". W tym przedstawieniu Fundacja Banina powraca po raz kolejny do tematu uchodźców, rasizmu, ksenofobii i lęków przed obcokrajowcami.

czytaj więcej
Muzyka obrzydliwa, ale słuchalna
 

Muzyka obrzydliwa, ale słuchalna

Wytrychem dziennikarskim stało się zdanie typu "rap wynika z gniewu", mimo przystawalności tego stwierdzenia. U Legendarnego Afrojaxa bunt trzeszczy w muzycznym kośćcu, ale najbliższa jego raperskim kompozycjom jest jednak niczym nieskrępowany ubaw. Żart czai się zarówno w prowokacyjnych tekstach jak i turpistycznych brzmieniach, z którymi poznański odbiorca będzie mógł się skonfrontować w Pawilonie już 10 października.

czytaj więcej
Osokins plays Osokins
 

Osokins plays Osokins

Jest na świecie jakaś garstka artystów, którzy są artystami totalnie egoistycznymi. Artyści ci stworzą osobną, autorską i wyjątkową sztukę, tylko jeśli mają coś ciekawego w sobie. Dla mnie takim artystą jest Georgijs Osokins, który przy pomocy dzieł kompozytorów wychodzi poza partytury, epoki i style. Po prostu gra siebie.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 433