Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Pożegnanie z Tycjanem

Jeszcze tylko do niedzieli, 5 sierpnia, można oglądać w Muzeum Narodowym wystawę "Tycjan - Veronese - Tiepolo...". Spieszcie się!

"Tycjan-Veronese-Tiepolo. Arcydzieła malarstwa włoskiego", fot. archiwum Muzeum Narodowego
"Tycjan-Veronese-Tiepolo. Arcydzieła malarstwa włoskiego", fot. archiwum Muzeum Narodowego

Tycjan w Poznaniu! To najkrótsza charakterystyka tej wystawy, która zarazem gwarantuje jej frekwencyjny sukces. Myślę jednak, że ci, którzy trafią do muzeum, bardziej niż magię nazwisk docenią fascynująco bogatą i unikatową tematykę prezentowanego na niej między innymi weneckiego malarstwa. W tej sztuce zawarty został bowiem portret tego miasta, jego mieszkańców i ich obyczajów. Mamy więc scenę zalotów w weneckim kasynie pośród zamaskowanego towarzystwa. Jest dyplomatyczna audiencja ambasadora rozgrywająca się we wspaniałym wnętrzu. Inne znów dzieło pokazuje codzienność weneckiego willowania ze wspaniałym ogrodem, pływaniem łódką i łowieniem ryb. Nie zabrakło tak lubianych widoków miasta, zarówno tych oddających jego splendor, jak i dokumentujących gasnące już piękno Wenecji. Spacer pomiędzy nimi to miła wycieczka na lagunę czasów XVI-XVIII w.

Piotr Korduba

W najbliższą niedzielę, 5 sierpnia, o godz. 12 Muzeum Narodowe zaprasza na uroczysty finisaż wystawy. Po raz ostatni oprowadzi po niej kurator, Piotr Michałowski. 

Napisz do redakcji: kulturapoznan@wm.poznan.pl

  • Tycjan-Veronese-Tiepolo. Arcydzieła malarstwa włoskiego ze zbiorów Accademia Carrara w Bergamo
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu
  • 02.06-05.08
  • bilety 10/16 zł