Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Sztuka bliska ciału

Studenci z dwunastu europejskich uczelni artystycznych z uwagą przyglądają się ludzkiemu ciału. Jak je widzą? Na to pytanie odpowie wystawa Figurama.

Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Międzynarodowy projekt w pełni poświęcony sztuce figuratywnej wystartował w 2001 roku, dzięki Karelowi Pokorný'emu z Uniwersytetu Technicznego w Brnie oraz prof. Borisowi Jirků z Akademii Sztuk Pięknych, Architektury oraz Designu w Pradze. Od tego czasu co roku uczelnie Starego Kontynentu wybierają najlepsze studenckie prace, które poruszają temat ludzkiego ciała, by potem zaprezentować je szerokiej publiczności. Jak dotąd, wystawy Figuramy gościły m.in. w Pradze, Wiedniu, Bratysławie, Pilźnie, Zlinie, Radnicach, Walencji, a także w Katowicach. Ekspozycja tegorocznej edycji odwiedzi również Poznań.

Figurama to nie tylko rysunki, ale również obrazy, rzeźby i działania multimedialne. Na wystawie pojawią się również prace studentów UAP. O ich poziom dba koordynator (i zarazem kurator wystawy w Zamku), Sławomir Kuszczak - na co dzień surowy, ale szalenie sympatyczny (co miałam okazję sprawdzić osobiście), profesor prowadzący Pracownię Rysunku Anatomicznego. Jego zdaniem projekt ten spełnia bardzo ważne zadanie, uświadamiając studentom, że rysunek to nieodzowna cześć większości dziedzin sztuki, nawet tych poruszających się w obrębie nowych mediów. W tegorocznej edycji będzie można porównać próby wizualnej interpretacji ciała nakreślone przez studentów dwunastu uczelni. Poza UAP będzie to m.in. Uniwersytet Artystyczny w Budapeszcie, Akademia Sztuk Pięknych w Pradze, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych w Bratysławie oraz Akademia Sztuki w Bańskiej Bystrzycy.

Czy o ludzkim ciele można powiedzieć coś nowego? Przecież zostało już dogłębnie zbadane, opisane, nazwane i przedstawione na tylu dziełach sztuki i przez tylu artystów, że ich liczby nie sposób nawet oszacować. Okazuje się jednak (i Figurama jest na to najlepszym dowodem), że cielesność, fizyczność, fenomen natury nadal stanowią istotne źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców, którzy w ten sposób budują swoją świadomość i uczą się posługiwać wizualnymi środkami wyrazu. Z pewnością warto zajrzeć do Zamku, bo - raz jeszcze powołując się na słowa prof. Kuszczaka - "Istnieje (...) szansa, że w studenckich pracach znajdziemy odbicie współczesnej kondycji człowieka, znajdziemy refleksję na temat nas samych".

Karolina Gumienna

  • Wystawa "Figurama"
  • CK Zamek
  • wernisaż 29.05, g. 18
  • wystawa czynna do 18.06, w g. 11-19
  • wstęp wolny