Jego nazwa nawiązuje do słynnej suity symfonicznej Szeherezada Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Utwór zainspirowany jest arabskimi Baśniami tysiąca i jednej nocy, a dokładnie historią Szeherezady, córki wezyra oraz sułtana Szachrijara, który zdradzony przez żonę postanawia mścić się na każdych kolejnych - zabijając je o wschodzie słońca. Szeherezada, która także została jego żoną, postanowiła zająć sułtana baśniami. Swoją opowieść kończyła zawsze o wschodzie słońca. Zaciekawiony dalszą częścią sułtan odwlekał zemstę o kolejne tysiąc i jedną noc.
Rimski-Korsakow, rosyjski kompozytor epoki romantyzmu, najbardziej utalentowany członek Potężnej Gromadki (obok niego do grupy należeli Aleksandra Borodina, Milija Bałakiriewa, Cezara Cui i Modesta Musorgskiego) miał niezwykły talent do operowania kolorystyką, barwą dźwięków. Uważa się go za ojca orkiestracji. Szeherezada to jeden z najpopularniejszych utworów kompozytora. Należy do nurtu muzyki programowej - środkami muzycznymi wyraża treść pozamuzyczną. Kompozycja ma cztery części: Morze i okręt Sindbada, Opowiadanie księcia Kelendera, Młody książę i księżniczka, Święto w Bagdadzie. Morze. Okręt rozbija się na skale, na której wznosi się żelazny posąg jeźdźca. Już same tytuły oddziałują na wyobraźnię. Części kompozycji łączą dwa tematy - Szeherezady (ornamentalny, pełen ozdobników) oraz Sułtana (posępny, groźny). We wstępie są sobie przeciwstawione, by zgodnie połączyć się w zakończeniu. Jest to utwór pełen urzekających barw, wspaniałej melodyki, rytmicznej energii i ekspresji. Oryginalnie napisany na orkiestrę symfoniczną, tego wieczoru zabrzmi w opracowaniu Agnieszki Duczmal, którą zobaczymy przy dyrygenckim pulpicie.
U boku Orkiestry wystąpi Krakowskie Trio Stroikowe. Zespół istnieje od 1996 roku. Został założony z inicjatywy Marka Mleczki, przy Orkiestrze Kameralnej Capella Cracoviensis. Jego członkowie - Marek Mleczko (obój), Roman Widaszek (klarnet) oraz Paweł Solecki (fagot) są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. W swoim repertuarze mają utwory od baroku po współczesność. Tego dnia wykona Barocode II Macieja Zielińskiego - utwór zamówiony specjalnie przez Orkiestrę Polskiego Radia Amadeus. Jego utwory były wykonywane na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. podczas Warszawskiej Jesieni, Musica del Novocento, czy Synthesizer-Musik-Festival. Twórczość Zielińskiego określana jest mianem postmodernizmu emocjonalnego ze względu na swoją ekspresyjność. Charakteryzuje się także inwencją formalną i strukturalną. Kompozytor w swojej działalności wychodzi jednak poza krąg muzyki współczesnej. Komponuje również muzykę filmową i rozrywkową.
Aleksandra Kujawiak
- koncert Opowieści Szeherezady
- wykonawcy: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal, Krakowskie Trio Stroikowe
- 3.10, g. 18
- Aula UAM
- bilety: 40-60 zł
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021