Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

ugięcia, przemieszczenia, rysy, drgania

Stan ciągłego zagrożenia, jaki został ostatnio niespodziewanie spotęgowany, jak i problematyka wystawy Stany Graniczne od 5 marca dostępnej w Starym Browarze, mogą skłonić widza do refleksji nad pojęciem granicy, która w rękach artystek i artystów jest czymś w rodzaju systemu naczyń wypełnionych treścią. Konstrukcją tego, co pomiędzy tymi granicami się znajduje i dynamicznie przemieszcza.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

W sobotę odbędzie się wernisaż wystawy zbiorowej, której kuratorami są Alicja Jeziorecka i Maciej Przybylski - profesorowie UAP, prowadzący X Pracownię Rysunku. Tytułowe pojęcie "stanów granicznych" zostało zaczerpnięte z budownictwa, gdzie oznacza ono stan nośnej konstrukcji pomiędzy poziomem bezpiecznym a niebezpiecznym, w którym następuje jej rozpad lub zniszczenie materiału - występują ugięcia, przemieszczenia, rysy, drgania. Te budowlane określenia pasują nie tylko do fizyki budowli, przywodzą na myśl też język kompozycji rysunku lub opis nowoczesnego ruchu scenicznego - zbliżamy się tym samym do świata wyobrażeń twórczyń i twórców wystawy. "Stany graniczne" kuratorzy rozumieją jako metaforyczny obraz konstrukcji psychicznej, a także szerzej - jako procesy życiowe: "Dynamika zmian otaczającego nas świata może prowadzić do przekraczania granic niemalże każdego aspektu życia człowieka i jego otoczenia". Wystawa opowie więc o świecie nieścisłości i skrajności.

Na trzech piętrach Galerii Na Dziedzińcu swoje dzieła zaprezentują Natalia Brandt, Mikołaj Poliński, Maciej Przybylski, Alicja Jeziorecka, Marcin Lorenc, Natalia Czarcińska, Dominika Babiarz i Misa Shimomura. Wystawione prace są bardzo różnorodne pod względem formalnym - znajdzie się tu rysunek, malarstwo, film, obiekty artystyczne i instalacje artystyczne. Są też różne pod względem treści - artyści autonomicznie zadają widzowi pytania o granicę naszych możliwości i wrażliwości, a także o to, jaka jest granica ludzkiej wytrzymałości? Czy sens mają wszystkie istniejące granice, granice symboliczne? Ludzie próbują na różne sposoby ustalać porządek, organizować rzeczywistość w stały układ, jednak nic nie jest dane raz na zawsze - dynamika świata jest zaprzeczeniem stałości. Na sobotnim wernisażu wybrzmi aspekt artystycznej dynamiki czasu i miejsca: o godz. 18.30 zagra Misa Shimomura, chwilę później Dominika Babiarz zaprezentuje pokaz taneczno-ruchowy. Praktyki artystyczne, poprzez zadawanie pytań, namnażają bowiem kolejne pytania graniczne jak tocząca się kula śnieżna.

Jan Matusewicz

  • Wystawa zbiorowa Stany Graniczne
  • wernisaż: 5.03, g. 18
  • Galeria na Dziedzińcu Starego Browaru
  • czynna do 31.03

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022