Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Z kulturalną wizytą u artysty

Zazwyczaj z twórczością artystów spotykamy się w galeriach sztuki. Dla samych twórców oznacza to konieczność żmudnego transportowania swoich prac i eksponowania ich w z założenia neutralnym miejscu. Z kolei dla nas, odbiorców, oznacza to kolejną wizytę w galerii Arsenał czy w Zamku, by na tych samych ścianach, w tych samych przestrzeniach, zobaczyć coś nowego. A gdyby tak porzucić galerie?

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Każdy z nas jest ciekaw jak wygląda pracownia artysty. Czy niczym ta Zdzisława Beksińskiego uwieczniona w filmie "Ostatnia rodzina", która jest zwykłym pokojem w bloku, tylko wypełnionym farbami, sztalugami i nieodzownymi płytami z muzyką? Czy może niczym legendarne studio Karla Lagerfelda, zapełnione od góry do dołu książkami? Możliwość wejrzenia do artystycznych pracowni umożliwia nam studencki projekt AK30 firmowany przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

AK30 - 30 wystaw w 30 dni to cykl jednodniowych wernisaży odbywających się w mieszkaniach i pracowniach artystów w ciągu 30 kolejnych dni. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Świętować, czy nie świętować?" i związana jest z obchodami stulecia poznańskiego Uniwersytetu. Za projekt odpowiedzialna jest Pracownia Zjawisk Teatralnych z Katedry Scenografii UAP, w tym roku dodatkowo we współpracy z Wydziałem Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa poznańskiej uczelni. Opiekę artystyczną nad projektem sprawuje profesor Piotr Tetlak.

Każdy wernisaż trwa tylko jeden wieczór i jest to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć daną wystawę czy prezentację w konkretnym miejscu. Miejscu, dodajmy, z którym dany twórca jest związany. Poznańscy artyści zapraszają nas do swoich mieszkań i pracowni, uchylają rąbka tajemnicy na temat tego jak powstają ich prace. Możemy wniknąć do ich głowy i chłonąć artystyczną atmosferę. Wśród otwierających podwoje artystycznych pracowni twórców znajdziemy zarówno kadrę naukową poznańskiego UAP-u jak i studentów, a także zaproszone osoby spoza uczelni.

Na początek, 26 kwietnia, na jednodniowy wernisaż do swojej Portreciarni przy ulicy Ślusarskiej zaprasza poznańska malarka Kama Kuik. W kameralnej atmosferze będzie można podpytać artystkę o jej relacje z portretowanymi osobami. Jeszcze w kwietniu warto będzie zajrzeć na ulicę Niegolewskich do związanej z Kulturą Liberalną ilustratorki Joanny Witek, a już w maju na ulicę Piekary do malarki Julii Królikowskiej. A 25 maja obowiązkowo pojawić się na ulicy Nowowiejskiego by zobaczyć, co przygotowała znana poznańska performerka Monika Wińczyk.

Projekt AK30 pozwala stworzyć artystyczną mapę Poznania, z którą codziennie możemy spacerować i trafiać na kolejne wernisaże. Czy można sobie wyobrazić lepszy pomysł na spędzenie najbliższych dni?

Adam Jastrzębowski

  • AK30-30 dni 30 wystaw "Świętować czy nie świętować?"
  • 26.04-25.05
  • różne lokalizacje
  • program znajdziecie tutaj
  • na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019