Kultura Poznań.pl

Kultura

Żart i powaga eksperymentu
 

Żart i powaga eksperymentu

Podtytuł niedzielnego koncertu w ramach Ery Jazzu, Scandinavian Touch of Jazz, mógł przywodzić na myśl wiele skojarzeń: czystość i ostrość północnych krajobrazów, ich chłód i ciszę, wolność natury. Słuchacz, który spodziewał się inspiracji wielkimi, neoromantycznymi kompozytorami: Edvardem Griegiem czy Jeanem Sibeliusem, pomyślał pewnie o tropach folklorystycznych, szerokim oddechu muzycznej frazy i o ciemnej melancholii. Słuchacz, który muzykę północy rozumie znacznie szerzej, oczekiwał ściszonego, konfesyjnego tonu i nastroju medytacji spod znaku Arvo Pärta.

czytaj więcej
Po prostu trzeba być sobą
 

Po prostu trzeba być sobą

To wyjątkowo intensywny sezon w poznańskim Teatrze Animacji. Po serii premier przygotowanych z myślą o młodzieży i dorosłych tym razem zespół zaproponował spektakl dla najmłodszych.

czytaj więcej
Spadkobiercy Komedy
 

Spadkobiercy Komedy

Drugi dzień Ery Jazzu upłynął pod znakiem Komedy. Duch kompozytora i pianisty patronował młodym poznańskim muzykom, natchnął austriacki radio.string.quartet i nadał całości koncertu wyjątkowy ton: nowoczesny i nostalgiczny, modern i retro.

czytaj więcej
"Być albo nie być bla bla bla"
 

"Być albo nie być bla bla bla"

O czym jest tekst Shakespeare'a czytany oczami dzieci? "Hamlet to w wielkim skrócie historia Hamleta, Ofelii, brata Ofelii, ich mamy i taty" - brzmiały słowa wypowiadane przez młodych aktorów podczas premiery nowej produkcji Teatru Polskiego.

czytaj więcej
Arena niewypowiedzianych słów
 

Arena niewypowiedzianych słów

Janusz Orlik, absolwent warszawskiej szkoły baletowej i dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powraca do Art Stations ze spektaklem Mute, opowiadającym o świecie, w którym "nie chcemy widzieć i boimy się patrzeć".

czytaj więcej
Zwyczajny, ale niezwykły
 

Zwyczajny, ale niezwykły

Z czego Marek Edelman był dumny? Z odwrócenia krwioobiegu. Bo na wojnie, jak twierdził, człowiek robi to, co musi. Legendarnego przywódcę powstania w getcie warszawskim i kardiologa wspominały w piątek w Teatrze Ósmego Dnia jego dwie wieloletnie współpracowniczki: Paula Sawicka oraz Barbara Mechowska-Kleyff.

czytaj więcej
Improwizujemy nie tylko w muzyce
 

Improwizujemy nie tylko w muzyce

- Czasami organizacyjnie działamy dość pokrętnie, dlatego przekornie nazwaliśmy nasz zespół Poznańską Orkiestrą Improwizowaną - podczas gdy standardem w nazewnictwie jest "orkiestra improwizatorów" - mówi Rafał Ziąbka, z którego inicjatywy ponad rok temu została założona lokalna orkiestra muzyków improwizujących. Najbliższy koncert połączony z warsztatami odbędzie się we wtorek 16 kwietnia w Pawilonie.

czytaj więcej
Żydowski feminizm
 

Żydowski feminizm

Opowieść o statusie kobiet w kulturze żydowskiej, poetkach tworzących w jidysz i konserwatywnych ograniczeniach społeczno-kulturalnych. W CK Zamek już we wtorek 16 kwietnia spotkanie z Joanną Lisek - literatuznawczynią i tłumaczką zainteresowaną poezją żydowską oraz kulturą jidysz.

czytaj więcej
Zagraj na żywo!
 

Zagraj na żywo!

Co roku letnie koncerty na scenie na ulicy Quadro przyciągają tysiące turystów oraz mieszkanek i mieszkańców Poznania. To jedna z bardziej barwnych części organizowanego przez Estradę cyklu Kulturalny Stary Rynek. Do poniedziałku 15 kwietnia można zgłosić siebie albo swój zespół muzyczny i wystąpić przed publicznością na jej deskach!

czytaj więcej
Ze szkicownikiem w kieszeni i głową w chmurach
 

Ze szkicownikiem w kieszeni i głową w chmurach

Jedną z bardziej pozytywnych stron portali społecznościowych jest to, że idąc tropem "kliknięć" znajomych można natrafić na ludzi, rzeczy, wydarzenia naprawdę warte uwagi. Zdarza się wtedy, że przelotne rzucenie okiem na pracę, która wyszła spod ręki nieznajomej lub nieznajomego, stanie się przyczynkiem do tego, żeby chcieć dowiedzieć się o autorze więcej. Tak było w przypadku mojego zetknięcia się z Pawłem Sroczykiem i jego twórczością, którą z inicjatywy Martyny Maksimiuk i innych bliskich artyście osób oglądać można w barze Miasto przy ul. Szewskiej 20.

czytaj więcej
Kultura na weekend
 

Kultura na weekend

Ostatni weekend przed Wielkanocą upłynie pod znakiem przygotowań do świąt, m.in. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli czy - tu propozycja dla najmłodszych - warsztatów malowania pisanek. Prócz tego koncerty, spacery po mieście, zajęcia z "czytania miasta" na Św. Marcinie i dwie teatralne premiery: "Baśn o trzech konikach" Teatru Animacji oraz "Hamlet" w wykonaniu młodzieży w Teatrze Polskim. Oderwijmy się na chwilę od przedświątecznej krzątaniny i wybierzmy coś dla siebie.

czytaj więcej
666 dzień protestu
 

666 dzień protestu

- Oj, matki-Polki, nie tego od was chcemy, nie tego od was oczekujemy i nie za to wam płacimy - mówi potępiając protestujące matki osób niepełnosprawnych jeden z aktorów w spektaklu Rewolucja, której nie było. Jako głos reprezentuje tylko polską władzę obojętną na los osób niepełnosprawnych i ich rodzin czy również samych Polaków?

czytaj więcej
Jestem szczęśliwa, jeśli poczuliście smutek
 

Jestem szczęśliwa, jeśli poczuliście smutek

Podczas środowego koncertu Yasmin Levy nastąpiła szczególna chwila - publiczność ochoczo włączyła się w śpiewanie refrenu jednego z jej utworów. Poruszona wokalistka poprosiła ze sceny by zapalić światło dla publiczności, bo chciała widzieć twarze osób, które z przejęciem śpiewają jej piosenkę.

czytaj więcej
Postpostironiczny-postzimnofalowy-postyass
 

Postpostironiczny-postzimnofalowy-postyass

Po latach obecności na scenie i nagraniu kilku istotnych dla polskiego rynku muzycznego płyt, za sprawą inicjatywy Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka, zespół Świetliki zmienił nieco swoją formułę stając się Zgniłością. Ruszając w trasę koncertową promującą nowy album zespołu pt. "Siedmiościan", grupa zahaczy także o poznański Dom Tramwajarza.

czytaj więcej
Kultura na czas strajku
 

Kultura na czas strajku

W czasie strajku nauczycieli poznańskie instytucje kultury zapraszają do siebie dzieci i młodzież. Przygotowały specjalne wydarzenia: lekcje, warsztaty, spektakle, oprowadzania po wystawach, które pozwolą twórczo i aktywnie spędzić czas poza szkołą.

czytaj więcej
A ty wiesz, co jest ważne?
 

A ty wiesz, co jest ważne?

- Pomysł powstał 20 lat temu, kiedy mój syn miał dwa lata. Wymyślałem mu na dobranoc różne bajki, bo skończyły się te wszystkie znane. On bardzo lubił słuchać, a ja ćwiczyłem wyobraźnię - wspominał podczas konferencji poprzedzającej premierę reżyser Marek Cyris. Premiera Baśni o trzech konikach już w najbliższą sobotę - 13 kwietnia w Teatrze Animacji.

czytaj więcej
Tańcz z robotami
 

Tańcz z robotami

"National Affairs" Izy Szostak oparty jest na ostrym kontraście między ludzkimi tancerkami, mobilnymi robotami i statycznymi obiektami żywymi i martwymi. Artystka pokazuje jak to, co ludzkie, jest cenne jako wielofunkcyjne i uniwersalne, a to, co robocie - może być co prawda silne poprzez swoje wyspecjalizowane, lecz nigdy nie stanie się humanistyczne, pełne, nie przekroczy swego programu.

czytaj więcej
Zaproszeni do raju
 

Zaproszeni do raju

"Przed kim mają oni [artyści i intelektualiści] chronić swoją wewnętrzną wolność i niezależność? Przed ludźmi? Dziś konieczne jest coś przeciwnego - najszersza prawdziwa współpraca i szczera służba dla ogółu. Oni nie mogą bać się spotkania z innymi klasami społecznymi i wyjścia do nich, by ich uświadamiać" - grzmiał Klement Gottwald, prezydent Czechosłowacji i lider Komunistycznej Partii Czechosłowacji podczas Kongresu Kultury Narodowej, który odbył się kilka miesięcy po tzw. praskim zamachu stanu 1948 roku, kiedy to pełna władza w Czechosłowacji przejęta została przez komunistów. Jak na reorganizację życia artystycznego w komunistycznej Czechosłowacji zareagowali sami twórcy?

czytaj więcej
Nowa przestrzeń kultury na Naramowicach
 

Nowa przestrzeń kultury na Naramowicach

W czwartek, 11 kwietnia, otwiera się Mikro Dom Kultury Lotaryńska 6, czyli pierwsza tymczasowa przestrzeń sąsiedzkich spotkań i kultury na Naramowicach. Mieszkanki dzielnicy i Fundacja Malta chcą przywrócić do życia niezamieszkały od pewnego czasu dom i ogród na unikatowym architektonicznie "osiedlu ogródkowym".

czytaj więcej
Święto literatury dziecięcej
 

Święto literatury dziecięcej

Festiwal Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka to wydarzenie promujące najlepszą literaturę dziecięcą i ulubionych autorów małych pasjonatów czytania. W tym roku wielkie książkowe święto zawita do sześciu polskich miast. W Poznaniu dla najmłodszych przygotowano aż sześć wydarzeń w ramach Festiwalu.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 458