Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

JA TU TYLKO CZYTAM. Trzy w jednej: czy to nie za dużo?

Mam problem z powieścią Hanyi Yanagihary Do raju. I to wcale nie ten, że chodzi o opasłe tomiszcze, które w polskim wydaniu ma ponad 700 stron. Problem jest poważniejszy - wciąż nie wiem, czy to kolejna próba na drodze ku wielkiej amerykańskiej powieści, czy jednak kolejne zgrabnie napisane czytadło. Wciąż nie wiem więc, czy tę książkę polecać, czy jednak niekoniecznie.

Czytaj artykuł
Przyjaźń w cieniu wojny

Dwaj dziennikarze, Reinhard Bingener i Markus Wehner, przyjrzeli się relacjom Niemiec i Rosji w okresie poprzedzającym pełnoskalową wojnę na Ukrainie. Wyszedł z tego reportaż niepokojąco przypominający thriller polityczny. O szokujących ustaleniach autorów Moskiewskiego łącznika opowiedzą Mateusz Wiliński, Viktor Savinok oraz Dagmara Świerkowska-Kobus z Instytutu Zachodniego. I to już w poniedziałek 8 maja w Bibliotece Raczyńskich.

Czytaj artykuł
Uczta rzeźników

Poznańskich fanów ekstremalnego metalu z podziemia czeka nie lada uczta - już niebawem w 2progach, w czasie jednego wieczoru, będą oni mogli poszaleć na koncertach aż pięciu kapel, z których każda zajmuje coraz silniejszą pozycję w undergroundzie. W roli gwiazdy wieczoru wystąpi amerykański Midnight, który zaprezentuje swoją najnowszą płytę Hellish Expectations, a towarzyszyć mu będą szwedzki Dödsrit, belgijski Cyclone oraz dwie inne kapele z USA - Devil Master i High Command.

Czytaj artykuł
Kultura na weekend

W ten weekend Teatr Muzyczny zaprasza na swoją najnowszą premierę - "Apetyt na czereśnie" z tekstami Agnieszki Osieckiej i z muzyką Macieja Małeckiego. W Tamie zagrają Myslovitz i LemON, w Blue Nocie Blue Jazz Orchestra i The Chris Slade Timeline, a w Auli Artis CeZik. Prócz tego m.in. wiosenne spacery, oprowadzania kuratorskie i warsztaty dla całych rodzin - dzieje się!

Czytaj artykuł
Piątka na pięć

Piątka to tytuł piątego albumu zespołu LemON, wydanego po ponad sześciu latach od ostatniej płyty. Jeśli twórczość ekipy Igora Herbuta nie od dziś darzycie sympatią, to i tym razem nie będziecie zawiedzeni - to nadal przebojowy pop-rock, mądry i szczery, w którym jednak chodzi o coś więcej niż ładną melodię i okrągłe słowo. Jeżeli natomiast dotąd nie przekonaliście się do LemON-a, to chyba najlepszy moment, by dać mu szansę - z pewnością odwdzięczy się z nawiązką.

Czytaj artykuł
ZAPISKI Z LAMUSA. Geniuszem lub dowcipem

Komu nie zabrakło kiedyś odwagi w rozmowie, na której zależało mu bardziej, aniżeli na innych? Kto kiedyś nie poczuł zawstydzenia w kontakcie z kimś wyjątkowym, komu chciał zadać szereg inteligentnych pytań, a ostatecznie wydusić mógł z siebie tylko te banalne? Dziennikarze, "wywiadowcy", znają to uczucie na pewno...

Czytaj artykuł
Miłość w czasach odmiennych

To oczywiste, że Miłość w czasach popkultury (1999) Myslovitz jest jedną z kluczowych płyt w historii polskiego rocka końca XX wieku. Czy granie jej na żywo bez Artura Rojka w składzie ma sens? Dla wielu będzie to zwykła profanacja i pomysł na siłę, ale mając na uwadze fakt, że nowy lider kapeli radzi sobie całkiem nieźle, to może jednak warto dać temu szansę? Z okazji 25-lecia tego ponadczasowego albumu ukazała się specjalna reedycja płyty. Teraz czas na trasę.

Czytaj artykuł
Sursum corda!

Swój najnowszy, wydany ledwie kilka tygodni temu znakomity album Sursum corda, będą promowali w pierwszą kwietniową sobotę muzycy zespołu 2Tm2,3. Członkowie jednej z najniezwyklejszych grup krajowego rocka wystąpią w Puszczykowie.

Czytaj artykuł
Lekkość kolorów

Często mówi się, że muzyka jest jak kolory, że brzmienia mogą przypominać barwy, razem tworząc krajobraz, niczym pejzaż na płótnie. I choć to tylko metafory, to są projekty, które za sprawą swojej artystycznej wrażliwości niemal urzeczywistniają tę myśl, dźwiękami malując nam przed oczami zachwycające obrazy. Tak jest również w przypadku jazzowego duetu Quiet Colors, który już niebawem wystąpi w poznańskim klubie Blue Note, by zaprezentować swoją debiutancką płytę Why.

Czytaj artykuł
Z kategorii długowiecznych

Po pełnej rozmachu jesiennej premierze Deszczowej piosenki na deskach Teatru Muzycznego pojawi się tytuł całkowicie odmienny. Apetyt na czereśnie to kameralny spektakl na dwójkę aktorów z tekstami Agnieszki Osieckiej i z muzyką Macieja Małeckiego.

Czytaj artykuł
Punkt zwrotny

Uznany przez krytykę i widzów za najlepszy niemiecki film ubiegłego roku, obraz przyniósł twórcy m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie - filmie Czerwone niebo pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł
Kumple to grunt

Niezrównani interpretatorzy piosenek Georgesa Brassensa, a także polscy "promotorzy" twórczości katalońskiego barda Lluisa Llacha, znani też z fantastycznych własnych opracowań pieśni sefardyjskich - do Poznania przybywa rzadko tu widziany i słyszany Zespół Reprezentacyjny.

Czytaj artykuł
Ultraawangarda i punk rock... w muzeum

Czy twórcza wolność i bunt rozgoszczą się w murach Muzeum Narodowego w Poznaniu? A może będziemy mieli szansę spotykać się z legendą? O wystawie Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku opowiadają jej współkuratorzy - Anna Borowiec i Krzysztof Gajda. Pyta Agnieszka Nawrocka.

Czytaj artykuł
Zobaczyć niewidzialnych

Wielu pracowników sektora usług to osoby niewidzialne - chociaż żyją i pracują pomiędzy nami, nie zatrzymujemy na nich wzroku. Mimo to codzienne korzystamy z ich pracy, bez której coraz trudniej wyobrazić nam sobie zwykły dzień. W tej grupie, na samym dole drabiny prestiżu, znajdują się dostawcy posiłków, działający pod szyldami globalnych korporacji. Ich atrybuty to charakterystyczne, kolorowe plecaki termiczne, telefony z nawigacją i aplikacjami stawiającymi im kolejne zadania oraz rowery albo skutery, na których - bez względu na porę dnia i nocy, pogodę czy warunki drogowe - przemierzają ulice miast, za drobną opłatą wypełniając ewangeliczny obowiązek: karmiąc głodnych i pojąc spragnionych. Wielu z nas zastanawiało się zapewne, kim są ci ludzie: skąd pochodzą i dokąd zmierzają, jakie są ich motywacje, cele, marzenia, radości i problemy. Czy odbierając zamówione posiłki i ciesząc się z zaoszczędzonego tak czasu albo denerwując zbyt długim oczekiwaniem - pomyśleliśmy także o warunkach ich zatrudnienia, dostępnej im osłonie socjalnej, ubezpieczeniu chorobowym, kosztach amortyzacji? Okazję do przemyślenia tych i wielu innych tematów mają widzowie spektaklu Delivery Heroes. Bohaterowie na wynos w Teatrze Polskim. Jego bohaterami i bohaterkami są właśnie dostawcy posiłków.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Śmiać się czy płakać?

Natalka Suszczyńska działa jak literacki blender, który rozdrabnia i miksuje konwencje, konwenanse, anegdoty oraz memy, oferując nam nie do końca zdrowe, ale bardzo smaczne, smoothie.

Czytaj artykuł
OPERA POD IGŁĄ. Król Medów w późnym PRL-u

Dzisiaj opera może kojarzyć się z poważną i nobliwą sztuką dotowaną przez państwo, daleką od skandali show-biznesu. Same jej początki także wiązały się z mecenatem wyższych sfer. Nie zawsze tak jednak było. Przez 250 lat opera była popularną formą rozrywki. Tam, gdzie w grę wchodzi rozrywka, pojawia się także biznes.

Czytaj artykuł
Książę Operetki zdemaskowany

- Cała mistyfikacja, jaką stworzył wokół spotkania z Callas, była możliwa tylko w tamtych czasach. Dzisiaj dałoby się ją zweryfikować w pięć minut, bo przecież albo masz selfie z gwiazdą, albo nie masz. Kaczyński natomiast miał wrodzony spryt i wyczucie, co można wykorzystać dla swoich celów i potrzeb - mówi Bartosz Żurawiecki, autor książki Primadonna. Biografia Bogusława Kaczyńskiego.

Czytaj artykuł
Tekst nie przedłuża życia

- Kiedy jesteś pisarzem i zaczyna się wojna, czujesz się kompletnie bezużyteczny [...] Pomogła mi praca fizyczna. Ładowałem paczki, nie myślałem. A wieczorem byłem zmęczony, mogłem zasnąć. I to było super. Bo zasnąć przez dwa pierwsze tygodnie wojny nie było tak łatwo - mówił na czwartkowym spotkaniu w Welcome Center Andrij Lubka. W ciągu dwóch godzin sprzedał swoje wszystkie książki. Do Wrocławia, gdzie w piątek również spotka się z czytelnikami, pojedzie bez Wojny z tyłu.

Czytaj artykuł
Miasto - rezydencja

Początek XX wieku to okres niespotykanego rozwoju Poznania. Po zniesieniu miasta twierdzy mieszkańcy stali się świadkami prawdziwego skoku cywilizacyjnego.

Czytaj artykuł
MY NAME IS POZNAŃ. Świat pędzi za szybko

- Czas bardów, piszących teksty tak długie, że piosenka musi trwać siedem minut, opowiadając o wszystkim ze szczegółami, już się skończył. Żyjemy wśród tylu informacji, przekazów i słów, że naprawdę wystarczy esencja, a interpretację trzeba zostawić słuchaczowi - mówią Paweł Świderski i Michał Pełechaty z poznańsko-kołobrzeskiego duetu EłMi.

Czytaj artykuł
1 2 Strona 3 4 5 6