Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Znamy drugą laureatkę Poznańskiej Nagrody Literackiej!

Tegoroczną laureatką Nagrody-Stypenidum im. Stanisława Barańczaka została badaczka literatury Monika Glosowitz. Laureatkę Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza przyznawanej za całokształt twórcom z dużym dorobkiem literackim poznaliśmy już wcześniej - w tym roku jest nią poznańska poetka Krystyna Miłobędzka.

. - grafika artykułu
Monika Glosowitz, fot. materiały prasowe

Poznańska Nagroda Literacka to jedno z nieodłącznych wydarzeń, które co roku towarzyszą Festiwalowi Fabuły i wzbudzają bardzo wiele emocji. W tym roku do Nagrody-Stypendium im. Stefana Barańczaka nominowane były:

- Monika Glosowitz - badaczka literatury i krytyczka literacka za książkę Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet (Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, 2019);
- Agnieszka Pajączkowska - kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, animatorka kultury za książkę Wędrowny Zakład Fotograficzny (Wydawnictwo Czarne, 2019);
- Joanna Żabnicka - poetka za książkę Koniec lata (WBPiCAK, 2019).

Nagrodę decyzją Kapituły otrzymała Monika Glosowitz, której Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet to efekt rozwinięcia 6-letnich badań krytycznych w ramach przygotowywanej rozprawy doktorskiej. Stypendium z jakim wiąże się Poznańska Nagroda Literacka im. Stanisława Barańczaka przyznawana młodym literatom to nagroda w wysokości 40 tys. zł.

Tak o lauretce mówił w poświęconym nominowanym filmie prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący jury Poznańskiej Nagrody Literackiej: "Od kilku lat daje się poznać jako świetna krytyczka poezji, analityczna, świadoma rozmaitych współczesnych teorii, wymagająca, zaangażowana i żądająca od poezji zaangażowania. Te wszystkie zalety dały o sobie znać w książce Maszynerie afektywne."

"Oprócz tego, że jest to książka stricte naukowa, jest to także książka bardzo osobista. Jeżeli spojrzymy na jej układ, to możemy zobaczyć pewnego rodzaju klamrę: rozpoczyna się rozdziałem o chorobie i pewnego rodzaju utracie, a kończy się rozdziałem o wypracowywaniu wizji innej wspólnoty. W jakiś sposób ta książka czerpała z doświadczeń osobistych, zaczynała się chorobą, a kończyła założeniem rodziny" - dodawała w nim sama laureatka.

Ogłoszenie zwycięskiego nazwiska odbyło się w piątkowy wieczór w Sali Wielkiej Zamku, z powodu pandemii po raz pierwszy w formie online.

oprac. red